şükela:  tümü | bugün
  • 2018 yazılım arayüzü trendi. bunla beraber night shift/night light da geldi. (flux sağolsun) ancak anlamadığım bir şey var yıllarca bu gözlerimiz niye sikildi amk. koyu renkle gayet güzel okunuyor her şey, hem gözün yorulmuyor hem de göze daha hoş geliyor.
  • ne dark modmuş arkadaş. windows 95'te olup 20+ yıl sonra apple'a gelince bir anda vazgeçilmez olan özellik. iphone'lara geri tuşu gelince izle sen cümbüşü.
  • (bkz: macos mojave)
  • safari tarafindan css ile desteklenmeye baslamis ufak ufak...

https://paulmillr.com/…osts/using-dark-mode-in-css/
  • vay amk ne dark modmuş arkadaş!!! ios 13 başlığından biraz bilgi alayım da ona göre güncellerim yahut güncellemem diye bakmak istedim... istisnalar hariç neredeyse bütün entyler dark mode şöyle dark mode böyle lan tamam amk dark mode anladık artık yeter!

yani ne bileyim zannediyorum bu mod haricinde değişen pek bişey yok galiba... zira herkes bunu övüyor. teknik bilgi vs. veren yok tamam eyvallah ama en azından kullanımla ilgili yaşanan olumlu/olumsuz şeylerden bahsedin bre zındıklar.

peşin olarak yazayım da sonra ağlamayın; ios kullanıyorum yaklaşık 12 yıldır ve olur da apple batarsa kullanabileceğim tek telefon 8800. haricinde başka bir cihaz kesinlikle kullanamam. iosu tercih etmemin sebebi de gerçekten stabil ve güvenlik açısından diğer akıllı telefonlara nazaran çok daha ileride olmasıdır.

tanım; özellik.
  • ısrarla kullanmayacağım, ısrarla kullanmak istemediğim ama insanların bu moddan ne zevk aldıklarını da merak ettiğim tür. ben ekranı siyah olan web sitelerine bile girmiyorum.

hatta ekşi sözlük zaman zaman tasarım rengi değiştiğinde bile her zaman ki görünüme dön diye butona tıklayıp o arada sabredemeyen kişiyim. millet deli gibi bunu kullanıyor.
  • son zamanlarda revaçta olan arayüz modu.

bu modu uzun zamandır kullanmadığım platform, arayüz kalmamıştı ve en sonunda bilgisayara attığım format sonrası beyaz arayüzlerle karşılaşınca oh be dedim, dünya varmış. bunalttığının farkında bile değilmişim.
  • bir kaç aydır telefonumda , bilgisayarlarımda her uygulama ve işletim sisteminde kullandığım ancak dün itibarı ile terk ettiğim özellik.

gözlerimi daha çok yorduğunu düşünüyorum ki bir çok araştırmada gözlerin beyaz üzerine siyah yazı okurken daha rahat olduğu söyleniyor.

ayrıca kişisel gözlemime göre , dark mode da özellikle gündüz ya da ışıklı ortamlarda siyah background dan dolayı yüksek yansıma ile göz yoruyor.
  • amoled ekran özelliği olan telefonlarda muazzam pil performansı sağlayan ve aynı zamanda loş ortamlarda gözü daha az yoran bir teknolojik gelişme. aslında çok basit bi sistem olmasına rağmen neden bu kadar geç kalındı anlayamıyorum.

keşke normal hayatta da olsa. sizin renkli boktan hayatınızı seyretmek zorunda kalmasam. kasvet seviyorum ben dostum, kapalı hava seviyorum! neyse sakinim...
  • mac os'a 10.14 mojave ile gelen özellik. şimdilik gayet mutluyuz.