şükela:  tümü | bugün
 • 4 ana özellik içerir.

  (bkz: psikopati)
  (bkz: narsisizm)
  (bkz: makyavelizm)
  (bkz: sadizm)
 • karanlık dörtlü.

  ''insan davranışlarında tek vücutta bulunan son model kombinasyon.

  daha önce dark triad denilen narsisizm, makyavelizm ve psikopatlığın bir arada aynı kişide görülmesi durumu vardı. şimdi buna sadizm de eklenmiş. dark tetrad olmuş. umarım bu kombinasyon çoğalarak gitmez.

  narsisizm: büyüklenme, gurur, bencillik

  makyavelizm: çıkar ve amaç için her şeyi yapılabilir görme anlayışı

  psikopati: empati ve vicdan yoksunluğu

  bu üçüyle bir de

  sadizm: zulüm keyfi

  birleşince ürkünç bir karışım çıkıyor ortaya:

  • the dark tetrad personality!

  1200 gönüllünün internet davranışlarını inceleyen kanadalı bilim insanları, uyguladıkları testlerle bu davranışları analiz etmişler. analiz sonuçlarına göre, internette trollük yapan ve bundan zevk alan insanların test sonuçlarının narsizm, makyavelizm, psikopati ve sadizmden oluşan dark tetrad rahatsızlığını taşıyan insanlarla benzer çıktığı görülmüş.

  ayrıca kanada british columbia üniversitesi psikoloji profesörü delroy paulhus, araştırmalarında diğer üçü haricinde, başkalarına acı vermekten zevk alan “sıradan sadizme” de rastladığı için kötücül özellikleri artık “karanlık dörtlü” olarak adlandırıyor. bu teoriyi sınamak için böcek öğütme makinası deneyine başvurdu. bu aygıtta deneklerin görmediği, fakat böceklerin kaçacağı bir yol vardı. yine de sanki böcekler eziliyormuş gibi bir ses duyuluyordu. deneklerin bazısı makinayı kullanmayı reddedip odayı terk ediyor, fakat bazıları da bundan zevk alıyordu.

  benzer bir deney bilgisayar oyununda rakibini cezalandırırken kulaklıktan acılı bir insan sesi aktarımı yoluyla yapılmış, ancak bu aşamaya geçmek için deneklerin uzun bir sözlü sınavdan geçmesi gerekmişti. sadistlerin başka insanlara acı vermekten aldıkları zevk için bu deneye katıldıkları görüldü.

  paulhus internet trolleri için de aynı şeyin geçerli olduğunu belirtiyor. ''bunlar acı çektirecekleri insanları internette aradıkları için sıradan sadistlerin internet versiyonu gibidir. diğer üç özellik de görülmekle beraber sadistlik biraz daha ağır basar. böcek ezme deneyinin gösterdiği gibi sıradan sadistler her türlü zevk verici eyleme karşı duygusal tepkilerini bastırdıkları için belki de rastgele zalimce girişimler yoluyla bu duygusal uyuşma halini kırmış oluyorlar.''
 • american psycho (2000) filminde, christian bale'in başrolde oynadığı patrick bateman, dark tetrad özelliklerini taşıyan, sinema tarihinde yaratılmış en korkunç kişilerden biridir.

hesabın var mı? giriş yap