• “özünde iyi biri olabilirsin ama biz o kadar derine inmiyoruz.”
    joker
  • (bkz: batman)
  • warcraft evreninde daha hala lordearon krallığı varken paladin eğitimi görmemiş veya soylu bir aileden gelmeyen komutanlara verilen rütbe. lord garithos da bir dark knight idi.
  • nolan'ın joker'ini düşünüyorum günlerdir. bu 2008 yapımı filmi ilk defa izledim. todd philips'in yarattığı joaquin phoenix'in oynadığı joker'i çok merak etmekteyim. o filmi izlemeden önce birkaç film izlemek istedim. (bkz: dark knight), (bkz: the master), (bkz: taxi driver), (bkz: walk the line) gibi. ilk izlediğim film nolan'ınki oldu.

heath ledger, seni anıyorum. bu filmi sen kurtarmışsın. senaryonun ilk defa palavra olduğu bir film bu bence. joker'in o saykik, eleştirel, acımasız, gamsız, ''kötü'' tavrını sen vermişsin. batman'di oydu buydu yok iyilikti bilmem ne, nolan klasiği zaten bunlara gülüp geçtim. sosyal deney sahnesi olan iki gemili sahnede de biliyoruz ki o düğmeye insanlar şak diye basar, birbirlerini çiğnerlerdi ölmemek için. neyse hollywood filmi diyip geçiyoruz. bu filmin tek başarısı ledger'ın acting skill'idir. filmin ilk sahnesi olan soygun sahnesi ile başlayıp, batman'in bunu sirius black ile gözaltına aldığı sahne, nezaretten kaçış, hastanenin havaya uçması (düğmeye ikinci kere bozuldu lanet olası der gibi basması dajksjkjdsa).. ben sadece bu filmde tek birini izledim o da joker. dramanın olmadığı, yani gerçekçiliğin ve komedinin harmanlanmadığı hiçbir sanat insanı vurmaz. kahramanlık şovları, vurdular kırdılar, insana sanatın s'sini hissettirmez. heath ledger karakterin yürüyüşü, konuşması, ne idüğü belirsizliği ile o kadar iyi anlattı ki, bu performansından sonra üstat dememek için hiçbir neden bulamıyorum.

joaquin phoenix. benim bu dönemde en sevdiğim oyunculardan birisi. ilk izlediğim filmi (bkz: gladyatör)'de hipnoz olmuş gibiydim. real villain derler ya, bu beyefendi ne oynarsa sanki oymuş gibi oynuyor ve hep de villain karakterler veriyorlar ona. (bkz: her)'ü izlemedim, yalan yok. neyse, onun joker'ini o kadar merak ediyorum ki.. kötülükler yapsın etsin izleyelim ve yok artık diyelim değil bu. joker'e gitmeden önce izlediğim (üstte bahsettiğim) filmlerde hep yalnız, bağ kuramayan, uyku bozukluğu olan, cinnet geçiren, ego problemi olan karakterler vardı. karakter psikolojisine belki de önem veren ve oyuncudan bunu ne kadar alabildiğime dikkat eden bir sayko olarak, beklentim bir tanemden büyük.

eyyorlama nedenim, keşke ama keşke, heath ledger bu kısa ama ona rağmen muhteşem olduğu sahnelerinde nolan tarafından daha öne çıkartılsaydı, daha çok ve uzun çekilen sahnelerini izleseydik, ''hollywood için film yapıyorum''a girilmeseydi, bu total bir batman filmi olmasaydı vs vs vs vs vs. ''ay neymiş efendim derdi iyiyi kötü edip elaleme alın iyi ne oluyor sisteminizi başınıza çalın ganstalar polisler yargı sistemi hepiniz aynısınız hüüüü'' sonu neydi öyle ya........ joker karakteri bir dramdan ibaret, kötü adamlık taslamıyor bana kalırsa. püüüü sana nolan. işte düşün düşün ölünen bir husus benim için, ne dertler var.
  • heath ledger'in oyunculugunun zirve yaptigi fimlerden biri. boyle usta* bir oyuncunun hayatini kaybetmesi cok uzucu.
  • "why so serious?" repliği akıllara kazınan 2008 yapımı christopher nolan`ın ilk batman filmi. serinin bu filmiyle batman artık sempatik bir kurgu kahramanı olmaktan çıkmış, gotham city de gerçek karanlık ve ürkütücü haline kavuşmuştur.

“the crow“ filminden sonra ustalıkla çekilmiş bir popüler karanlık sinema örneğidir.

iki filmin de ortak yönü başrol oyuncularının film esnasında (brandon lee - çekimlerde sahte mermi yerine gerçek mermi kullanımı sonucunda vurulması) veya film tamamlandıktan kısa bir süre sonra (heath ledger - hatalı ilaç kullanımı) nedeniyle vefat etmeleridir.
  • bugün bir anda aklıma geldi tekrardan dark knight izledim. müthiş bir film ya her yönden harika, gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman uyarlama filmi.
  • gelmiş geçmiş en iyi batman filmi.
  • (bkz: heath ledger)ın vücut dilini konuşturduğu yapım.

az biraz anlayanlar sadece gözlerini izlesin. ne zaman yara izinden konuşmaya başlasa gözleri yukarı ve sağa sola kaymaya başlıyor.
hesabın var mı? giriş yap