aynı isimde "dark (dizi)" başlığı da var
  • ilk 3 bölümünü hemen izledim ve genelde bu tarz dizileri sevmeyen ben dark bağımlısı oldum yalnız kendime kalem kağıt aldım karakterlerin şemasını çıkardım anca aklımda tutabiliyorum ki benim sınavlarıma bile şema çıkarmışlığım yoktur
  • son dönemde izlediğim en kaliteli senaryoya sahip dizi. beyin yakıcı dizilerin/filmlerin meraklısı olanlar için çölde vaha etkisi yapabilir. zaman algınızı kaybettirecek kadar çok kafa karıştırmıyor ama bi noktan sonra kim kimdi, kim kimin nesiydi diye düşünürken kafanız allak bullak oluyor.

cast tercihleri çok doğru yapılmış. bazı oyuncuların üçüncü kuşak, bazılarının ikinci kuşaktaki hallerini oynayan oyuncular gerçekten de kendi gençliklerini -yada yaşlılıklarını- oynamış gibiler. keza aynı şekilde; dekorları, kostüm tasarımları, aksesuarları ve bölüm sonu soundtrackleri senaryosuyla paralel olacak şekilde çok doğru seçilmiş.

kaybolan çocuk senaryosu var diye daha izlemeden "stranger things'e benziyor" diyenler olmuş, iki dizinin tek ortak noktası netflix dizisi olması. senaryo olarak birbirlerinden çok farklılar.

gelelim olumsuz taraflarına: alman yapımı olmasından mıdır yoksa ilk sezonun konusundan dolayı mıdır bilmiyorum karakterler çok soğuk, almanlarda hasıl olan katı yüz ifadeleri ve donuk konuşmalar diziyi durağan hale getiriyor. izlerken sizi baymıyor ama nabzınızın hızını da yükseltmiyor. bu diziyi amerikalılar yapsaydı bi fringe etkisi yaratırdı diye düşünüyorum.

sonuç olarak; hem pek çok sorunun cevap bulduğu hem de "bu daha başlangıç" izlenimi veren sezon finaliyle beni son derece tatmin etti. netflix tarafından ikinci sezonu da onaylandı. sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • kendini izlettirebilen, alman yapımı netflix dizisi.
  • noah'ın kim olabileceği konusundaki teorim onun zaman bükülmesine maruz kalmadığıdır.
  • görüntü yönetmeninin tarzına hasta olduğum dizi. renk menk o biçim, filtreler filan muazzam. onun haricinde olay almanya'da geçiyor.
  • 2.sezonu merakla bekliyorummmm
  • stranger things e benzeyen ancak 2. bölümden sonra onunla bi alakası kalmayan 1 günde bitirdiğim dizidir.
    baya sağlam bir dizi almanların yaptığı iyi yapımları izlerim genellikle bu da ondardan biri.
    tavsiye ederim. 10 bölüm çok heyecanlı geçiyor, oyunculuklar fenaaaaa.
  • genelde bu tarz dağınık diziler ikinci sezonda toplandığı için, beklemedeyiz.
  • mindfuck bir dizi.

--- spoiler ---

dizinin ilk bolumlerinde 'jonas' babasinin bir sozunu hatirlatir, iyi ya da kotu bakis acisina gore degisir tarzinda bir seyler soyler. bu yuzden 'noah'in kotulugu simgeledigine ya da seytan olduguna inanmiyorum. hatta icimden bir ses 'jonas' oldugunu soyluyor kendisinin. cunku gecmisi hakkinda hicbir sey bilinmiyor ve tahmin edildigi gibi 'agnes'in kocasi ise bir paradoks baslatmis olabilir, yumurta mi tavuktan cikar tavuk mu yumurtadan cikar hesabi.

dizide surekli vurgulanan bir sey de nasil gelecek gecmise bagliysa gecmis de gelecege baglidir. senaristlerinden sicmamasini umdugum esas konu tam olarak bu aslinda benim. soyle ki eger ileriki sezonlarda noah ya da claudia'nin amacinin tanri olmak oldugu, bunun icin savastiklarini izlersek direk diziyi birakirim. baska bir sey olmali. bu yaratici sezondan sonra daha da klise izleyemem ben cunku.

2019daymis yeni sezon. daha kac dizi bekleyerek gececek bu omur?
    --- spoiler ---
  • netflix tarafından yayınlnan ve ilgimi çeken 3. bölüme gelince ortaya cıkan senaryo
    bana (bkz: lost) hatırlattı...yeni bir (bkz: lost) geliyor olabilir
hesabın var mı? giriş yap