şükela:  tümü | bugün
 • alaska'dan sili'ye ya da tam tersi yonde karayolu ile seyahat etmeyi dusunuyorsaniz onunuzdeki en buyuk engel.

  panama ve kolombiya arasindaki gecilmesi imkansiz bolge.

  darien gap: the most dangerous road
 • en maceracı ruh için bile fazla olabilecek bir yer. gerillalar, polisler, uyuşturucu tacirleri, jaguarlar, yılanlar. ne ararsak var 180 km içinde. pan american highway'in kesintiye uğradığı tek yer. ekolojik çeşitlilik zarar görmesin diye yol yapılmıyor. yerli halk da karşı yapımına. ayrıca zeminin bataklık kıvamında olması ve yol yapımına elverişsiz olması da sebep. çamurlu yüzey sebebiyle araçla geçmek de imkansız. araçla geçmeye çalışıp aracını orada bırakanların arabaları orada hala duruyormuş.

  bu ıssızlığı fırsat bilen uyuşturucu tacirleri kolombiya panama arasındaki uyuşturucu ticaretini buradan sağlıyorlar. ayrıca, kolombiya'nın marksist oluşumu kolombiya devrimci silahlı güçleri de hem panama hem de kolombiya tarafında kaçırma ve bombalamalarda bulunuyor. hatta 2000'de iki ingiliz kaçırılıp 9 ay boyunca rehin tutulmuş. panama ve kolombiya polisleri de bu bölgeyi daha güvenli hale getirmek için çalışıyor ama eğer oradan geçmek istersen bir miktar para ödemek gerekiyormuş ki o da 400-500 dolar falan mile bağlı olarak.

  burayı yürüyerek geçerken hadi insanlardan kurtuldun, hayvanlar ayrı bir dert. ekolojik çeşitliliğin en fazla olduğu yerlerden biri olduğu için türlü türlü böcek, akrep, yılan buralarda. bir de jaguar tarafından yenme ihtimali var.

  ben çok cezbedici buldum burayı ama gitme ihtimali nedir, gidince ormana adım atmaya götü yer mi insanın belli olmaz. ölmeden yapılması gereken şeylerden biri bana kalırsa ama yaptığınız son şey de olabilir. riski yüksek bir aktivite.

  birkaç fotoğraf :

  büyüklüğü görme açısından

  1972'de off-road aracıyla geçmeye çalışılmış ama sonuç başarısız

  ingilizlerin zamanında o bölgedeki tren yolu
 • 14 ülkeden geçen ve 48.000km uzunluğa sahip pan american highway'in tek kesildiği nokta.

  unesco bu açıklığın panama tarafını biyosfer rezervi olarak belirlemiş. embera ve guna yerlilerinin de yaşam alanı.

  amerika'ya iltica etmek isteyen bazı güney amerikalılar ve afrikalılar önce brezilya'ya gelip buradan kolombiya'ya geçiyorlarmış. darien gap üzerinden geçip meksika'ya ve oradan da birleşik devletler'e varmak istiyorlarmış.

  güneyden kuzeye uyuşturucu ticaretini engellemek, yerlileri ve biyosferi korumak gibi sebeplerle darien gap'e bir yol yapılmıyor.

  peki bogota'dan panama city'e en ucuz nasıl gidilir diyorsanız. bulduğum en ucuz yol şu oldu: haritadan görüldüğü üzere bogota'dan turbo'ya otobüs bulabilirsiniz. kişi başı 30 dolar civarında biletler görmüştüm bir ara. turbo'dan feribotla kişi başı 23 dolara capurgana'ya, oradan da yine feribotla kişi başı 10 dolara puerto obaldia'ya gidebilirsiniz. puerto obaldia'dan da uçakla panama city'e kişi başı 80 dolara uçabilirsiniz.

  pan-america'yı arabasıyla, karavanıyla, motoruyla, bisikletiyle gezenler ne yapıyor derseniz; panama'nın colon ya da portobello şehirlerinden kargo gemileriyle kolombiya'nın cartagena ya da barranquila şehirlerine gidebiliyorsunuz. araştırırken gördüğüm bir sitede motor için 1000$, binek araçlar için 950-1350$ ve daha büyük araçlar için 1300-2100$ şeklinde fiyatlar var.

  bi de panama'nın bazı şehirlerinden yine kolombiya'nın bazı şehirlerine yelkenlilerle seyahat edilebiliyor. 4-5 gün süren bu yolculukla kolombiya'nın güzel şehirlerine 500-600$ dolara gidebiliyorsunuz. yelkenlilerden bazı örnekleri şurada görebilirsiniz.

  bunların hepsi alengirli işler ben darien gap'i uçarak aşacağım diyorsanız da panama city'den cartagena'ya, medellin'e ve bogota'ya 250$ civarında aktarmasız uçuşlar bulabilirsiniz.
 • dedemin gerilla olarak bir dönem vatan borcunu ödediği bölge.