şükela:  tümü | bugün
  • netflix adına almanya'da üretilen ve birçoğumuzun beğendiği dark'a dair soru işaretleri oluşturan durumdur.

son jenerik'te akan tüm isimleri okudum (ağır işsiz miyim, emeğe saygı mı gösteriyorum bilmiyorum); toplamda adı geçen 422 insan var.

burada bir durup bir istatistiğe geçelim;

almanya’da 2 milyon 797 bin türk kökenli yaşıyor. bunun 1 milyon 369 bini alman vatandaşı.
    alman vatandaşı olan türkler arasında diplomalı oranı yüzde 94. aynı grupta liseyi bitirenlerin oranı yüzde 22.8. alman vatandaşı olan türkler arasındaki eğitim oranı almanlarla hemen hemen aynı seviyede.

yukarıdaki bilgiler ışığında toplam nüfusa türklerin oranı %2,5; yine yukarıda belirttiğim eğitim seviyelerini görmezden gelerek bunların ancak %20'sinin, yani toplam nüfusun ancak ve ancak %0,5'inin batılı normlara göre elle tutulur olduğunu düşünür isek en başta belirttiğim 422 insan içinden en azından iki (2) tanesinin türk asıllı olması gerekirdi istatistik bilimine göre.

bu arada son jenerik'te sadece "oyuncu", "kameraman", "yönetmen", vs. gibi "vasıflı" isimler değil, özellikle türklerin almanya'da domine ettiği "işçi" sınıfından da tonla isim geçiyor (marangoz, set işçisi, catering görevlisi, şöför, vs...)

peki gelelim asıl mevzuya;
    422 kişiden kaç tanesi türk asıllı?
    cevap veriyorum:
    0 (yazıyla "sıfır")

prodüksiyonun önemli bir kısmının türk nüfusun yukarıdaki yüzdelerden çok daha yüksek oranlara ulaştığı berlin'de gerçekleştiğini düşünür isek, bu yapımda herhangi bir şekilde türk bir ismin geçmiyor olmasını "tesadüf" diye tanımlamak içinde sayı barındıran herhangi bir bilim dalına ve özellikle istatistiğe ayıp etmek olur.

not: almanya'da doğdum; son ziyaretimde de bizi ve havaalanını kıskanıp kıskanmadıklarını açıktan sordum; beklediğim gibi bana güldüler... o yüzden böyle bir "büyük resim" halüsinasyonu ile yazmadığımı da belirteyim... gözüme takıldı işte

edit: capkinfilozof bilgi verdi. yasin'in annesini oynayan helena abay türk asıllı almanmış. araştırdım; adı helena "esin" abay...
  • mantıksız geldi karşı çıkarım diye başladım sonuna geldiğimde çok haklıydı.

sonuç olarak önyargı iyi bir şey değilmiş.

ilginç ve haklı gelen tespit.
  • hemen a haber ekibini yollayalım konuyla ilgili sarsıcı bir haber yapsınlar.
    https://youtu.be/mwhttvflb2k

sanırım bunu çoğu türk pek kale almayacaktır. zira kendisiyle ekmeğini paylaşan bir yurda neden reçel de vermiyorsun diyecek tıynete sahip bir millet değil gözlemlediğim kadarıyla.
  • bizim yerli dizilerin sonunda suriyeli ismi geçiyor muymuş?
  • türkler almanya'ya gittiğinde köşe başlarında dilenmedi. gidenler fabrikalara çalışmaya gitti. suriyeliler gibi bedavadan maaşa, eğitime, sosyal hizmete konmadılar. belirli istisnalar hariç hepsi emekçi.

şu anda memleketi işgal eden suriyelilerle almanya'daki emekçi türkleri bir tutmanın en ufak bir mantıklı yanı yok.
  • dizide yasin var. bence tam almancı türk adı
    annesini oynayan kadının adı helena abay
    bence bu kadın türk

ben izlerken bana bu kadar türklük yetti açıkçası

evet, kadın türkçe de biliyormuş bak

buarada dizinin müzik departmanında çalışan can bolat ciddi trollendiğim hissi verdi bana.
    ömer mertcan bolat

edit: xavier naidoo uyardı, cab bolat’ın ismi jenerikte geçmiyormuş
  • istatistik nedir? yerine ne degildir sorusunun yaniti olan cahilce yazilmis baslik.

bozuk paranin iki yuzu var.
    tura dedim, attim.. yazi geldi
    yine tura dedim ve attim, la yine yazi geldi!!

hani orani 50% idi! para bana irkcilik yapiyor!

tadinda bi yazi olmus.
  • resmen ibretlik. iste bunlar hep butun gun evde oturup dizi izlemekten oluyor. anlasilan eleman sonunda beyni yakmis.