şükela:  tümü | bugün soru sor
  • okları havalimanlarinda guvenlik gorevlileri tarafindan silah olarak degerlendirilen spor :

- su cantayi acabilir misiniz?
    - tabii, ne vardi?
    - enteresan bir takim civiler var sanki
    - aa, dart oku onlar, hani var ya, spor, hedefe atiyorsunuz filan?
    - vaaaay... hmmm.. olmaz, bunu ucaga alamayiz
    - neden ama? ben her hafta gidip geliyorum, hic kimse bir sey demedi daha once?
    - olsun, ben alamam, silah teslim bankosuna gidin bakalim soyle soldan soldan..
    - ya yapmayin allahaskina bunun nesi silah?
    - bunu elemanin kaslarinin arasina kodun muydu, oldurursun walla adami..

(bkz: polislerle ilginc diyaloglar)
  • bu oyunda ortadaki kirmizi $eyi vurmak zordur!
    (bir haftadir cali$iyorum bu entry icin)
  • kuralları olduğunu öğrenmemle birlikte biraz arastırdığım hedef oyunu. burada da paylaşmak isterim:

- mesela ilk kez ingiltere'de ortaya çıkmış.
    - iki geniş tekli atış halkası; dar bir üçlü atış halkası ve en dışta dar bir çiftli atış tahtası vardır. üçlü atış halkasını vuran oyuncu yazılı puanın üç katını; ikili atış halkasını vuran iki katını alır.
    - iç içe altı halka vardır. en içteki halka (boğa gözü) 50 puan; hemen ardından gelen 25 puandır.
    - her oyuncunun 3 dart atma hakkı vardır. 3 dartla kazanılabilecek en yüksek puan 180'dir.
    - oyun genellikle 2 ya da 4 oyuncuyla oynanır.
    - tahta oyunculardan 2,75 metre uzağa yerleştirilir. boğa gözü halkası göz hizasına gelir.
    - her oyuncu veya grup oyuna 301 veya 501 puanla başlar. oyuncu kazandığı puanla sayıyı düşürür, amacı 0'a ulaşmaktır. eğer 0'ın altına düşen puan alırsa, o atış geçersiz sayılır.
    - kural gereği başlama ve bitiş atışları çiftli atışla yapılır.
  • eger evinize alacaksaniz:

bulls-eye (tahtanin en ortasi) yerden 5 feet 8 inches (1.7272 metre) yuksekte olacak,

7 feet 9.25 inches (2.36855 metre) uzaga cizgi cekeceksiniz,

bulls-eye ve yere cizdiginiz sinir cizgisi arasinda tam 9 feet 6 inches (2.8956 metre) olduguna emin olacaksiniz.

kolaylastirilmis edit:
    buyrun
  • rastgele atarak kazanamayacağınız oyun türü.

bilmiyorsanız iddiaya girip oynamayın. bak bilen insan ne kadar güzel oynuyor.

örnek 1

örnek 2

bonus
  • bazı illerimizde tartıver şunu anlamında da kullanılır.
  • turkiye'deki merkezi ankara'dır bu sporun. baskentte turlu turlu barlarda nese icinde dart oynar, turnuvalar, ligler duzenler, tanisir, kaynasir cakirkeyf gencler. istanbul'da ya da izmir'de yoktur bu tip bir kultur, istanbul'da layikiyla dart oynanabilecek iki yerden bir tanesi faaliyetlerine yakinlarda son vermistir mesela.
  • barlarda oynanan, hatta federasyonu bile kurulan, bira ve sigarayla yapılabilecek belki de tek sporumsu şeydir. dart oynamak için fizik önemli değildir. kişinin kendinden iki metre önde giden bir göbeği varsa bile bu sporu yapmasına engel teşkil etmez.
  • geçen sene lisansımı çıkartıp bu spora başlamadan önce fazlaca abidik bir spor olduğunu düşünüyordumm... taa ki *kıhkıhkıh...* maç sırasında bira yudumlayan mutlu insanların canlı halini görene kadar.