aynı isimde "dark" başlığı da var
  • boris niewald karakterinin spinoff dizisi çekilsin. bu karakter hakkında her şeyi tam takır anlamış yazarlar yeşillendirsin. bu karakterin geçmişi ve gizemini hala anlayamadım.
  • 2. sezonla yakalanan ivmenin bu sezon tutturulamadığını düşünüyorum.

3. sezon final spoiler
    --- spoiler ---
    bu konuda ilk eleştirim diyaloglara.

1) dizide kimse arasında normal konuşma geçmiyor. sürekli bir özlü söz söyleme arzusu ilk sezonlarda gizem katsa da artık her şey açığa çıktıktan sonra sıkmaya başlıyor.

2) eğer geleceğin hayattaysa kendini vuramazsın. hadi ya bıçakla kessem. girmez mi yani bıçak da. ya da uçurumdan atlasam uçmaya mı başlarım bir anda. hiç gerek yoktu o sahnelere.

3) sansasyonel şeyler yaşansın diye anlamsız cinayetler işlenmesi. en belirgini adam'ın annesini öldürmesiydi. martha, jonas'ın öldürülmelerinin de çok altı doldurulmadı.

4) hiç gerek yokken paralel dünya oluşturulması yetmedi, bir de kuantum dolanıklığı sokuldu diziye. kuantum dolanıklığı çok çok küçük maddelerin yer aldığı kuantum dünyası için geçerlidir. diğer maddelere uygulayamazsınız. diyelim uyguladınız... kuantum dünyasında maddenin tüm potansiyel konumlarında bulunduğu, tüm potansiyel yolları kullandığı iddia edilmekte. yani insana uygularsak, elinizin hareket edebileceği her cm de eliniz alternatif olarak bulunmaktadır. diğer organlarınız için de aynısı geçerli. diğer canlılar için de. sonuç olarak her saniye trilyonlarca farklı gerçeklik oluşması gerekir eğer kuantum dolanıklığının farklı gerçeklikler yarattığını ileri sürersek. dizide nedense sadece 1 farklı gerçeklik oluşuyor.

5) dizinin ana konseptine ihanet edildi. 3 sezon boyunca zaman yolculuğunun bir döngüye yol açacağı, bu döngünün değiştirilemeyeceği anlatıldı. bu yönde bir dünya çizildi. bu zaman yolculuğunun en mantıklı konsepti çünkü torununuz zaman yolculuğu yapıp şuan yanınıza gelse henüz o gelecek yaşanmamış olsa bile şu an torununuzun yanınızda olması gerekir. zaman yolculuğu her zaman döngü yaratır. (predestination filmi bu açıdan bir baş yapıttır gözümde). dizi bu konsepte uygun giderken son bölümde sırf mutlu soncu polyannalar üzülmesin diye konsepti yıkmaya karar verdiler. bunu da saçma anlamsız bir şekilde yaptılar. burada çoğu kişinin yazdığı gibi o arabanın o yağmurlu gecede martha ve jonas yüzünden kaza yapması gerekiyordu.

şimdi tüm bunlardan bahsettim diye madem izlemeseydin diyen arkadaşlar çıkabilir. eminim ki sizden daha çok zevk almışımdır diziden. izlediğim en iyi 10 dizi içerisine bile sokabilirim rahatlıkla. olumlu yanlarından bahsetmeye kalksam sabaha kadar yazmam gerekir. son sezonda gördüğüm eksikliklerden bahsetmek istedim sadece. dizide emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

--- spoiler ---
  • finalin şu kısmıyla ilgili beni aydınlatacak biri çıkarsa çok sevineceğim dizi;

--- spoiler ---

şimdi eğer bu gerçek dünyayı claudia keşfettiyse daha önce oraya gidilmediyse; son bölümde jonas dolabın içinde marthayı gördüğünü söylediğinde martha "o sen miydin rüya görmemişim" gibi bir şey söylüyordu. sonuçta rüya değil gerçekten yaşanan bir olay.
    peki bu, yok olma anını da daha önce yaşadılar demek olmuyor mu?

dizide hiçbir şey boş yere olmadığı için durduk yere nostalji olsun birbirinizin çocukluğuna bakın dememişlerdir herhalde.
    --- spoiler ---

edit: olmuyormuş. herkes farklı noktadan bakmış olaya, buna rağmen çıkan sonuç ilk kez yaşandığı yönünde.

merak edenler için aklıma yatan birkaç yazarın teorisini olduğu gibi bırakıyorum:

--- spoiler ---

-orada zamanın ötesine geçtikleri için geçmişleri baştan yazılıyor. küçükken orada ilk kez görüyorlar ama zaten küçükleri gördüğü için o an otomatik bir anıya çevriliyor.

-dolapta jonasi goren kucuk marthanin dunyasinda jonas yok. bu sebeple kucuk marthanin gordugu sey kendi dunyasi acisindan ilk kez yasaniyor. martha bu ani kucukken ilk kez yasadi ve buyudugunde jonasa o sen miydin cumlesini de ilk kez kurdu.
    jonas ve martha o boyuttalarken kucuk martha o dolabin kapagini acip jonasi es zamanli olarak gordu. yaninda ki o kucuk marthanin buyumus hali de jonas bunu anlatinca gecmisinde gordugu bu goruntuyu sadece hatirladi.

--- spoiler ---
  • bunlar benim zaman bacımın anasını siktiler.
  • 3. sezonunda sürekli duygusal anlar yaşadığım, 2. sezonun sebep olduğu sorulara cevap bulmamı sağlayan bir sezon oldu. jonas ve martha’nın (adam ve eva) arasındaki bağ çok iyi işlenmiş. netflixin kaliteli dizilerinden biridir ve listenin başlarında yer alır. hala 1. sezonu nasıl heyecanla izlediğimi hatırlıyorum da, hala aynı durum :d
  • karakterlerin kim olduğunu daha iyi anlamak için ilk iki sezonu tekrar izleyip final sezonuna hazırlık yapayım dedim ve izlediğim en iyi dizi olduğuna karar verdim. kimisi bir sürü soru cevapsız kaldı demiş. bence tek cevaplanmayan soru;

"wöller'in gözüne ne oldu?"

unknown karakteri neden psikopatça davranıyor gibi sorular, senaristlerin sormamızı istediği sorular değil. zafere giden her yol mübahtır mantığı ile hareket ediyor sonuç olarak. döngüyü devam ettirmek için acımasız olmak zorunda. bunu da sormazlar herhalde diye düşünmüşlerdir.

regina'nın babası, hannah hamile kaldığında doğan çocuk, unknown'un amacı ve kim olduğu gibi gerekli sorular yanıt buldu. bazı entrylerde helge'nin babasını açıklamadılar bile denmiş.

diziyi dikkatle izleyenleri saygıyla selamlıyorum. yarım yamalak izleyenleri pistten alalım.
  • 3.sezonun 4.bölümündeyim. herkesten en az iki tane var. biri bana neler olduğunu anlatabilir mi, beynim eridi artık.
  • tanım: üçüncü sezonu ile birlikte final yapmış dizi

--- spoiler ---
    --- spoiler ---

dizide gelişen olaylar 1921, 1953-54, 1986-87, 2019-20 ve 2053 yıllarında yani genel olarak 33 yıllık ikililerde gerçekleşiyordu genelde. üçüncü sezonda 1888'e de indiler ve dizinin genel olarak buraya sıkışmış olması ilginç geliyor ve kafamda bu zaman dilimlerinin dışında gelişen olayların olmaması garip geliyordu. zaten bu yıl dilimlerinde oluşan olayların sebebini örneğin 1910 veya 1970 gibi yılların da tetiklemesini bekliyordum ki tesadüfen ilk altı bölümü ayrı, son iki bölümü ayrı izlediğim için son iki bölümde ara yıllara da gitmesi bu anlamda beni memnun etti."

bir de ayrıca, nazi dönemine hiç değinmemiş olmaları da önemli bir detaydı bence.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • güzel giriş, güzel gelişme, güzel sonuç şeklinde özetlenebilir. herşeyin bilimsel bir temele dayandırılması ve bu kadar kompleks bir yapının her ayrıntısını açıkta bırakmadan anlatması diziyi daha da lezzetli bir hale getirdi son sezonuyla.

kesinlikle efsaneler köşesindeki yerini aldı.
  • henüz yeni sezona başlayamadım, beyin yakmaya hazır değilim şu ara sanırım.
hesabın var mı? giriş yap