şükela:  tümü | bugün
  • çıkmasına sadece 1,5 ay gibi bir süre kaldı. şimdiden heyecan doruk noktada. adamlar efsane yaratmış gerçekten. ilk kez bir remastered oyunu aşırı heyecanla bekliyorum...
  • pc platformunda orijinal oyuna sahip olanlara %50 indirim uygulanacagi duyurulmustur. aslinda iyi bir indirim gormeden almam diyordum sanirim bu vesileyle ciktigi gibi almis olacagim.

https://twitter.com/…status/988782256603910144?s=21
  • dün pre-order yapıp, gece yükledim oyunu ps4’e bir kaç video yayınlanmıştı çok kötü görünüyordu oyun downgrade gibi, ancak dün oynayınca alakası olmadığını anladım. tabi 7 yıllık oyun için kimse mucize beklemesin ama oyun güzel gözüküyor, framerate problemleri de giderilmiş.
  • bence; oyuncuyu salak yerine koyma furyasının japonları da etkilediğinin ispatı gibi oyun.

önce remastered versiyonda neler değişmiş ya da "yenilenmiş" ona bakalım:
    -bazı buglar düzelmiş (bazıları düzelmemiş bile)
    -çözünürlük ayarı ve ufak bir arayüz ayarı gelmiş
    -ışıklandırma ve kaplama detayları biraz geliştirilmiş
    -üçüncü oyundaki gibi kod girerek adam summonlama gelmiş.

ok atarken crosshair ile okun gittiği yerin alakasız olması, zincirleme backstab gibi saçma sapan şeyler düzelmemiş bile.

burada bi duralım---

dark souls, 8 yıllık bir oyun. 6 yıl önce ilk kez pc için çıktığında da tam anlamıyla rezalet bir haldeydi. değişmeyen çözünürlük ayarı, yine değişmeyen o tuşların klavyeye sanki rastgele dağıtılmış halde oluşu, sabit 720p ve 30'a sabitlenmiş fps...

bu oyun; bırakın from software ya da bandai namco gibi devlerin elinden çıkmayı, 3 aylık bir stüdyodan çıksa bile kabul edilemez bunlar. ne oldu ama, bu bok festivali hiç patchlenmeden steam'de 2.000.000 (iki milyon) sattı.

bu yukarıda saydığım hatalarla çıkmış bir oyunu yapsa dahi; oyuncusunu/alıcısını salak yerine koymayan, ticaret etiğine saygılı yapımcı ne yapar? oyunu güncelleyerek fixler değil mi? fixlenmedi oyun.

sonra steam'deki versiyona "oyuncular tarafından" sırasıyla fps ve çözünürlük kilidini kaldıran, arayüz (hud) boyutunu değiştirebilen, intro'yu geçebilmeyi sağlayan modlar yapıldı. en son da kendi geçici sunucunuzu oluşturarak arkadaşlarınızı direkt olarak oyununuza davet edebileceğiniz bir mod yapıldı. kısaca, from software'in iki milyon satmış bir oyuna getiremediği bunca gerekli şeyi oyuncular yaptı. hadi buna da eyvallah. öyle ya da böyle oyun sonunda adam edildi değil mi? asıl bomba geliyor:

dark souls remastered'ın gelmesiyle bu ilk oyun steam'den kaldırıldı. güler misin ağlar mısın.

yani kısaca 6 yıl önce bombok bir oyun piyasaya sürülüyor, 6 yıl boyunca bu çok bariz hataları gidermeye çalışılmıyor bile. buna rağmen oyuncular modlama ile oyunu oynanabilir hale getiriyorlar ve 6 yıl sonra oyunu güya remastered ederek, oyuncuların zaten hallettikleri sorunların üzerinden yarım yamalak geçip yeni bir oyun piyasaya sürülüyor ve eski oyun kaldırılıyor.

kimse kusura bakmasın; oyunu çıkarmanın ilk haftasında fixleyerek düzeltmen gereken şeyleri 20 dolara satmak resmen ahlaksızlığın dibine vurmaktır, oyunculara hakaret etmektir hatta yüzlerine tükürmektir.
  • yeniden canlanmiş ve düzenlenmiş (ds3 stili) multiplayerdan ibaret. görsel olarak az bir dokunuş var (ki bazilari negatif etki etmiş - mavimtrak saçma sapan bir aura var undead parish te ve bazi alanlarda).

fazla uzatmayacam, benim gibi souls serisine ikinci oyun ve sonrasindan başladiysaniz alin oynayin. yok ds1 i multisi canliyken birkaç yüz saat oynadiysaniz size göre bişi yok bunda.

ben bu remaster i negatif yönlerine rağmen olumlu buluyorum fakat ağir bir ibnelik yapmişlar, bunu gözden kaçirmişim değerlendirirken. oyunun eski versiyonunu steam den kaldirmişlar. 7 liraya satilan prepare to die edition gitmiş, direk bu gelmiş. yav zaten multisi ölmüş, modlarla ayakta duran bir oyun, birak parasi olmayan onu alsin oynasin korsanini indireceğine...
  • iron pineapple isimli müthiş youtube kanalından armor of thorns zırhı ile adam öldürdükleri müthiş eğlenceli bir video yayınlamıştır.

video linki

edit : düzeltme.