• dizilerde kadınlara olan şiddet açık seçik işleniyor, tecavüzler, aldatma, onlarca iğrenç detayları her gün önünüze koyuyorlar, ona tamam. bu dizideki baba figürünün bu şekilde sakin olması mı sorun? biz gerçekten iyiye gitmiyoruz bence.

bunca içerikle dolu türk televizyon dünyasında içimizi ısıtan bir yapım. ne olursa olsun evlatlarına "biz buradayız" mesajı veren, onların hatalarını travma yaşamalarına neden olmadan sıcak bir şekilde karşılayan birilerini dizide de olsa görmek harika hissettirdi. çok ince yazılmış bir sahne, senaristleri tebrik ediyorum ve kendi adıma teşekkür ediyorum bizi kızının boğazını sıkan baba figürüyle karşılaştırmadığı için.

bizim ülkemizin karanlık yüzü bu başlığa 'kızı motor ettiler hrhrurh" yazan tiplerdir.
  • yaklaşık 20 günlük bir dinleme sürecinin ardından kendimce küçük çaplı bir inceleme yapacağım duman albümüdür. şarkıları tek tek değerlendirecek olursam;

seviyorsan inanıyorsan: güzel bir albüm açılışı olmakla beraber albümün kaliteli kayıt, mix ve master'ını daha ilk andan beyne kazıyan şarkıdır. gitar solosu lezzetli çipetpet olmuş. sözlere ve besteye çok bir şey demeye gerek yok, bildiğimiz duman. bu şarkıyı belki alışmam lazım'a koysan sırıtmaz.

eyvallah: albümün geneline yayılmış olan siyasi mesajları en net veren şarkı bu. demek istediğini açıkça söylüyor. bu şarkıyı gezi olaylarından çok daha önce yazmışlar. olaylarla çok bağdaştığını düşündüklerinden olsa gerek o günlerde paylaşmışlardı. güzel hareket olmuştu. kimileri duman'ı fırsatçılıkla suçlasa da ben samimiyetlerinden şüphe etmedim açıkçası. ki 'darmaduman' albümünün tamamını dinleyince adamların bir derdi olduğunu, bunu müzikleriyle anlattıklarını açıkça görürsünüz.

deli: bu şarkıyı bir önceki duman 2 albümünün kafasına çok yakın buluyorum. duman 1 ve duman 2 albümleri yeni bir duman kafasıydı bana kalırsa. önceki albümlere yer yer selam çakan ama farklı. işte bu şarkı da öyle. intro'su şarkı hakkında insanı yanıltıyor, onu söylemek isterim. intro başka bi kafa, şarkı başka.

yürek: albümde en çabuk alışılan, en duman gibi olan şarkı. bir ari barokas bestesi. bebek'in, oje'nin, sarhoş'un devamı gibi. radyo dostu bir şarkı. güzel ama sürprizli değil.

köpekler: albümün tartışmasız en iyilerinden. gitarı, davulu, solosu, vokali her şeyi kusursuz. türkiye'de pek alışık olmadığımız bir rock tavrı var. siyasetse siyaset, başkaldırıysa başkaldırı, ama göze direkt sokmadan, alt metinlerle.

akıbet: albümdeki batuhan mutlugil şovunun ilk halkası. çok naif, çok akıcı, çok sıcak, çok samimi. duman klasiklerinden olacaktır diye düşünüyorum. melodisi ve sözleri türkiye kafası olsa da aranjesi ve enstrüman kullanımı hiç öyle değil. intro girdiğinde radiohead dinliyormuş hissine kapılabilirsiniz.

saldır: ilk dinlediğimde ısınamadım hâlâ da ısınmış değilim. hiçbir duman dinleyicisinin onlardan bu kafalarda bir şey beklediğini de sanmıyorum açıkçası. denemek istemişler, ben sevmedim, çevremde seven de duymadım.

kolay değildir: nasıl hâlâ rüyanda görsen inanma dinleyip rakımızı içiyorsak, dertleniyorsak, bu şarkı da yıllar sonra aynı hissiyatı yaşatacak hepimize. halk müziğinin mümkün olduğunca az çalındığı, yeni nesilden uzaklaştırıldığı şu dönemde halk müziği motiflerini rock'la buluşturup ortaya bir şaheser çıkarmak, yeltenmek, cesaret etmek her yiğidin harcı değildir. belki de bu adamlara saygımız da bunu hep yapmalarından ve her seferinde başarılı olmalarındandır.

gönül ister: albümde ilk vurulduğum şarkılardan oldu. sert sayılabilecek bir aşk şarkısı olsa da o hissiyatı başarıyla karşı tarafa geçiren, derdini güzel anlatanlardan. aranjesi mükemmel.

gözleri kanlı: siyasi şarkılardan biri. şu ülkede yaşayıp sözlerinden etkilenmemek mümkün değil. bu şarkının başarısı bana göre insanın kendine de sorular sordurabilmesi. sözleri bestesinden çok daha ilerde bana kalırsa. ari barokas'ın yazdığı güzel şarkı.

öyle dertli: batuhan mutlugil albümün en güzel şarkısını yazmış. sadece albümün de değil duman'ın en güzel şarkılarından birini. öyle dertli, öyle etkili, öyle güzel, öyle klasikleşecek, öyle güzel prodüksiyon. çok lafa da gerek yok muhteşem şarkı işte.

melankoli: 'özledim seni harbiden' diye başlayan bir şarkının kötü olmasının ihtimali yoktu. daha albümü alır almaz sözleri okurken ilk aklıma takılan şarkı olmuştu. dinleyince farkettim ki bir şarkının bile böyle samimi dille yazılmış olması bütün bir albüme olan hissiyatı etkileyebiliyor. bestesi, sözü, davulu, gitarı.. her şeyi mükemmel. sağ ol kaan tangöze.

sınana sınana: albümün en deneysel şarkısı. duman reggae yapıyor daha ne olsun. sözleri oldukça siyasi, mesajlı; bestesi jamaika kırsallarından. kaan'ın vokal tarzına ayrıca respekt. güzel bir albüm kapanışı olmuş. kafana sağlık cengiz baysal.

özetle; aranje, prodüksiyon, kayıt, mix ve master kalitesi ülke standartlarının çok üzerinde, şarkılarının bazıları pek tanıdık bazıları ise deneysel kafalarda olan bir duman albümüdür. müzisyenlerin kendini tekrar etmeleri garanticiliktir, duman bunu yapmıyor, yapmasınlar da zaten. birilerinin cesur olması lazım.

ayrıca;

bu albüme neden bu kadar negatif yaklaşıldığına anlam veremedim sözlüğü okuyunca. duman'sa duman, kaliteyse kalite. baştan savmalık sıfır ki son dönemde çıkan türkçe rock albümlerini dinlerseniz ne kadar özensiz yapıldığını farkedebilirsiniz hemen. (bkz: od) (bkz: güneşi beklerken)
  • bu dönemde kimsenin gösteremediği cesareti gösterebilen duman albümü.
    tebriği sonuna kadar hakkediyor.

insanlar telefonda konuşmaya çekinirken, kameraların önünde dudaklarını saklarken, sen albüme kaydet, avazın çıktığı kadar bağır sat.

eyvallah çocuklar.
  • daha 1 günlük albümü eleştirmeye çalışanları ortaya çıkarmıştır. arkadaş en azından 1 hafta dinle, bi sindir, bi anla, her şarkıyı bi çözümle.

hele ki turkgitar sitesinin yaptığı inceleme sözlük yazarlarından çok daha komik. belli rock müziği yazdığın bi siten var, 1 günlük albüme inceleme yazısı yazıldığı nerede görülmüş ? gidip biraz pitchfork falan araştırın, okuyun be arkadaş. komik oluyorsunuz.
  • dinlerken cd'yi cıkarıp sarılıp öpüp, tekrar dinlemek istediğim albüm. aşık oldum şu sıralar belki onunda etkisi vardır. (bkz: swh)
  • babasının, ece eve perişan halde geldiğindeki davranışları... ayağındaki dikeni çıkartması, şefkatle gözlerinin içine bakması, yargılamadan yanında olması yüreğimi ısıttı.
  • bizim ev kadınları bu diziyi sevmez.. şiveli konuşan kadın yok… kadına şiddet yok.. namus davası yok
  • duman'in, hukumetin alkol tuketimini kisitlayici politikalarina tepki olarak cikardigi album.
  • duman'ın her yeni çıkardığı albümde olduğu gibi başta farklı gelen, eleştiri toplayan! ancak grubun aynı grup, parçaların da aynı kalitede olduğu ortada olan albüm.
  • cok degil birkac hafta once, bir adet tele, bir adet strat ve muhtelif amplarla bekledigim album diye yazmistim. meger ihtiyacim olan teksey 3-5 jiletmis. verdim siparisleri, jiletlerimi dort gozle bekliyorum.

not: millet olmus olmamis triplerine girmis madem, ben de yazayim, bence olmus amk. ama olmasaydi da olurdu, nasi bir cumle lan o. neyse anlayan anladi, anlamayan da anladigini zannetti. cuss papa.
hesabın var mı? giriş yap