• bir hayal kırıklığıydı. yugoslav ligi'nin üç kere üst üste gol kralı olan, toplamda ligde 84 gol atıp, bir de 29 mayıs 1991 kızılyıldız olympique marseille maçında kupayı getiren son penaltıya imza atmıştı. bendeniz iki dondurma kazanmıştım ya o gün. onu başka yerde anlatırız lakin bir dondurmanın sebebi idi pançev. topun başına geldiğinde kesin atacak dedim, sağolsun büyüklerim bana inanmamıştı. kârlı bir maçın bal kaymağı olmuştu mübarek. ardılı mateja kezman'ı ilk gördüğümde aklıma gelmişti pançev. ceza sahası içindeki öldürücülük aynı, peki ya kariyerleri ne olacak...
    işte bu soruyu soruyorum kendime. psv günleri pek şık geçti genç olanın lakin adanın havası biraz puslu gibi ne dersiniz. ya pançev. işte pançev her zaman üsmüştür beni. o leblebi gibi gol atan adam, italya'da hayatta en iyi yaptığı şeyi unutmuş ve tutunamamıştı. sonrasında almanya'nın o kadar da iri olmayan ekiplerinde şansını denediyse de, büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. oysa ki dondurmayı ne güzel kazandırmıştı...
  • yugoslav dogumlu makedon golcü. serie a'nın en büyük 10 hayal kırıklıgı arasında rahatca gösterilir..
    1997'de isvicre'de futbolu bıraktı. sonra makedonlar bunu iyice sahiplendi makedon tarihinin en iyi futbolcusu falan sectiler. yersen.
  • kizilyildiz'in 91'de avrupa sampiyonu oldugu takimda oynamis, daha sonra inter'de de oynamis makedon golcu.
  • tanju çolak'ın ezeli rakiplerinden sadece biri! bir dönem victor piturca'yla yaşanan yarış gibi olay gene abartılıp lig fikstürü yerine avrupa gol krallığı fikstürü verilir olmuştu. pançev'e yaklaşmaya 3 gol kaldı arkadan psv'li romario sıkıştırıyor rakiplerin kalan maçları gibi komediye dönüşmüştü olay. tanju bu rekabet içinde aydınspor´a bir maçta 5 gol atmıştı. amani isyan etmişti hakemlere. evet sonuçta tanju'yu sollamıştı pançev ama tanju'nun daha önceden bir altın bir broz ayakkabısı vardı zaten. hatta bronz ayakkabıyı van basten ve oleg protassov gibi büyük golcülerin arkasında samsunspor'da oynarken almıştı. neyse konu dağıldı pancev denen bu zibidi simoviç'imizi de bir avrupa maçında avlamıştı gerçi yanında saviçeviç arkasında prosinecki, stojkoviç, mrkela gibi adamlar var güiza bile bu ortamda boş geçmez! takımın en zayıf halkası kanatlarovski o derece. onu da karşıyaka'da görmüştük bi ara. tanju ve altın ayakkabı denince akla hemen dil bilmeyip rezil olduğu meşhur hikaye gelmiyor değil.( o da tanju başlığında anlatılmıştır mutlaka)
  • kızılyıldızda oynadığı dönem maç başına gol ortalaması 1 olan oyuncu. 91 de avrupa altın ayakkabı ödülü için tanju çolak ile yarışıp sollamıştı. sonra intere gitti. ne yaptığını kendi bile anlamadı.
  • 1990/1991 sezonunda crvena zvezda formasiyla attigi 34 golle avrupa altin ayakkabi odulunu kazanmis makedon futbolcu.
  • 1989-90 sezonu öncesi metin aşık tarafından türkiyeye getirilmiş, üç-dört gün imza için beklemiş ancak todor veselinoviçin yaramaz ifadesi üzerine transferi gerçekleşmemiş golcü. bu öyküler türk futbolunda boy boydur.
  • bari'de oynanan 1991 şampiyon klüpler kupası finalinde son penaltıyı ağlara gönderip crvena zvezdaya kupayı getirmiş süper topçu. sonrasında yugoslavya ile 1992 avrupa şampiyonasını kazanacaktı ama memleket dağıldı , o kupayı da danimarka aldı. heey gidinin darkosu heeyy.
  • pancev'le ileriye hep ileriye,
    tarımda berekete pançev'le,
    darko pançev sizlerle,
    haydi gel katıl bize,
    el ele,
    pançev!.. pançev!..

şeklinde zamanında sıkça kulaklarını çınlattığım futbolcu.

(bkz: yayçep'le ileriye hep ileriye)
  • 1965 üsküp doğumlu büyük topçu. 82-83 sezonunda vardar skopje'de başlayan pofesyonel futbol macerası, 88'den sonra kızılyıldız'da** devam etti.
    89/90 sezonunda 25, 90/91sezonunda 34, 91/92 sezonunda ise 25 golle ilan etmiştir gol krallıklarını. 1991 senesinde avrupa'da yilin futbolcusu seçilmiştir üstüne.
    hemşehrimizdir, mühim topçudur.
hesabın var mı? giriş yap