aynı isimde "dark" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
1827 entry daha
  • bana göre ikinci sezonu şahane olan dizi. amerikan dizisi olsaydı gizemi sündüre sündüre 6 sezona yayarlardı (bkz: lost) sonra da toparlayamaz saçmalarlardı. ikinci sezonda gayet akıcı şekilde olayın ana kurgusu açıklandı ve karakterlerin birbirleriyle açık iletişim kurarak tüm eteklerindeki taşları dökmesini çok sevdim. yine amerikan yapımı olsa sezonlar boyunca herkes birbirinden en ufak ayrıntıyı dahi saklar, kimse bir başkasına tek kelime anlatmaz biz de ekran başında taş düşürürdük izlerken. eline sağlık senaryoyu yazanın.
  • gayrı anlamadığım dizi. yine de bırakamıyorum. 8 yaşında zor ölüm üç'ü böyle bir kafayla izlemiştim sanırım.

ilk birkaç bölüm sıkıldım, ortalarında zihnim açılmaya başladı, ikinci sezona nasıl geçtiğimi hatırlamıyorum. ikinci sezonun ortalarından itibaren sinirlerim bozuldu.

--- spoiler ---

özellikle dizideki neredeyse her karakterin elinde çantayla uzay zamanda gezintiye çıkması, son olarak 33 yıl döngüsünün de kırılmasıyla isteyenin istediği yere gidebilmesi tepemi attırdı. olm bunun sonu gelmez lan. önceden izlemiş olduğumuz her bölümde fark etmediğimiz yolcular bulunabilir. ilk sezondaki en düz ve en saftirik tiplerin bile aslında kısmen ya da tamamen bilmem hangi yıldan gelmiş kişiler olduğu ortaya çıkabilir. otuzüç yıl döngüsünün kırılması -o gelişmiş cihazın sadece birkaç kişinin elinde olduğunu düşünüyoruz tıpkı ilk başlarda jonas ve mikel dışında kimsenin 33 yıllık seyahatlere de çıkmadığını zannettiğimiz gibi- hiç iyi olmadı. her türlü ters köşe olabiliriz yani, you know. izleyici ve senaryo yazıcı dengesi çok aleyhimize. amerikan filmlerine özgü o "ne yapsam şaşırtırım, her boku da yapabilirim" gevşekliğini seziyorum. üçüncü sezon bu önsezim doğrulanırsa diziyi boykot ediciğim.
    --- spoiler ---
  • başlığında bolca spoiler içeren netflix dizisi.
    bir spoiler de benden gelsin madem öyle. seyircide oluşturulan noah kötü claudia iyi izlenimi bu sezon biraz değişti sanki. claudia'nın sanılanın aksine iyi olmadığı beyaz şeytan tanımlamasıyla açığa çıktı bence.son sahne ise ilgi çekiciydi. yeni sezonda paralel evrene geçiş sinyali geldi. merakla bekliyoruz.
  • --- spoiler ---

2x5'i bitirdim. dizide şu ana kadar en üzüldüğüm ulrich oldu, hapis yaşadı yıllarca mavi gözlü dev adam. diğer beyin mıncıklamalarını ben de yaşadım şimdi tekrar yazmaya gerek yok da, diziyi izlerken sürekli ulan bu iş türkiye'de olsa boku yerdik diye aklımdan geçiyor, adamlar 33 yıl önceye gidiyor; aynı ev, aynı yol,aynı karakol,aynı okul her şey bıraktıkları gibi. insanlar farklı: daha genç, daha yaşlı, çocukluk halleri vs.
    şahsen ben bundan 33 yıl öncesine gitsem, bırak mecidiyeköy cehennemindeki evimi bulmayı, ailemi de bulamam, zired onlar da her 3kişiden biri gibi istanbul'a göçmüşler. ya sivaslılar ne yapacak? 33 yıl bizim için çok uzun zaman.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

noah ve elizabeth'in çocuğunun charlotte olması ve gene aynı şekilde charlotte'nin elizabeth'in annesi olması gerçekten beynimi yakan bir durum. düşünün ki bir anne baba çocuk sahibi oluyor ve bu çocuk aslında annenin annesi.

ama sonra kafamda şöyle bir mantık kurdum. zaman yolculuğunda başka bir versiyonunuz zamanda yolculuk ederken, gittiğiniz zamanda hala orjinal versiyonunuz bulunuyor. aslında bu biraz palalel evrenlere yolculuk gibi birşey. bu sebeple geçmişten gelen noah ve elizabeth çocuk sahibi oluyor ve bu çocuk charlotte. ama aslında charlotte o zaman diliminde elisabeth'in anası. of aslında hiç mantıklı değilmiş kurduğum şeyler şuan anlatmaktan vazgeçtim :d

--- spoiler ---
  • bu iş kötü bir sarmala döndü

peki ulrich gitti mikkel i kurtarınca tüm dosya kapacanakmı?

peki ya 86 daki ulrich 2017 ye geldiğinde vlenmiş ve mikel adında oğlu olmuş olacak ve bu mikkel de jonas ın yönlendirmesi ile o tünelden geçil 86ya gidecek ve babası ulrich onun peşinden tünele girecekmi

acaba ulrich de küçük yaşta kaçırılsaydı bu döngüler olurmuydu

peki koca kasabada bu döngüyü birtek bu aileler mi yaşıyor yoksa diğer ailelerdede mi var
  • sanıyorum ki tivit'e , feyşbuk'a "ayy anlmadık izlyrz bklm hihihi" yazınca bir anda kafaya dlc yüklenerek anlaşılan dizi. anlamıyosan aç bi daha izle arkadaşım senin tatavanı mı çekicez, not al, yeniden izle.
    çok güzel dizi.
  • yarak gibi dizidir. gizem katmak için bütün kasabasının mala bağladığı dizidir.

ulan kasaba zaten hepi topu 2 bin kişi herkes bir birini tanıyor. böyle bir kasabada bir çocuk cesedi bulunuyor 2 çocuk kayıp ne hikmetse analar babalar hala çocuklarını ormana salıyor. bütün bunlar olurken kasabada sadece bir otel var ve buraya bir yabancı geliyor. o geldikten sonra çocuklar kayboluyor. ama ne hikmetse polisin aklından bir kere olsun otelde kalan yabancıyı sorgulamak geçmiyor. ulan herif olağan şüpheli direk onun yakasına yapısmanız lazım sığırlar. hele mıkkel kaybolduğunda babası levyeyi alıp mağaraya gittiği sahnede çocuğun bagırmasını duyduğu halde çocuğa fısıltıyla konuşmasına, sonra hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam etmesine hiç anlam veremedim. artı geçmişte yine bütün kuşların öldüğü bir olay yaşamış kasabada kimsenin geçmişte yaşananları dile getirmemesi ise ayrı komedi.

özetle senaryonun ilginç tutulması için karakterlerin salak tutulduğu ama bu mallıkların da ayyuka çıktığı bok gibi dizidir.
  • adamın çocuk yaştaki (~10 yaş) oğlunun, gayrimeşru sevgilisi olan kadının genç (~17 yaş) oğlunun ölmüş babası olduğu, zaman kaydıraklı ilgi çekici alman yapımı netflix dizisi. izlenmeye kesinlikle değer.

(bkz: kimler kimlerle beraber)*
  • --spoiler
    charlotte elizabethin annesi elizabeth de charlotte'un annesi.

benim suphelendigim peter karavanda kendini mi sikiyor acaba.
137 entry daha