aynı isimde "dark" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
  • beni asaf avidan ile tanıştırdığı için müteşekkir olduğum dizi. her asaf avidan çaldığında tüyler diken.

twisted olive branch
    the labyrinth song
  • onca kafayı gerçek olmayan paralel evrenlerdeki ensestler için mi yorduk.
  • --- spoiler ---

normal bir dizide olacaklar olanlar merak uyandırıyor iken, dark dizisinde olmuş olanları merakla öğrenmek istiyoruz. dizinin 3. sezonunda 2 farklı gerçeklikte neredeyse 10 tane farklı zaman diliminde olmuş ve olacak olanları izliyoruz. aslında olacak olanlar da olmuş olanlar tabi. bu sezonun son bölümü harici başka bölümlerde tarih belirtmedikleri için o an gördüğünüz görüntüyü analiz edip hangi yıl ve evren olduğunu kendiniz anlamanız gerekiyor. bu olay bir çok kişinin kafasını karıştırmış.

yukarıda belirttiğim gibi. bu sezonda bir döngüyü izlediğimizi bildiğimiz için diğer 2 sezona nazaran daha az merak uyandırıcı olmuş. bir yerden sonra neyin nasıl olacağını iyice anlıyorsunuz. fakat şunu da belirtmeliyim ki döngünün kökenini son bölüme kadar çok güzel sakladılar. her şeyi anlıyorsunuz. döngü başa dönecek diyorsunuz ama o da ne? son bölümde köken öyle bir şey çıkıyor ki insanı bir aptallık duygusu basıyor. ne yani? 3 sezondur olmaması gereken dünyayı mı izliyor muşum! dedirtiyor. olup olabilecek en güzel şekilde de bitiyor. herkes yazmış fakat tekrardan sormak istedim şu soruları;

boris aslında kim?

adam ve evanın çocuğunun misyonu neydi? sırf döngü devam etsin diye eva tarafından görevlendirilen bir piyon muydu? öyle olsa dahi öldürdükleri kişilerin döngüde ki önemi neydi?

claudia kendi çapında düşünerek ana evreni kurtardı. fakat son sahnede hannah, çocuğuna jonas ismini verdi. acaba ana evrende de kıyamet o kadar uzakta değil mi? yoksa sadece ucu açık kalsın mı istediler?

bir yüzüklerin efendisi veya kara kule gibi yol serüveni değildi dark. fakat etraflıca düşününce insan kendine şunu diyor:

"gayet basit bir intihar olayından olay nerelere geldi. aynı mekanlarda geçen uzun bir serüven oldu."

üstüne günlerce konuşulabilecek ve kesinlikle kült olacak bir yapım.
    --- spoiler ---

listemde uzun süredir 1. sırada olan lostu tahtından indirdi. son olarak değinmek istiyorum ki dizinin kendine has tarzı beni çok etkiledi. en karamsar dediğimiz dizilerde dahi espriler ve gülüşmeler oluyor iken darkta koca 3 sezon boyunca komik dahi olmayan 2-3 espri yapma çabası dışında laubalilik görmedim. dizide emeği geçen herkesi tek tek tebrik etmek gerekiyor. senaryo, sahneler, oyunculuklar harikaydı.

film ve dizi kültürüme güvenen biri olmama rağmen puanlamak haddime değil diye düşünüyorum fakat yine de puanlayacağım.

10/10
  • 3. sezonu genel olarak sevemesem de sonunu iyi bağladıklarını düşünüyorum. çünkü hikayeyi o kadar gereksiz dallanıp budaklandırdılar ki bir an lost gibi sonunu tıpaya bağlayacaklar diye korkmadım değil.*

--- spoiler ---

sevmediğim noktalar ise izleyicinin kafasını karıştırmak için olayları non-kronolojik sırayla anlattıkları yetmiyormuş gibi sürekli yaşlı ve genç hallerinin karşılaştırılıp paradoks üzerine paradoks yaratmaları. bir ara ortada sürekli üç tane martha, iki claudia ve en az iki jonas dolaşıyordu. adam ve eva karakterlerinin uzun uzun gereksiz aforizma sıçmaları da sıktı, dikkatli izlenmesi gerek bir dizi olmasa oraları atlayarak izlerdim cidden. ayrıca akraba içi ensest ilişkilerin de bokunu çıkardıkları için yarık dudaklı doğan martha ve jonas'ın oğlunun üç farklı yaştaki versiyonun gerilim yaratmak için sürekli birilerini korkutmasının hikayeye katkısı neydi acaba? neyse olayı en son claudia'nın çözmesine sevindim, çünkü jonas ve martha'dan hayır gelmeyeceği belliydi. son olarak da geçen sezon egon karakterine üzülmüştüm ama hannah'ın hamile olduğunu öğrendiğindeki tipik errrkek tepkileriyle soğuttu. bu sezon da katharina karakteri hikayesiyle biraz üzdü ama neyse ki sonunda hayatta kalan karakterlerden biri oldu.
    --- spoiler ---
    zamanda yolculuk ve alternatif evrenler üzerine olan hikayelerde çıtam yüksek olduğu için (bkz: steins gate) biraz eleştirsem de netflix kalitesinin çok üzerinde bir dizi olarak temiz bir şekilde bitirdi, hakkını vermeliyim.
  • başlığı açmamla kapamam bir oldu, spoiler rekoru kırılıyor.
  • orta yaşlı jonas'ı her gördüğümde hayrettin karaoğuz sandığım dizi. her an bi şaka yapacakmış, gülüp dalga geçecekmiş gibime geliyor.
  • diziye hiç başlamamış arkadaşlara tavsiyem, yakınlarında nüfus memuru arkadaş, eş dost varsa onlarla birlikte izlemeleri diziyi. hani karakterleri kaçırsalar bile en azından kim kimi zikiyor onu takip etmenize yardım ederler.
  • sanırım yanıtı olmayan bir soru buldum, var mı ben dark üstadıyım diyen? buyursun.

--- spoiler ---
    acaba saatçinin kendi torununun adının da charlotte olmasının sebebi nedir? bildiğimiz charlotte bebekken noah'dan kaçırılıp saatçiye getirilmişti. (kaçıranlar da yine charlotte ve dilsiz kızı elisabeth idi.)
    --- spoiler ---

ben diyorum ki, belki de orası da gerçek dünya değildi.
  • ilk sezonunu yeni çıktığı dönemde izlediğim ve çok beğendiğim diziydi. genelde bu tür kompleks konuya sahip dizilerin ilk sezonları başarılı oluyor, sonradan çok fazla dallandırıp budaklandırıp olayı katlanılmaz bir hale getiriyorlar. açıkçası dark için de bunu bekliyordum. ikinci sezonu ilk sezon kadar beğenememiştim. final sezonunuysa sanırım ikinci sezondan bile daha az sevdim. sanki olaylar kurgu esnasında önceden planlanmamış da sonradan eklenmiş gibi hissettirdi, olayların sündürüldüp durduğu türk dizileri gibi kusturacak raddeye geldi bazı yerlerde, umarım anlatabilmişimdir. ayrıca bazı yerlerde efektler gerçekten çok kötüydü, selena izliyormuşum gibi cringe oldum sağ olsunlar. yine de dizi işte, keyifli birkaç saat geçirdim sayelerinde.ayrıca mevcut teknolojiyle bu konu üzerine ortaya koyulabilecek en iyi iş olduğu çok açık, işin başta 1-0 geride başlatan kısmı da bu. konu çok zor bir konuydu. onca bölüme dönüp bakınca dizinin kötü bir dizi olduğunu asla söyleyemem ama ilk sezonun kalitesini yakalayamadıklarını düşündüğümden topluca puanım 7/10.
  • ilk sezonu haricinde çöp olan dizi.

hiç izlememiş olanlara, yeni başlayanlara tavsiyem ilk sezonu izleyip kapatın.

yok zaman makineleri, yuvarlak toplar; yok bilmem bu kaderimiz, biz ayrılamayız cart curt.