şükela:  tümü | bugün
 • sarkinin diger kisminin sozleri de nihat behram'a ait..
 • ne kadar kacinsanizda bir kere dinledikten sonra kurtulamayacaginiz, carpan sarkilardan biridir bu da.
 • içinde ''anne-baba'' geçen her şarkı gibi hüzünlü, ama yine de dinlememek olmaz.
 • (bkz: daraldım)
 • seher dilovan'ın brutal vokalinden dinlendiğinde kapılardan bacalardan ırak diye diye kaçılabilecek mahpushane türküsü. kazancı bedih'ten dinlemeli.

  sözleri:

  üşürüm hava soğuk
  ranzalar kovuk kovuk
  kimse derdim bilmiyor
  ne bir haber ne dostluk

  dardayım ben dardayım
  malum dört duvardayım
  ne gelen var ne giden
  gece karanlıktayım
  (her gün isyanlardayım)

  kelepçe sıkar beni
  olmuşan ben bir deli
  ömrüm burda çürüdü
  özledim o günleri

  dardayım ben dardayım
  malum dört duvardayım
  ne gelen var ne giden
  gece karanlıktayım
  (her gün isyanlardayım)

  bağlantılı olarak seslendirilen uzun hava:

  çağırın anam gelsin
  havar, derdime yananım gelsin oy
  havar, yüzden yananı neyleyim,
  cigerden kurban yananım gelsin oy
  esmer ali'den, şirin ali'den, mahkum ali'den, güzel ali'den
  yaralıyam ben, garibim ben, nasıl edim oy oy.
 • bu dönem revaçta olan bir söylem empati. nadire mater'in yasaklanan ünlü kitabı mehmedin kitabını olurken de hep bu kavram geldi aklıma. vatanını kurtarma vadiyle zorunlu olarak çatışmanın ortasına atılmış 18-19 yaşındaki erler, üniversiteyi bitirdikten sonra binbir hayali varken örselenmiş aşklarıyla uzak diyarlarda ve onlarca erin sorumluluğunu taşıyarak tanımadığı insanlara silah sıkan asteğmenler, çapa da tıp okurken boş vaadlerin ardından kendini kuralların olmadığı soğuk mağaralarda bulan militan genç kızlar... ne yaşıyorlar, nasıl yaşıyorlar, nasıl tükeniyorlar derken bu sorular kafalarda kurcalanırken uzaktan çalan bir şarkı ve o sözler. şimdi eminimki her birinin aklından bu şarkının varlığından habersiz geçiyordur "bugün de ölmedim anne" mısrası. hepsinin kulağında uzaktan gelen boğuk boğuk silah sesleri, hepsinin yüreğinden beynine sızan acılar, hepsinin neden geldiğini bilmediği ve nereye gittiğini bilmediği garip duygular içlerinde, hepsinin üzerine doğrulduğunu sandığı bir silah... ve kimi zaman bazıları ölerekten bugünde ölmedim anne deyişleri 3 metre karın altında annelerine yazdıkları mektuplarda..
  bazılarınız bugün öldü, bazılarınız yarın ölecek kimbilir belki yerin altında sinsice bekleyen bir mayın olacak sonunuz , kimbilir belkide karşıdakinin içindeki korkuyla ve canını kurtarmak maksadıyla attığı bir kurşun.. belki de hiç ölmeyeceksiniz her "bugünde ölmedim anne" derken beyninizden bir parçanın öldüğünü hissetmeyerek..
  bu sözlerin, bu şiirlerin bu anıların, bu melodilerin "oradakileri" düşündürüp biraz da olsa içimizde bir sancı doğurması dileğiyle.. teşekkürler ahmet kaya, teşekkürler nadire mater, teşekkürler nihat behram ve ahmet erhan....
 • ahmet kaya'nın söylediğinde bir muhteşem perdesiz bas vardır ki, düşündürür "acaba ismail soyberk mi?" diye!
  bir de muazzam ney* vardır ki o da düşündürür "ercan ırmak mı?" deyu!

  her kim çaldıysa "ellerinize sağlık muhteremler!" demenin boynuma borç olduğu eser...
 • ahmet kaya nakaratın sonunda öyle bir "içime sancı doğuyor" der ki, o sancı dinleyen herkesin içinde doğuverir. çok içten, çok hüzünlü bir şarkı olmakla beraber, bir çok ahmet kaya şarkısı gibi tekrar tekrar dinlenilmesi insanı sıkmaz.

  (bkz: arka mahalle)
  (bkz: kum gibi)