şükela:  tümü | bugün
 • star trek next generation dizisinin 5. sezon 2. bolumu.. sadece ustaca yazilmis bir bolum olmakla kalmayip iletisim üzerine yazılmış en guzel yapitlardan biri..40 dakikalik gizli bir bilim kurgu klasigi..bölüm yazarları philip lazebnik ve joe menosky..
 • bu güne kadar izlediğim herhangi bir dizide yayımlanan en güzel olmasa da en yaratıcı bölümdür.
  "darmok, and jalad... at tanagra!"
 • çok özel bir star trek the next generation bölümü.

  kendilerine tama'nın çocukları adını veren bir ırk, pek de anlasılamayan bir şekilde yıldız filosuna çağrılar göndermektedir. enterprise, bu çağrıya cevap vermek için el-adrel iv gezegeni yörüngesinde bekleyen tamarianlar'la buluşur. fakat her iki tarafın tüm iyi niyeti ve çabalarına rağmen, dil sorunu aşıp iletişim kurmaları mümkün olmaz. bunun üzerine tamarian gemisinin kaptanı dathon, kendisiyle birlikte kaptan pickard'ı gezegene ışınlar. amacı, birlikte zorluklara göğüs gererek iletişim kurmayı başarabilmektir.

  bölümde, bildiklerimizden tamamen farklı bir dil yapısı ve düşünce biçiminin varolabileceği son derece başarılı bir şekilde anlatılıyor. bunu vurgulamak için oluşturulan senaryo içindeki küçük detaylar ise çok keyif verici. ayrıca kaptan pickard'ın tamarian kaptanı dathon rolündeki paul winfield'in oyunculukları da muhteşemdir.
 • (bkz: başyapıt)
 • bölümün en güzel sahnelerinden biri de picard'ın gılgamış ve enkidu hikayesini anlattığı bölümdür. işte o sahnede ikili yoğun bir bağlantı kurarlar. çünkü tam o anda picard dathron ile aynı dili konuşmaktadır.
 • shakespeare globe theatre'da, yüzünde bir gülümseme
 • dün tekrar izlediğim, sonu biraz acıklı olsa da ilginç ve eğlenceli bir bölümdür.
  benim takıldığım bu kadar mecaza boğulmuş bir dili konuşan türün nasıl organize olarak bu kadar teknolojiyi geliştirebildiği ve uzaya çıktığıdır. malum teorik bilim muğlak ifadelerle ve benzetmelerle yapılamaz, sayı ister, tanım ister, kesinlik ister.
  yine de özünde çok güzel insanlardır bu kertenkeleler. darmok, and jalad... at the ocean!