şükela:  tümü | bugün
 • ing. gucun karanlik tarafi.
  (bkz: star wars)
  ayrica star wars trt dublajlarinda guc kudret olarak gecmektedir bu durumda kudretin karanlik tarafi olarak cevrilebilir.
 • (bkz: dark side)
 • kötü yola sapmış cedayların baş vurduğu taraftır.

  bu tarafın en büyük özellikleri filmlerde gücü kullanıp, adam cozurdatmaları ve kırmızı lahzerkılınçlarıyla hoşgörü sahibi efendilerden efendi cedayları şişten geçirmeleridir.

  tasvip edilen bir hissiyat değildir. hatta bu hissiyata başvuranlara darth, sith, puşth gibi lakaplar takılır.

  e hoş birşey değil tabi.

  birde alakası olmasa da böyle birşey de yok değildir:
  (bkz: dark side of the moon)
 • bir de şu var; (bkz: come to the darkside we have cookies)
 • ümük sıkmada bir numara olanların tercihi olan force..

  (bkz: i find your lack of faith disturbing)
 • bakis acisidir.
 • iyilik, kötülük ve erk konusunda ilginç ama kabul edilebilir bir saptamanin sonucunda ortaya çıkmış olmalı bu kavram. bir film kaynakli olmasi barindirdiği anlamin önemini azaltmiyor.

  güçle ilgili dikkatimi çeken nokta jedilarin gücün karanlik tarafina geçme ihtimallerinin hep var olmasi ve gücün karanlik tarafinin çocukluklarindan itibaren dahil olduklari siki zihni disiplini ve eğitimi yok saydıracak kadar çekici olmasi.

  güçten bahsederken master yoda'ya biraz kulak verirsek içine dahil edildiğimiz sosyal ve politik konularda dahi bu kavramin yansimalarini bulabileceğimizi farkederiz. güç erki temsil eder. güce ulaşma yetenekleri olan jedilar ve sith lordlari sadece amaçlariyla birbirlerinden ayrilirlar. gücün karanlik tarafi ise gücün kullanim amacina göre adlandirilmiştir. demekki gücün kime alet olacaği konusunda seçme şansi yoktur. ona ulaşilabilenler tarafindan istekleri doğrultusunda kullanilan bir araçtir sadece.

  bu noktada asil dikkat çeken husus tipki anakin skywalker gibi gücü intikam vb. duygularla kendi şahsi çikarlari için kullanmanin etik sonuçlaridir. anakin skywalker o ana dek görülmemiş bir biçimde gücü kullanma yeteneğine sahipken, duygularını kontrol edemez ve gücü annesini öldüren çeteyi öldürmek için kullanir. ardindan yine intikam gibi yanliş ve kirli bir hissin peşinden koşar. beklenen son gelmiş ve anakin skywalker istemeden, iyilik için yaptiğini düşünürken, pek insanca diye yorumlayabileceğimiz hislerin etkisindeyken bir anda gücün karanlik tarafina geçmiştir.

  anakin'e sorarsaniz karisini ve çocuğunu kurtarmak, annesini işkenceyle öldürenlerden öç almak gibi görece hakli nedenlerle bu yolu seçmiştir. ama gücün karanlik tarafi bir kere elimizi içine sokup sonra unutabileceğimiz bir olgu değil maalesef. kişisel çikarlarin ve tatminlerin peşinden koşmak dengeyi bozar sonucunu çikarmali miyiz buradan bilmem ama karanliğa bir kez bulaşmanin insanda ortadan kaldirilmaz izler birakacağindan eminim.

  (bkz: güç sizinle olsun)
 • sözlükteki kimliğimin çıkış noktası olan zihniyet. bir yol, bir öğreti.
 • bu mevzu hakkında luke skywalker "the force may have no dark or light side, but we do. we must choose." demiştir. büyük laf etmiştir.
 • kendisine dahil olunca bütün bilgiyi direk hafızaya yüklüyor heralde. revenge of the sith'de anakin daha dark side'a geçeli 10 dakika olmadan force grip'i öğrenmiş. younling'leri, ticaret federasyonunu kesmekten ne ara vakit buldun da öğrendin?