aynı isimde "dark" başlığı da var
  • 2 sezonunu 1 haftada bitirdiğim dizi.
    sevmesine seviyorum hatta bence çok güzel dizi de...
    teori kasılabilecek bir dizi değil.

çünkü bana kalırsa senaristler kasıtlı olarak her şeyi birbirlerine karıştırmışlar. yaşananların bilimsel bir açıklaması olamayacağı için (çünkü olsaydı zaman makinesi icat edilmiş olurdu) vermişler mehteri. her seferinde nasıl daha karmaşık hale getirebiliriz diye düşünmüşler ve başarmışlar da.

bundan sonrası spoiler olabilir dikkat! --- spoiler ---

bir takım spoiler ihtimalleri
    --- spoiler ---

* her şeyin nasıl olduğunu/olabileceğini bilen 2 kişi var sanırım; adam (yaşlı jonas) ve claudia. ama sanki claudia ekstra olarak paralel evrene de sıçramış. karı evsizler gibi takılıp filozof ayağına yatıyor. ama zamanda yolculuk yapınca adam gibi yüzünüz gözünüz buruşuyorsa claudia neden gayet doğal bir şekilde yaşlanmış?

* özgür irade diye bir şey yok deniyor. bok yok. adam gelecekten gelip martha'yı öldürüyor. istese öldürmeyebilirdi. aynı şekilde mikkel'in mağaraya girmesi de engellenebilirdi. yani gayet de özgür irade var ama işlerine gelmiyor.

* elizabeth ile charlotte'un anne/kız/anne olması durumu külliyen saçmalık, yani durumu nasıl açıklayacaklar bilmiyorum ama dünyada başka kadın kalmamış gibi noah'ın elizabeth ile çiftleşmesi? sanki "ne yapsak da bunların beynini yaksak" denmiş ve bu yazılmış.

* aynı kasabada doğup büyüyen, aynı kısıtlı çevre ile ilişki kurup evlenen ve çocuk yapan insanlar var. bence bu 3 ailenin kökleri çok çok çok daha eskiye dayanıyor ve sic mundus çok eski bir tarikatın devamı. sonunda olaylar bilime değil dine bağlanacak sanki. sic mundus üyeleri belli bir süreden geriye gidemedikleri için kendileriyle başladığını sanıyor olabilirler.

* her şeyi düzene koymak aslında sanıldığı kadar da zor değil. ben adam'ın yerinde olsaydım aynen şöyle yapardım;

- büyükçe bir hapishane, tımarhane neyse inşaa ederdim
    - 33 yıllık döngü içerisinde sürekli karşımıza çıkan insanların hepsini, (hangi zamandalarsa artık ) teker teker yakalayıp 1921'de bu hapishaneye tıkardım.
    - böylece herkesten 3 tane olurdu
    - sonra bu insanları olmaları gereken zamana teker teker geri koyup
    - tüneli ve mevcut bütün zaman makinelerini yok ederdim.

oh mis!

bu ne arkadaş ilçe değiştirir gibi zaman değiştiriyor millet, zaman makinesi de solucan deliği de yalama oldu amk! bu kadar insan bilinçsiz ve kontrolsüzce hareket ederse olacağı bu, çorba oldu işte! tabii işin içinden çıkamazsın.
  • alman yapimi oldugu icin onyargili baslamistim. stranger things'le olan benzerligi konusuluyordu fakat stranger things izlemedigim icin sadece degerlendirmeleri okudum ve birtakim benzerlikler olsa da buyuk olcude bir benzerlik oldugunu dusundurmedi bana okuduklarim. zamanda yolculuk teması, her devirde ilgi ceken bir tema ve guzel islendigi zaman gercekten ufak kafa karisikliklariyla beraber izleyicide sureklk bir merak uyandirarak keyifli bir seyir sunuyor. bence mekanlar oldukca basarili, ses efektleri hos , beklenmedik ani gecisler keyifli. ben orijinal bicimde yani almanca(ıngilizce altyazili) izlemeyi tercih ettim. zaman doldurmak ve beyni mesgul etmek icin guzel tasarlanmis bir dizi oldugunu dusunuyorum. beni dusunduren ve anlamak icin dikkat gerektiren seyler izlemeyi daha cok seviyorum. olacak her seyi tahmin edemiyorum ve bu da bir arti olarak dizinin hanesine yazdigim bir kriter .bitirince yorumlari anlayabilmek icin stranger things'e de bir bakabilirim.
  • --- spoiler ---

hikayesinin kabbalahla ilişkilendiğini düşündüren ve adam'ın adam kadmon olduğunu varsayabileceğimiz karanlık atmosferli über netflix dizisidir.
    --- spoiler ---
  • 2. sezon güzel ama sonunda gizemlerin çözülmemesi hayal kırıklığı yaşatmadı değil
  • 2. sezonu bitirmiş bulunmaktayım.

son bölüm hariç diğer bölümleri arkadaşla bilgisayarı projeksiyona bağlayıp perdeleri çekip ışıkları kapatıp sinema ortamı yaratarak izledik. böyle izlemek çok keyifliymiş.

ilk bölümlerde kim kimdi diye takip etmekte zorlansam da hikaye aktıkça idrak etmek kolaylaştı. son 3 bölüm çok heyecanlı devam etti.

3. sezonu merakla bekliyorum.
  • ben biraktim izlemeyi. cok yavas bi turlu gecmiyor zaman.
  • ikinci sezonu da ilk sezonu ayarında harika olmuş dizi. fakat 3. sezonun kaliteli olmasını beklemiyorum, son sahnede bunu belli ettiler.

ayrıca her bağırma sahnesini zevkle izledim. bir dil bağırıp çağırmaya bu kadar mı yakışır?*
  • ilk sezona başlarken dizinin ilk bölümleri akmıyor ama her bölümün finali de merak ettiriyordu. zaten sezon ortasından itibaren iyice kafalar karışıyordu.

--- spoiler ---

2. sezon bazı sorulara cevap verirken bir yandan da bambaşka sorunlar ortaya çıkarmış. ama bu olumsuz bir şey değil elbette. bir insanın gelecekteki halini görmek için geçmişe gitmesi gibi absürt durumlar var.

3. sezonuyla final yapacak ve acaba hikayeyi nasıl tamamlayacaklar bilemiyorum. charlotte ve elisabeth ilişkisi gerçekten ilginç! bence charlotte paralel evrenden geliyor. noah'ın gerçek kızı bambaşka biri çıkacak.

ayrıca ulrich'i öyle hapislerde çürürken görmek de üzmedi değil. ama hikaye öbür türlü akmazdı sanırım.

gerçi kasabadaki çoğu kişinin artık zaman yolculuğundan haberi var ancak onlar da kıyametin kopmasıyla ölecek.

paralel evren mevzusu bu döngünün bir parçası mı yoksa yepyeni bir şey mi bunu bilemiyoruz elbette. bir de şöyle bir durum var. yaşlı claudia, genç jonas'a senin olmadığın evreni-dünyayı görmedim gibi bir şey söylüyordu. büyük ihtimalle alternatif martha oradan geliyor.

belki de onun geldiği evrendeki döngüde adam yerine martha vardır bu örgütü yöneten. :)

neyse, bence 2. sezonu da olmuş dizi. eğer 3. sezonda sorulara cevap verirken içine etmezse tadından yenmez.

ayrıca 2. sezonla ilgili düşüncelerimi şurada da paylaştım. belki tıklarsınız. :)
    --- spoiler ---
  • diziden çıkarılacak ders geçmişe gidince çok fazla konuşmamak gerekmesidir kesinlikle
  • gayrı anlamadığım dizi. yine de bırakamıyorum. 8 yaşında zor ölüm üç'ü böyle bir kafayla izlemiştim sanırım.

ilk birkaç bölüm sıkıldım, ortalarında zihnim açılmaya başladı, ikinci sezona nasıl geçtiğimi hatırlamıyorum. ikinci sezonun ortalarından itibaren sinirlerim bozuldu.

--- spoiler ---

özellikle dizideki neredeyse her karakterin elinde çantayla uzay zamanda gezintiye çıkması, son olarak 33 yıl döngüsünün de kırılmasıyla isteyenin istediği yere gidebilmesi tepemi attırdı. olm bunun sonu gelmez lan. önceden izlemiş olduğumuz her bölümde fark etmediğimiz yolcular bulunabilir. ilk sezondaki en düz ve en saftirik tiplerin bile aslında kısmen ya da tamamen bilmem hangi yıldan gelmiş kişiler olduğu ortaya çıkabilir. otuzüç yıl döngüsünün kırılması -o gelişmiş cihazın sadece birkaç kişinin elinde olduğunu düşünüyoruz tıpkı ilk başlarda jonas ve mikel dışında kimsenin 33 yıllık seyahatlere de çıkmadığını zannettiğimiz gibi- hiç iyi olmadı. her türlü ters köşe olabiliriz yani, you know. izleyici ve senaryo yazıcı dengesi çok aleyhimize. amerikan filmlerine özgü o "ne yapsam şaşırtırım, her boku da yapabilirim" gevşekliğini seziyorum. üçüncü sezon bu önsezim doğrulanırsa diziyi boykot ediciğim.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap