• forumunda turkishmusic org daki sezen aksu tartismasi kadar fantastik bir konu başlığının birkaç aydır cirit attığı başarılı donanım sitesi: http://forum.darkhardware.com/…ic.php?f=29&t=156160

verdiğim linke tıkladığınızda karşınıza neler çıkacak:

--- spoiler ---

- kafasının çok güzel olduğunu tahmin ettiğim bir arkadaşın dünya silikon devlerine kafa tutan "sistemondokuz" kod adlı decimal cpu projesi ile karşılaşacaksınız.

- en başta kullanıcılar gayet mantıklı cevaplar verecek, konu azıcık da olsa rayında gidiyor gibi görünse de kısa süre sonra kendinizi alacakaranlık kuşağı içinde hissetmeye başlayacaksınız.

- mucidimiz gün geçtikçe daldan dala konacak, kah aşık veysel'den dizeler döktürecek, kah konuyu mevlana'ya getirecek. zaman zaman da decimal cpu projesini "atatürk ve 19 mucizesi" bağlamında ele alacak.

- mantıklı cevaplar veren kullanıcıların sayısı gitgide azalacak, kalan tek tük işin ilkelerinden bahseden kişilere karşı "siz önyargılısınız" savunması devreye girecek, hatta "ben bu konulardan anlamam ama arkadaşın çok üzerine gitmişsiniz, önyargılısınız, bu akradaşa destek verilse atom mühendisi olacak belki" minvalinde yorumlar gelecek. kısacası "erke dönergecine imkansız diyenler önyargılı! ne demek enerji yoktan var edilemez! zamanında sizin kafanızdan adamlar galilieleileilio dünya dönüyor dediğinde de karşı çıkmıştı zaten!" benzeri şovlar izleyeceksiniz.

- projenin fikir babası argümanlarına destek olması amacıyla bir yarışmada ödül aldığı biyodizel projesinin önünde çektirdiği fotoğraflarını forum kullanıcılarıyla paylaşacak.

- ve çok daha fazlası...

--- spoiler ---

zaten attım sık kullanılanlara her gün kontrol ediyorum, en son bizim mucidin şu postuna denk geldim:

--- spoiler ---

"sevgili albert in şu cümlelerine bakarmisiniz.

"sadece iki şey sonsuzdur, evren ve insan ahmaklığı,
    ilkinden o kadar da emin değilim."
    albert einstein

(...)

birde

1933 yılında almanya'da nasyonal sosyalist partisi'nin iktidara gelmesiyle yasalar yüzünden çalışmalarına izin verilmeyen 40 bilim adamı adına mustafa kemal atatürk'e bir mektup yazarak onların türkiye'de çalışmalarına devam etmelerini istemişti. atatürk bu isteği kabul ederek istanbul üniversitesi'nde çalışma imkanı tanımıştı."
    --- spoiler ---

az kalsın 2 senedir kullanmadığım darkhardware hesabımla giriş yapıp <caps>ne alaka ulan!?!?</caps> yazıp içimde günlerdir beni yiyip bitiren bu ukteyi sona erdirecektim, zevki ertelemeye karar verdim. "sevgili albert" ne yahu, üst tertibindi herhalde...
  • forumunun eski müdavimlerinin yeni bir oluşuma el attığı site bkz:cursedhardware
  • konusunda uzman ve düzgün üsluplu insanları bünyesinde barındıran güzel bir foruma sahip kaliteli donanım sitesi. bir soru sordum, oldukça düzeyli ve dolu içerikli 4-5 yanıt aldım 1 gün içerisinde, hani ücretli bir yer olsa profesyonel çalışıyorlar diyeceğim de gönüllü olarak bu kadar iyi çalışmak sevgi gerektirir. helal olsun diyorum.

ne rep manyaklığı var, ne dostum link ölmüş çılgınlığı, ne bak koçum şöyle yapacaksın diyorlar, ne de yalan yanlış bilgi. daha ne istenebilir ki.

"şöyle bir anakart alacağım, ne dersiniz" gibi bir soru sorduğunuzda
    "ben şunu tavsiye ederim, şu şu nedenlerle sizin için dahi iyi olur ama karar sizin tabii ki" şeklinde seviyeli yanıtlar alınması gerçekten sevindirici.

takipteyim.
  • kullanıcıların belirli bir bilgi birikime sahip olduğu, geçtiğimiz yıllara oranla daha sık donanım incelemesininin bulunduğu sık kullanılanlara eklenilesi donanım sitesi.

geforce mx serisine pipe açılmasi, decimal cpu yapilmasi gibi yaran konu basliklarina da denk gelebilmeniz olasidir.

edit akbayram:
    donanim icin diger alanlara, siyaset icin off-topic'e bakilabilir.
    zira off-topic panolari son yillarda siyasi tartismalarin girla gittigi, en ufak bir baslikta dahi siyasi laf sokmalarin eksik olmadigi, tartismayi bilmeyen birtakim tahammulsuz insan evlatlari yuzunden basit konularin kilitlenebildigi ya da dansoz/kapak resimleriyle ilkokul seviyesine dusuruldugu; farkli dusunceye tahammulun olmadigi ve farkli dusunce sahiplerinin sanki beyinlerinin ici okunuyormuscasina "heeeyt ulan aslinda sen boyle yazdin ama senin niyetin bu" seklinde fasistce ataturk dusmanligi, vatanhainligi vs. ile suclanabildigi (ki aslinda yasal olarak hakarettir de bu, yonetimin basi belaya girebilir de) ve sanki baska bir ulkenin evladiymis gibi "otekilestirildigi" bir ortam haline gelmistir. ustelik de tepede "atilan etnik ve siyasi mesajlar hakkinda" uyarisi yazmasina ragmen.. her konuda basarili olan ve cok takdir ettigim pano yonetiminin bu gibi konularda yangina benzin dokercesine ustelik de "etnik ve siyasi uyari mesaji" en tepede durmasina ragmen kendi koydugu kurali hice sayarak ayrimcilik yapmasi da bunun en buyuk sebeplerinden biri gozukuyor.. siyaset yuzunden eski bulusmalarin, maclarin, et ziyafetlerinin yerini ise kutuplasma ve ayrimcilik almis durumda, x kisi siyasi dusuncesi yuzunden y kisisinin oldugu yere gitmiyor, y kisisi de x kisisine yine siyasi sebeplerden dolayi kin tutabiliyor. internetin en "elit" ortaminda, en kaliteli ve egitim seviyesi yuksek insanlarin bulundugu bu "ozel" ve "guzel" yerde boylesine hosgorusuz seylerin yasanmasi, insanlarin, sahip oldugu kriterlere baskalari sahip degil diye saldirganlasmasi ve surekli ama surekli baskalarini suclama, laf sokma ve acigini arama istegini bu ortam nereye kadar tasiyabilecek bilemiyorum (demek ki egitimle de pek alakasi yokmus insan olmanin). dilerim her kesimden/irktan/dinden insanlarin tek masa etrafinda bulustugu "siyaset mi, tuttugun takim mi, bosver haci koy gotune rahvan girsin gel takilalim" modundaki eski guzel gunlerine doner..
  • yıllar geçmesine rağmen çizgisinden bir şey kaybetmeyen, seviyeli ve kaliteli donanım sitesi.
  • tasarım o kadar eskimişti ki , baktı kimse değiştirmiyor kendisini , intihar etti, 2 gündür haber alınamıyor .

*
  • donanım incelemesi ile güncel donanım ve yazılım haberlerinin verildiği sitenin, şu an için tabanı postnukedir. forumlar ise phpbb2 tabanlıdır. işin ilginç tarafı ise, halihazırda bu portalların türkçe çevirisi olmasına karşın; levent pekcan bir ingiliz dili edebiyatı mezunu olarak bunlardan hiç hazzetmemiş olması; ve kendi çevirilerini kendi yaparak türkçeleştirmesidir.
  • türkiye de donanım incelemesi deyince akla ilk gelen, türkiye'nin en seviyeli forumlarından birine sahip ve de benzerlerinin aksine forum aracılığı ile kurulan arkadaslıkların sanal olmadığı site.
  • 2008'e fişek gibi girmiş site.
    incelemeleri ile turkiye'nin en iyi, en özgün donanım sitesi diyebiliriz.
  • çok seyrek yenilenen, forum sayfaları açılan pop-up pencereler ile bıktıran web sitesi.
hesabın var mı? giriş yap