şükela:  tümü | bugün
 • filmlerinde bıçak taşıyan, eldivenli el dario argento'dan başkasına ait değildir. belgeseli de, en az filmleri kadar rahatsız edicidir. bıçaklamaların ses kaydı için, kasaptan satın alınmış et kullanmaları şok edicidir.
 • her filminde aynı taksi şoförünü kullanır. bence güzel bir detay.
 • longinus'su çekecek yönetmen. yıllar sonra kendisini yeniden göreceğiz.
 • son on senedir yaptığı işler, '70ler ve '80lerde yaptıklarını çok aratsa da, bu amca büyük bir yönetmendir ve daha fazla takdir edilmesi gerekir. italyan olmanın getirdiği kudretli sanatsal kanı damarlarında dolu dolu taşımaktadır. korku filmi çekip de, bu kadar sanatsal yaklaşan başka bir yönetmen bilmiyorum. adam renklerle, mekanlarla geriyor izleyeni. cinayet sahnelerini, kullandığı tekniklerle daha bir ilgi çekici hale getiriyor. müzik seçimleri de her zaman on numara olmuştur. goblin, zaten dario argento sayesinde goblin haline gelmiştir.

  profondo rosso, suspiria, inferno, tenebre, phenomena ve opera ile çocuğu da çok pis koymuştur. saw gibi hafif filmlerle büyüyen nesilleri belki etkilemez yaptıkları ama dario argento, kim ne derse desin korku filmi kabuğunda sanat icra etmiş bir yönetmendir. öyle tüketilecek, çiğneyip yutulacak filmler değildir onun çektikleri...

  asia argento'nun babası olması sebebiyle de saygım ayrıca sonsuzdur.
 • yönetmen olmasaydı, cenaze levazımatçısı olurdu.
 • hastası oldugum bir yönetmendir kendisi. phenomena 1985 yapımı namı diğer creepers ilk seyrettiğim filmidir. film kadar film muzikleri de aşırı etkileyiciydi, goblini ilk defa orda dinlemiştim. bir tane iron maiden parcası bile vardı soundtrackte. (bkz: flash of the blade) filmi cok küçükken seyrettiğim için, acayip etkilenmiştim. ortaokul yıllarında heavy metal, daha sonrasında da black metal dinlememe neden oldugunu düşünüyorum bu adamın.

  (bkz: çocukken korku filmi izlemek)
 • masters of horror'ın jenifer isimli bölümünü* de yönetmiştir ki bölüm serinin en akılda kalıcı bölümlerinden biri olmuştur çoğumuz için (çoğumuz derken beraber izlediğim üç beş kişiden bahsediyorum ksdljfkgş, hatta yer yer şakasını bile yaptığımız oluyor hala). bir de aynı seriden pelts'i* yönetmiş ama onu izlemedim.
 • şairane cinayet sahneleri ve filmlerini iki kat değerli kılan müzikleriyle dikkati çeken italyan korku filmi yönetmeni.suspiria'yı izledim ve uzun zamandan sonra ilk kez bir filmde estetik bir korku yaşadım.
 • edgar allan poe gibi güzel ölü kadın imgesini çok sevdiğini düşündüğüm takdir edilesi yönetmen.

hesabın var mı? giriş yap