şükela:  tümü | bugün
 • madeni para, altın ve madalya basan kuruluş, burda çalışan insanlar akşama kadar para basar, parayla oynarlar lakin, ewlatları 3-5 kaat para istese “para mı basıoz lan burda” dierek işlerini gizlemeye, olaya bi james bond gizi katmaya çalışırarak üste çıkmak amacı güderler belki de; inanmıyorum ben böyle bişey olacağına.
 • birçok merkezde para darp eden osmanlıların bugüne kadar ele geçen nümismatik materyallerden tespit edilen ve sayısı 40'ı bulan para darp merkezlerinin başlıcaları; bursa, edirne, amasya, erzurum, konya, izmir, serez, sofya, şam, bağdat, tiflis, mısır, tunus ve cezayir'dir. 1843'ten sonra ise sadece istanbul'da darp eylenmiştir.

  (bkz: darphane-i amire)
 • bazılarınnın yazılarındaki "a" harfleri "o" harfine benzer. o kişiler tarafından yazılmış dar phone kelimesi de darphaneye eşittir.
 • balmumcu'dan beşiktaş`'a inerken darphane binasının bulunduğu bir semt ..
 • osmanlı mali düzeni içinde önemli bir yeri olan darphane'nin saraya yakın olması istendiğinden ilk darphane, eski saray'ın bulunduğu beyazıt semtinde, daha küçük olan ikincisi ise topkapı sarayı kurulduktan sonra sarayın birinci avlusunda yapıldı. 1715'te beyazıt'ta çıkan yangın sonucu buradaki darphane binaları tahrip olunca, topkapı sarayı'ndaki binalar yeniden inşa edilerek 1727 yılında hizmete açıldı. binalar ii. mahmut döneminde (1808-1839) kapsamlı bir onarımdan geçirildi ve genişletildi. bugünkü darphane yapılarının önemli bir bölümü bu dönemde yapıldı. abdülmecid döneminde (1839-1861) para basım işi modernleştirilerek mevcut yapılara yenileri eklendi. londra'dan en yeni makineler getirtildi. darphane yalnızca para basmak için değil, osmanlı sarayı'nın gereksindiği madalya, hatıra esyası ve taki gibi altın ve gümüş aksesuarları üretmek için de kullanıldı. cumhuriyet döneminde de işlevsel olmaya devam eden darphane 1967 yılında balmumcu'daki yeni tesislerine taşındı. damga matbaası değerli evrak basımını halen bu mekanlarda sürdürmektedir.
 • tarih vakfı tarafından eski darphane binaları istanbul müzesi yapmak amacı ile 1995 yılında devralındı. terkedilmiş durumdaki darphane yapılan çalışmalar sonucunda istanbullu sanatseverlere dünya kenti istanbul sergisi ve bienallerde ev sahipliği yaptı.
 • 17.000 m2 alanıyla istanbul'un en sessiz, en hüzünlü, en mistik ve en müstesna yerlerinden biri. orada çalışmak bir ayrıcalıktır. kapısından girince huzur bulursun. şehri unutursun. tarih vakfı tarafından istanbul müzesi'ne dönüştürüleceği günü bekliyor.
 • bir türlü doğru düzgün değerlendirilemeyen mekan, bir tek bieanellerde şenlenmekte. bunun dışında pek kullanılmamaktadır. tarih vakfı başladığı işi bir bitirse çok güzel olacak mekan...
 • (bkz: colors)
 • 1467'den beri hizmet vermektedir.. düşünmek lazım..