şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bulgaristanin guneyinde turklerin de yasadigi kasaba. bulgaristanin yunanistana acilan kapilarindan biridir. (bkz: ilica daridere sinir kapisi)
    ayricapertev naili boratav burada dogmustur.
  • aynı zamanda bilecik'in bozüyük ilçesine bağlı bir köy.
  • ölmeden önce drama'yla birlikte mutlaka gidip görmek istediğim, köklerimin geldiği, bulgaristan'ın smolyan iline bağlı kasaba. zlatograd olarak da bilinir. rodoplar'ın güneydoğusunda, arda nehrinin başlıca kaynak kollarından söğütlü deresinin yukarı kesiminde bulunur.

    balkan savaşları'ndan önce edirne'nin gümülcine sancağı'na bağlı bir kaza idi. ı. balkan savaşı'nda bulgarlar'ın eline geçtiyse de ulusal savaş veren türk çetecilerince geri alındı ve yusuf bey başkanlığında kurulan bağımsız batı trakya türk devleti'nin başkenti ilan edildi. fakat ne yazık ki, osmanlı devleti'nden yardım gelmeyip, savaşa son verilince istanbul (1913), ardından da neuilly (1919) antlaşmaları gereği bulgaristan'a bırakıldı. bırakılmamış olsaydı dedelerim göç etmek zorunda kalmayacak, belki benim de doğduğum, büyüdüğüm yer olacaktı. güzel yermiş, isterdim öyle bir yerde yaşamayı. kısfmet.