şükela:  tümü | bugün
  • yeni kasam.

bugün geldi kurulumu yaptım, fiyatına göre(dolar kuru yüzünden fiyatı artmış olsa bile diğer modellere kıyasla) iyi bir seçenek.

tamperli cam ve rgb sevmeyen biriyim, hatta n10 pro tamperli camlı modeli birebir aynı fiyatken normal n10 aldım. sevmememin yanında olur da kırılırsa dark gibi bir markadan düzgün servis hizmeti alabileceğimi düşünmüyorum. zaten kırılması kullanıcı hatasıdır, garanti kapsamında yapma zorunlulukları filan olmaz... ama yedek parça temin edebilir miyim belirsiz. ha zaten ayrıca tamperli cam panel alınabilirse benim n10'um ile de uyumlu. neyse önemsiz bi detayı çok uzattık...

görüntü değil de soğutma performansına odaklı kasa sayısı azaldı şu moda yüzünden, en iyiler de çok pahalı buna kıyasla... bütçe sınırım olmasa corsair air740 alırdım mesela. yıllardır istediğim kasa o ama gidip dark alıyoruz...

stok fanları nasıldır bilmiyorum, hepsini hiç kullanmadan söktüm ve var olan corsair/cooler master fanlarımı taktım. darkın fanları eski sistemimde kullanılacak. o yüzden şuan yorum yapma şansım yok o konuda...

şimdi almayı düşünenler için uyarılara başlayalım.

vidaları dandik, öyle böyle değil, berbat... 5 fan için 20 vida söktüm, 9 tane anakart standoffu ve anakart vidası, 4 psu vidası, 2 ekran kartı için arka paneldeki vidalar vs. işte bayağı bi kullandım. çok çabuk aşınıyorlar... neyseki öncesinde yabancı kaynaktan diypc ve gamemax adıyla satılan aynı model hakkında araştırma yaptım da bu sorunun olabileceğinin farkındaydım. vidaları eski sistemde kullandım. fanları sökerkenki aşınmayı görünce yorumun doğru olduğunu anladım çünkü.

dark n10'da zalman vida ve standofflarını kullandım, hiçbir sıkıntı yaşamadım. ama darkın vida ve standoffları eziyet. yalama oluyor boşa dönüyor standofflar mesela, standofftan vidayı sökemiyorsun standoff anakarttan çıkıyor, anakartın bi tarafında vida diğer tarafında standoff öyle kalıyor...

psu bölümü iyi güzel ama çıkarılabilir olsa daha güzel olurdu. şuan bi kablo eklemem gerekse psuyu komple sökmem gerekiyor mesela. ama devamlı gerekmediğinden çok önemli bi eksi sayılmaz. ha bir de çok uzun psular sığmaz.

reset tuşu kürdanla vs. ancak basılabilecek gibi, sanki bios reset tuşu lan :d reset tuşuna sokacak bişey bulana kadar power basılı tutsan daha hızlı kapatıp açarsın sitemi. zaten power tuşunun switchi de bozuk çıktı, reset switchi ile power switchini değiştirdim reset bağlı değil şuan.

kısacası sorunları var evet, ama bu fiyat aralığında düzgün kasa az. aerocool aero 800 yapı itibarıyla neredeyse aynı ama kalite farkı var mı bilmiyorum. ön panelin kasa üstünde olması daha iyi olduğundan dark aldım ben.

pişman değilim, iyiki almışım diyorum ama sorunlarına dikkat edin. yedeğiniz yoksa vidalara dikkat edin özellikle... montajdan çok sökerken sıkıntı. sadece bir kez monte ederken sorun yaşama ihtimali düşük.

edit: ah en önemli şeyi unuttum sakın psu ile almayın bu kasayı. düzgün bi psu alın... seasonic* olur evga* olur corsair* olur...