şükela:  tümü | bugün
 • pc platformunda orijinal oyuna sahip olanlara %50 indirim uygulanacagi duyurulmustur. aslinda iyi bir indirim gormeden almam diyordum sanirim bu vesileyle ciktigi gibi almis olacagim.

  https://twitter.com/…status/988782256603910144?s=21

  edit: aklıma gelmişken, almadım. büyük keriz silkeleme operasyonu olmuş orijinal oyuna sahip olanlar için. ilk kez oynayacaklar için ise bulunmaz nimet.
 • dün pre-order yapıp, gece yükledim oyunu ps4’e bir kaç video yayınlanmıştı çok kötü görünüyordu oyun downgrade gibi, ancak dün oynayınca alakası olmadığını anladım. tabi 7 yıllık oyun için kimse mucize beklemesin ama oyun güzel gözüküyor, framerate problemleri de giderilmiş.
 • sevenlerine nostalji ve yeni oyun (grafikler ile) hissini bir arada yaşatacak olan oyundur.

  üçüncü oyundan sonra yeni oyun çıkmayacağını düşündüğüm bendenize bu haber ilaç gibi gelmiştir.

  "acaba bug'ları düzeltecekler mi, oyun yine dakikalar içerisinde duvarlar içinde bitirilebilecek mi, duvarlardan geçebilecek miyiz?" sorularına da keşke düzeltmeseler diyesim de gelmiyor değil.
 • bence; oyuncuyu salak yerine koyma furyasının japonları da etkilediğinin ispatı gibi oyun.

  önce remastered versiyonda neler değişmiş ya da "yenilenmiş" ona bakalım:
  -bazı buglar düzelmiş (bazıları düzelmemiş bile)
  -çözünürlük ayarı ve ufak bir arayüz ayarı gelmiş
  -ışıklandırma ve kaplama detayları biraz geliştirilmiş
  -üçüncü oyundaki gibi kod girerek adam summonlama gelmiş.

  ok atarken crosshair ile okun gittiği yerin alakasız olması, zincirleme backstab gibi saçma sapan şeyler düzelmemiş bile.

  burada bi duralım---

  dark souls, 8 yıllık bir oyun. 6 yıl önce ilk kez pc için çıktığında da tam anlamıyla rezalet bir haldeydi. değişmeyen çözünürlük ayarı, yine değişmeyen o tuşların klavyeye sanki rastgele dağıtılmış halde oluşu, sabit 720p ve 30'a sabitlenmiş fps...

  bu oyun; bırakın from software ya da bandai namco gibi devlerin elinden çıkmayı, 3 aylık bir stüdyodan çıksa bile kabul edilemez bunlar. ne oldu ama, bu bok festivali hiç patchlenmeden steam'de 2.000.000 (iki milyon) sattı.

  bu yukarıda saydığım hatalarla çıkmış bir oyunu yapsa dahi; oyuncusunu/alıcısını salak yerine koymayan, ticaret etiğine saygılı yapımcı ne yapar? oyunu güncelleyerek fixler değil mi? fixlenmedi oyun.

  sonra steam'deki versiyona "oyuncular tarafından" sırasıyla fps ve çözünürlük kilidini kaldıran, arayüz (hud) boyutunu değiştirebilen, intro'yu geçebilmeyi sağlayan modlar yapıldı. en son da kendi geçici sunucunuzu oluşturarak arkadaşlarınızı direkt olarak oyununuza davet edebileceğiniz bir mod yapıldı. kısaca, from software'in iki milyon satmış bir oyuna getiremediği bunca gerekli şeyi oyuncular yaptı. hadi buna da eyvallah. öyle ya da böyle oyun sonunda adam edildi değil mi? asıl bomba geliyor:

  dark souls remastered'ın gelmesiyle bu ilk oyun steam'den kaldırıldı. güler misin ağlar mısın.

  yani kısaca 6 yıl önce bombok bir oyun piyasaya sürülüyor, 6 yıl boyunca bu çok bariz hataları gidermeye çalışılmıyor bile. buna rağmen oyuncular modlama ile oyunu oynanabilir hale getiriyorlar ve 6 yıl sonra oyunu güya remaster ederek, oyuncuların zaten hallettikleri sorunların üzerinden yarım yamalak geçip yeni bir oyun piyasaya sürülüyor ve eski oyun kaldırılıyor.

  kimse kusura bakmasın; oyunu çıkarmanın ilk haftasında fixleyerek düzeltmen gereken şeyleri 20 dolara satmak resmen ahlaksızlığın dibine vurmaktır, oyunculara hakaret etmektir hatta yüzlerine tükürmektir.
 • yeniden canlanmiş ve düzenlenmiş (ds3 stili) multiplayerdan ibaret. görsel olarak az bir dokunuş var (ki bazilari negatif etki etmiş - mavimtrak saçma sapan bir aura var undead parish te ve bazi alanlarda).

  fazla uzatmayacam, benim gibi souls serisine ikinci oyun ve sonrasindan başladiysaniz alin oynayin. yok ds1 i multisi canliyken birkaç yüz saat oynadiysaniz size göre bişi yok bunda.

  ben bu remaster i negatif yönlerine rağmen olumlu buluyorum fakat ağir bir ibnelik yapmişlar, bunu gözden kaçirmişim değerlendirirken. oyunun eski versiyonunu steam den kaldirmişlar. 7 liraya satilan prepare to die edition gitmiş, direk bu gelmiş. yav zaten multisi ölmüş, modlarla ayakta duran bir oyun, birak parasi olmayan onu alsin oynasin korsanini indireceğine...
 • iron pineapple isimli müthiş youtube kanalından armor of thorns zırhı ile adam öldürdükleri müthiş eğlenceli bir video yayınlamıştır.

  video linki

  edit : düzeltme.
 • dark souls'un pc versiyonu sıkıntılı olduğu için adeta bir güneş gibi parladı gözümde.
  ve dün itibariyle bitirdim.

  oyun gerçekten müthiş!

  ınternetten mümkün olduğunca az bakarak tadını ala ala oynadım. yer yer korkudan ve sinirden alt f4 çekip bi süre uzaklaştım.

  lanet olası şövalyeler oyunun başında beni o kadar çok öldürdü ki özgüvenimi kaybettim resmen.
  hiçbir patronda bu kadar oyalanmadım. daha sonra ise beceriksizliğime yandım.

  harita ise gerçekten komplike.
  "lan bu kapı nasıl şuraya çıkıyor amk" dediğim çok oldu. arada kayboldum.

  oyun sabit 60 fps ve grafikler hiç fena değil beni rahatsız etmedi.
  dark souls 2 ye önyargım olduğu için direkt 3. oyunu oynayacağım. bi göz attım daha seri bi oynanışı var ama renkler bi tuhaf geldi, hadi bakalım.
 • --- spoiler ---

  oyun dünyasındaki en şerefsiz karakterlerden birisini barındıran oyun (bkz: knight lautrec)

  sen tut adamı zindandan kurtar, mekanına al, işlerini gör o firelink shire'ın altındaki biçare dilsiz fire keeper'i öldürsün. zaten kesin bi' çakallık yapacak diye bekliyordum ama katilin o olduğunu gördükten sonra biraz şaşırmadım değil doğrusu.

  neyse kozlarımızı chamber of the princess'in önündeki geniş salonda paylaştık. invade etmemin ardından yanındaki 2 dangalakla beraber ruhunu teslim etti kefere.

  --- spoiler ---
 • şaheser.
 • psn'de indirimle 122 tl'ye alınabilen oyun. hala yüksek bir meblağ olsa da, soul serisi hastası biri olarak dayanamayıp almış bulundum. size de öneririm*

  geçmişte, xbox 360 ve pc'de 6-7 kez bitirmiş birine kendini tekrar aldırabilen bir oyundur.