şükela:  tümü | bugün
 • soykirimin oldugu yer... gelin gorun ki kimsenin umrunda degil... insanlik adina cok ayip..
 • dünyanın dikkatini ne kadar çektiği sözlükteki hakkında yazılan entry sayısıyla görülen sudandaki soykırım yeri. ne acıdır ki uluslararası hukuk gibi bir dersim olmasaydı ben de çoğunluk gibi duymamış görmemiş olacaktım böyle bir soykırımı. darfurun d'sinden bahsetmeyen medya sağolsun. ne de olsa bize ne di mi.
 • şubat 2003'ten beri 400,000 den fazla insanın öldürüldüğü, 2.5 milyon insanın yerlerinden edildiği, şu anda 3.5 milyon insanın açlıkla savaştığı ve -her zamanki gibi - dünyanın seyirci kaldığı yer. sanırım dünya nüfusunun geri kalanının "ayy vah! vah! gercekten olmuş mu böyle şeyler?! inanmıyoruuum!" diyebilmesi için her şey olup bittikten ve bir on yıl geçtikten sonra hotel rwanda misali filmi çekilmesi gerekecek. tabi ki yetersiz ama bilgilenmek ve belki de birşeyler yapmış olmak için;

  http://savedarfur.org/
 • dünyanın unuttuğu yer. sözümona gelişmiş telekomünikasyon olanaklarımıza karşın bir türlü sesini işitemediğimiz coğrafya. müslümanın müslümanı kesmesi-parçalaması ve buna sessiz kalan fas'tan endonezya'ya (güya) ''müslüman dünya''... türkiye'ye gelince... iş ab'ye yaltaklanma olduğu zaman ''insan hakları-özgürük-demokrasi...'' diye tepinen medyamız ve sivil toplumumuz; sudan'a gidip de mevzuya dem vurmadan dönen, tamtamcılara eşlik edip pozlar veren başbakanımız...

  darfur, insanlığın bittiği yerdir.

  http://www.darfurgenocide.org/
 • makinalı tüfekleri olan 3 adam kamyonu durdurdu kabine ateş ettiler lastikleri patlattılar
  sayıları 50 civarında olan kamyonun içinde ki köylüler araplar tarafından dışarı çıkarıldırlar..görgü tanıklarına göre 1 kadın öldürüldü 6 köylü yaralandı 15 kadına tecavüz edildi..
  kadınlara tecavüz edilirken eli kolu bağlı kalan ve dizinden kurşunla yaralanan 20 yaşındaki hussesin ahmed abdullah'ın dediğine göre saldırganlar "siz kölelersiniz menawashe'den bir kilometre bile uzaklaşmanıza izin vermeyeceğiz diye bağırıyorlardı....

  bu http://www.iht.com/…icles/2006/05/14/news/sudan.php de yayınlanmış yazının ufak bir kısmı ve gerçek..
  afrika halkları hala insan yerine konmuyor ve sefalet içinde birbirlerini yiyorlar ama hala "uygar batı toplumlarından" daha fazla insanlar.
 • iç savaşta ölümden tecavüz den kaçan insanların yerleştikleri mülteci kamplarında tek lokma ekmek bulamadan yaşadığı yerdir.
  öyleki
  insanlar toplu halde büyük bir alanda toplanmışlar 50 c güneşin altında saklanıcak ufacık bir gölgeleri olmadan ağızlarını köpekler gibi açmış nefes almaya çalışıyorlar kimse konuşmuyor ve hareket etmiyor hepsi gözlerini bir noktaya dikmiş ölümü bekliyorlar. yağmur yağdığında ıslanıyorlar kafalarını çamurun içine sokup oldukları yerde uyuyorlar. sabah ve akşam un-soğan ve su yla yaptıkları lapayı yiyorlar hemde hepsi. suları yok tek damla kullanıcak içecek suları yok dilleri damakları güneşin altında kavrulurken tek damla su bulamıyorlar. üstelik kampların güvenliği yok heran kaçtıkları katiller kamplarını basıp canlarını alabilirler. üstelik uluslararası yardım kuruluşları fonlarını kesmişler ve bölgeden ayrılmak için can atıyorlar.
  tüm bunların nedeni ni düşünmek lazım.. çıkan petrolü ucuza alanlar mı ? ucuza satanlar mı ? iktidar kavgası mı ? sudan gibi bir ülkede hangi iktidarın kavgasını yapıyor olabilir insanlar ? yada neden yapsınlar? tüm bunların sonu ne zaman gelecek ? uluslararası yardım kuruluşları ne zaman gerçekten ihtiyacı olanlara yardım etmeye başlayıp misyonerliği bırakacaklar ? bunların cevaplarını bulmak batı medeniyetlerini ona göre tekrar değerlendirmek lazım. zira hala köleliği göz göre göre uyguluyorlar.
 • daha önce rwanda 'da hristiyanlar arasında olan katliamların müslamanlar arasında yaşandığı fakat vahşetin aynı boyutta olduğu yer.
 • batılı uygarlık anlayışının perde gerisi
 • durmaksızın devam eden iç savaş, şimdiye kadar 2 milyon insanı yaşadığı yerden koparırken 300 bin insanın da şiddet, hastalık ve açlıktan ölmesine neden oldu. sudan özgürlük ordusu saflarında 14-15 yaşlarındaki çocuklar askerlik yapıyor,vuruyor,vuruluyor..ve tüm dünya izlemeye,hatta üç maymunu oynamaya devam ediyor.