şükela:  tümü | bugün
 • ad&d dunyalarindan birisi, pek cok karisiktir. yeni oyuna baslicaaz daha iki hafta oldu tik yok. milyon cesit irk hepside normal ad&dden farkli ozelliklere sahip filan.. gunesi kara kizil gibi, her yer col, su cok onemli, metal cok degerli, kiliclar filan bile tastan kemikten tahtadan oluyor bu yuzden. metali olana daliniyor.
 • (bkz: adnd)
 • kara güneş... bir zamanlar yemyeşildi athas, taa ki rajaat ve on iki şovalyesi ortaya çıkana kadar. tüm uygarlığını ve doğal dengesini kaybetti savaşlarda. şimdi kuraklık ve çöl hakim topraklarında, insanlar ve diğer ırklar, şehir devletlere sığınmışlar ve büyücü kralların baskısı altında ezilmekteler, köleler her gün yakıcı güneş altında rahiplerin denetiminde dev ziguratların yapımında çalışıyorlar. tek arzuları birer yudum su. böyle bir dünyada oyuncular tamamen çökmekte olan bu topluma yeni bir umut ışığı vermeyi ve yeşil athas'a geri dönmenin mümkün olacağını anlatmaya çalışmaktadırlar.
 • (bkz: blacksun) *
 • adini ayni adli adnd settinginden alan iki bolumluk ssi oyununun ilki. benim icin bilgisayar frp'lerinin zirvesi.
 • tsr'in kotu settinglerinden bir baskasi. magic poor bir dunya olarak dusunulmus, tasarlanmis, ama lvl 20+ karakterlerin ayaga dusmesiyle zor iklim sartlarinin, yoksullugun hic bir anlami kalmamistir.
 • tsr'in ise yarar iki settinginden biri (digeri icin bkz. ravenloft). tyr region sakinleri her tarafi col sanar ama kazin ayagi oyle degildir, bataklik da vardir deniz de.

  gunesı kızgındır, full plate giymeye kalkarsaniz kizarir, bandedla felan bugulanirsiniz; grup arkadaslariniz da sizi yiyip suyunuzu aralarinda paylasir (yiyecek-icecek stogu onemlidir, kankalik geri plandadir).

  green age'de saygideger rajaat bey, first sorcerer efendimiz tarafindan hazirlanan ve on bes adet champion'u (sacha, kalak, dregoth, myron (dk.40 hamanu), abalach re, nibenay, sielba, andropinis, tectuktitlay, oronis, lalali puy, wyan, borys, daskinor, kalid ma) tarafindan uygulanmasi gerekirken yarida birakilan dunyayi eski guzel gunlere (blue age) geri dondurme plani (bkz: cleansing wars) (bkz: karsi devrim) yarida kalinca ekosistem iyice cokmustur. cunku athas'ta buyu (ki rajaat amcam icat etmistir) canlilarin hayat gucunu emerek calisir, ve cleansing wars sirasinda bol bol kullanilmistir.

  psionics ve buyu settinge cok guzel yerlestirilmistir. orijinaldir. tarihi esaslidir. iyi inceleyin, cok ilginc detaylar yakalayabilir daha da ilginclerini uretebilirsiniz. (bkz: yeme de yaninda yat)

  bilgisayar oyunlarini da siddetle tavsiye ediyorum (bkz: abandonware).
 • bu dunyada iki turlu buyucu vardir. defiler'lar icinden buyu gucunu cektikleri canlilari sonuna kadar kullanirlar, ve onlari yok ederler. preserver'lar ise canlilar olmeden buyuyu durdururlar. bunun sonucu olarak defiler'lar daha gucludur
 • bu dunyanın kendine has mad max tadında bir adrenalin yükleyiciligi vardır. kaydadeger guzellikteki dunyalardandır.
  (bkz: ravenloft)
  (bkz: greyhawk)
  (bkz: dragonlance)
 • psionic savasların gercekten kafa karıstırıcı duzeyde karmasık oldugu ve karakterleriyle ozellikle power-palyerların agzının suyunu akıtacak olan setting. oynaması pek zevkli olmadıgı icin zamanla gozden dusmus ve bunun sonucunda uretimden kaldırılmıstır.