şükela:  tümü | bugün
745 entry daha
 • sabaha karşı mutlulukla bitirdiğim 3.sezon en iyi sezon yorumundan ziyade; daredevil'i en iyi tanıtan sezon olmuş tespitinde bulunacağım.
  karakterin çelişkileri vurgulanmış, batman gibi yasa ve doğru olanla, çözüm arasında git geli olmak. vicdanı el vermese de; hukukun çaresiz kaldığı ama adaleti yerine getirmenin zorunluluğunun çatışması da harikaydı. annesine, geçmişine dair görüntüler, baba ikonları ve geçmişin gitmeyen hayaletleriyle kapışması.
  asla yılmadan inatla mücadelesine inanması. dostlarını hem korumak zorunda hissetmesinden uzakta durmaya çalışmakta, ama bir yandan da onların asla onu bırakmaması. aile, değerler, doğru olanı yapmak v.b. birçok değeri vurgulayan bir sezon oldu. daredevil'i ilk defa derin çelişkilere, çıkmazlara girerken gördük. öncesinde zor olanı yapmak, imkansızı başarmak gibi noktalar vurgulanırken, bu sezon dizi karakteri derinleştirdi, somuta döktü. pointdexter, nadeem gibi karakterler de oldukça hikaye kurgusunda etkiliydiler.
 • --- spoiler ---

  spoiler
  --- spoiler ---

  genel olarak dizi konseptleri içerisinde iyi olsada kendi standartının çok altında kalan bir üçüncü sezon oldu. iyi yanları, karakter geçmişlerine inmeleri ve bir nebze duygu durumlarını yansıtmaları. bunun haricinde olumlu olarak görebileceğim çok fazla bir nokta göze çarpmıyor benim açımdan. senaryoda ciddi sıkıntılar vardı. en salakça olanı matt'in taksi sahnesiyle denize uçurulması. bakın öldürmek istediğiniz adam, taksinin arkasında iflahı gitmiş bir şekilde yatıyor ve siz de kötü adam olarak olarak 50 cent harcayıp bir kurşun sıkmak yerine düşmanınızın tam uyandığı sırada taksiyi denizi uçuruyorsunuz sonra adamı yine öldüremedik triplerine giriyorsunuz. ben şahsen bu bölümü izlerken kocaman wtf dedim. çizgi- romanda böyleydi belki ona bir gönderme yapıyordur, orasını bilemem. ikinci salakça olaya gelelim: matt ve karen kilisenin altında ya da deposunda, saklanıyor. bizim über-süper kötü adama dönüştüğünü gördüğümüz dex ve diğer polisler. orada bulunan lahit mi artık her neyse onun içine bakmayı akıl edemiyorlar. ya yemin ediyorum şu sahnede dedim ki akasya durağını falan mı izliyorum. üçüncüsü son bölümde dex'in sakat kalma sahnesi, kilisenin üst katından yere çakıl bir şey yok ama fisk kaldırıp duvara fırlatınca sakat kal. yine bu bir miktar olabilecek bir şey diğerlerine nazaran... zorlama olan bir takım şeylerde vardı oraya hiç girmiyorum. bu kadar üzerine toprak atmama rağmen izlenebilirlik açısından güzel diyebiliyorum ama kesinlikle 1 ve 2 sezondaki tadı alamadım bunda en büyük etken ise hikayenin topaç gibi sürekli kendi etrafında dönmesi, izlerken ben bunları daha önce gördüm, bunlar daha önce fisk'le yine buna benzer bir şekilde mücadele etmişlerdi, daredevil yine yeminim var yoksa modundaydı tamam bu sezon isyanlardaydı ama inandırabildi mi?
 • netflix’de yayınlanan marvel uyarlamalarının amiral gemisinin bana göre en iyi sezonunu geride bıraktığımız dizi. ilk sezon karakterlere giriş niteliği taşıyor, ikinci sezon bir yandan punisher diğer yandan ninjalar derken hızlıca sona eriyordu. üçüncü sezon ise daredevil’in iç çatışmalarını hakkıyla yansıtmayı başarmış herşeyden önce. kingpin için ise söylenecek fazla birşey yok. vincent d’onofrio, fisk’in öfkesini ve zekasını mükemmel yansıtıyor. neredeyse heath ledger seviyesinde.
  bana göre bu sezonun en büyük başarısı yan karakterleri sıkmadan öykünün içine katmayı başarmaları. önceki sezonlarda hezeyanlarına katlanmakta zorlandığım karen page’i gerekli derinliği vererek gösterebilmişler. yeni katılan dex ve nadeem için de geçerli aynı durum. yaptıklarının arkasındaki nedenleri izleyiciyi sıkmadan veriyor dizi. hele ki dex’in geçmişini anlatan tiyatro vari flashback’ler sezonun en iyi anları arasındaydı. sadece rahibe/kilise sahnelerinin sayısı azaltılabilirdi diye düşünüyorum.
  sezon finalinde geldiği nokta itibarıyla dördüncü sezonun gelmesi gerekiyor. bu noktadan çok çok daha iyi bir diziye dönüşebilir daredevil. ama netflix disney işbirliğinin sona erecek olması diziyi nasıl etkileyecek bilemiyorum. belki dördüncü sezonu disney’in kendi platformunda izlemek zorunda kalabiliriz.
 • 3.sezon ateş ediyor ateş bitti ama yenisi ne zaman gelir diye kuduruyorum bilen yeşillendirsin.

  —-spoiler——

  dex efsane karizma adam terminatöre kötü robot olarak koy sırıtmaz maske daha çok yakışıyor adama