aynı isimde "dark" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3957 entry daha
  • spoiler’ları gönül rahatlığıyla okuyabileceğiniz dizidir. nasılsa hiç bir şey anlaşılmıyor. ben 3. sezonu daha seyretmedim, bütün spoiler’lı entryleri okuyorum, atıyorum x ölüyorsa mesela, hangi biri kardeşim? bin tane x var, geçmişi geleceği, paralel evreni. tam olarak hangisi ölüyor, hangi zamanda hangi öykünün hangi döngüsünde? kimse de zaten bu kadar detay yazmıyor, o yüzden kendin seyretmeden hayatta anlaşılmıyor.
  • izlediğim en iyi dizidir. her yönden mükemmel planlanmış oyunculuklar, kurgu, efektler, 3 sezon boyunca yer alan çeşitli müzikler, isminden anlaşıldığı gibi karanlık tema...
    -yönetmen anne tarafından türk'müş ( bitirdikten sonra gurur duyacaksınız)

diziyi tek seferde anlayabilmek için çok güçlü bir hafızanızın ve olay döngülerini mükemmel takip edebilmeniz gerek. son olarak da kuantum teorisi, paralel evren, yazgı paradoksu, sebep-sonuç döngüsü gibi konuları önceden veyahut diziyi izlerken öğrenirseniz diziden aldığınız keyif bir hayli artar. bunları beceremeyeceğini düşünenler hemen not defteri tutmaya başlasın. aksi halde bölüm sonlarında bön bön bakıp "noluyo la" demeniz muhtemel çünkü alışagelmiş bir kurgu yöntemi uygulamamışlar diziden büyük ölçüde kopmalar yaşarsınız.

--- spoiler ---

bence 10 numara sondu masada yaptıkları dejavu muhabbeti ve ardından çocuğun isminin jonas olması olabilecek en iyi sondu.
  • tünelin ucu bom bok bir yere çıktı gelmeyin!
    hayır ben kağıt kalem alıp not tutarak dizi izlemek zorunda mıyım. ilk iki sezonun hatırına seyrettim ama sonunda ben ne seyrettim dedim kendi kendime.
    sonunu gayet sığ bir duruma bağladıkları dizidir.
  • beyni yananlar buradan bakabilir.

dark aile
  • almanların bir dizi kalitesi kalmıştı meşhur olmayan o da oldu.
    (bkz: tok kapı sesi)
  • 3. sezonun 5. ve 6. bölümlerini de izledim. 5. bölüm dark'ta en beğendiğim bölümlerden biri oldu. oldukça trajik ve fakat bir o kadar da başarılı bir bölümdü. sona yaklaşıyoruz ama kafam hala çok karışık. umarım kalan 2 saatte bütün soruları cevaplamayı başarmışlardır.

--- spoiler ---

katharina'ya bu sonu mu reva gördünüz cidden? kadın oğlunu kurtarmak için geçmişe gitti, kendisini istisnasız her bir evrende aldatan kocasını buldu, onu da kurtarayım derken daha oğlunu tekrar görüp sarılamadan annesi tarafından öldürüldü. bir de sonraki sahne aynı annenin gidip katharina'nın genç halini dövmesiydi ya ben daha ne diyeyim. daniel faraday 2 travması yaşadım resmen. (bkz: lost) hayır kadına kızmak da kızamıyorum, psikolojik olarak ne halde olduğu ormanda karşılaştığı yetişkin katharina'yı aldırdığı çocuğu sanmasından bile belli. onun yaşadıklarını tam olarak görebilecek miyiz veya net şekilde öğrenebilecek miyiz merak ediyorum doğrusu.

5. bölümden sonra elisabeth'in geçen sezon gelecekteki halini görüp küçük halinden bile nefret ettiğim için de çok pişman oldum. neler yaşadı zavallı çocuk ya. en azından gelecekte annesi ve ablasını bulup onlara sarılması içimi biraz rahatlattı.

jonas'ın ölmesi ve fakat yetişkin jonas ve adam'ın yaşıyor olmasına yaptıkları açıklama da biraz zorlamaydı bence.

en son martha'nın dünyasındaki kıyameti gördük, aklıma takılan ise hannah'a ne olacağı. çünkü soy ağacına baktığımızda her iki evrende de egon ile çocukları olduğu görülüyor. fakat martha'nın evreninde mikkel kaybolmadığı, ulrich geçmişe gitmediği için hannah'ın da geçmişe gidip egon ile tanışma durumu olmamalıydı normalde. son anda egon onu alıp geçmişe götürmek için geldi büyük ihtimalle, böylece o evrende de 1954'teki egon ile karşılaşabilecek fakat doğrusu aşırı zorlama geldi bu iş de bana. zaten evrenin en sadık en düzgün iki kadını olan katharina ile regina iki dünyada da trajik şekilde ölmüşken bu hannah'ın sürekli dört ayağının üstüne düşmesine de aşırı sinir olduğumu kabul etmeliyim.

artık gerçekten jonas (adam), martha (eva) veya claudia ne istiyor, kim iyi, kim kötü tamamen koptu bende. herkes birbirine hatta kendi geçmişlerine bile yalan söyleyip duruyor. gerçekten kıyameti engellemek isteyen bir taraf veya bunu yapmanın bir yolu var mı ondan bile emin değilim...
    --- spoiler ---
5 entry daha