şükela:  tümü | bugün
 • almanya'nın darmstadt'ında bulunan üniversitedir, şehrin az buçuk dışında da kampüsü bulunmaktadır,
  türkiye'den itü ve odtü ile temas halindedir.
 • opensuse mirrorlarından biridir aynı zamanda.
 • internet sayfasına buradan ulaşılınabilir;

  http://www.tu-darmstadt.de/
 • 12.02.2018 tarihinde makina yüksek lisansa kabul sınavına çağırılıp gittiğim üniversite. adamlar sizi sınava davet ediyoruz diyor, neredeyse bütün makina mühendisliği derslerini alt alta yazıp bunlardan yazılı olacak sınav demişler, ama soru tipleriyle ilgili falan herhangi bir örnek vermedikleri gibi internette de epey aramama rağmen bulamadım bişey.

  -sınav 7 temel bölümden oluşuyordu ve toplam 22 sayfaydı. dil tabi ki almanca.
  - hatırladığım kadarıyla bölümler ; statik, thermo, mukavemet, ısı transferi, makina elemanları, kontrol, mekatronik, elektrik, akışkan şeklindeydi
  -sınav süresi 150 dakikaydı

  öncelikle sorular sanki dersi yeni almışsınız da finaline giriyorsunuz ayarında detaylıydı, odtü makina mezunuyum ve gerçekten abartısız çok sert sınavlara girdim, mezun olduktan 1.5 sene sonra elinizi kolunuzu sallayarak girip yapabileceğiniz türden bir sınav olmuyor, aksine en azından 1-2 ay oturup adam akıllı çalışma gerektiriyor, ben biraz turist gibi gittim.

  statik - mukavemet:
  -homojen bir çubuk üzerinde kuvvetler vermişler, denge denklemlerini sormuşlar, sınavın tartışmasız en kolay sorusuydu ve ne olursa olsun yapmak zorundasınız, bikaç noktaya göre kuvvet ve moment yazarak bilinmeyenleri çekince çıkıyordu, affetmedim.

  -termal genleşme sorusu sormuşlar, ısı dağılımı düzensizdi, muhtemelen formül üzerinde çubuk boyunca integrallemek gerekiyordu, ama genleşme formülleriyle ilgili fikrim olmadığı için yapamadım bişey.

  -mohr's circle çiz demişler, nasıl çizildiğini hatırlamıyorum üzerinden çok zaman geçti, kolay soruydu ama yapmak gerekirdi

  thermo - ısı transferi:
  - adını daha önce görmediğim bi çevrimin t-s diagramını çizmemizi istemişler, otto diesel cycle falan değildi, çevrimi bilmediğim için bişey yapamadım, boş bıraktım.

  - fourrier number ve nusselt number denklemlerini yazmamızı istemişler, bu sayıların ne anlama geldiklerini sormuşlar, denklemleri hatırlamıyordum, nusselt number ın convection/conduction heat transfer olduğunu hatırlıyordum onu yazdım, ama almancasını bilmediğim için ingilizce yazdım ne verirler bilmiyorum.

  - c4h10 u 2.1-excess air ile yakıp denge denklemini yazmamızı istemişler. motor ve yanma hakkında çok ders aldığım ve asıl ilgi alanım bu olduğu için kolayca yazdım, ama bu biraz şanstı yani ilgi alanı bu olmayan biri için kolay değil hatırlamak.

  - exergie sormuşlar, thermo 2 konusuydu 2. sınıfta, 4.5 yıl önce verdiğim derse dair en hatırlamadığım şey exergie olsa gerek, bekleme yapmadan sayfayı çevirdim.

  otomatik kontrol - mekatronik - elektrik:
  -mekatronik sorularının makina mühendisliğiyle alakası yoktu, digital-analog converter falan vermişler, ne sorduklarını bile anlamadım açıkçası.

  - kontrol soruları ağır laplace içeriyordu, çok diff annecim, çalışmadığım için çözemedim haliyle.

  - elektrik devresi vermişler ama bi kapasitör vardı içinde zamanla yüklenen, zamana bağlı bi formulü olduğunu hatırlıyorum e^-t gibisinden ama yine 4-5 yıl önce geçtiğim dersin çok kenar köşe bi sorusuydu, yapamadım.

  makina elemanları:
  -sorular zor değildi ama bu sefer de çok almanca annecim. hep makina bağlantıları ve montajlarıyla ilgili sorular vardı, bağlantılardan hangileri hangi özelliği gösterir gibisinden, almanca isimlerini hiç duymadığım için ne özelliği göstereceğini de bilmiyordum haliyle, şekillere bakarak bir şey anlamak da pek mümkün değildi, bir kısmını yaptım ama çok kör dövüşü şeklinde gitti sınavın bu bölümü benim için.

  akışkan:
  -diğer kısımlarda olduğu gibi buranın da bokunu çıkarmışlar. navier-stoke içeriği bolca vardı, formül falan vermemişlerdi yine. bi soruda da nozzle vardı, içeri giren hava daralıyordu, haliyle hızlanıp basıncının düşmesi gerekiyordu vs. ama bunda da gidip nozzle duvarında oluşan shear stress sorulmuş, yok artık lebron james dedim ve devam ettim.

  özetle ben herhangi bişeye bakmadan 70 üzerinden 20ye yakın puanlık yer çözebildim, 50 puanlık sınav kısmı boş kaldı. dediğim gibi her ne kadar imkansız olmasa da ciddi bir ön hazırlık gerektiriyormuş, üniversitelerin asistanlık sınavlarına benzettim biraz. laplace, mohr's circle, genleşme, exergie falan gibi temel şeylere bakıp girseydim 20-25 puan daha alır muhtemelen mastera kabul edilirdim, ama şu anki durumla pek mümkün görünmüyor.

  sınav salonunda da 3 tane alman sayabildim, 1 hintli vardı, 3-5 tane de nereli olduğu direkt anlaşılamayan insan vardı, gerisi çinliydi. bu bilgi ne işinize yarayacak bilmiyorum ama olur da sınava girer geçerseniz %90ı çinli bir sınıfta olacaksınız gibi duruyor.
 • görkem türkel buradan mezundur.