şükela:  tümü | bugün
  • okları havalimanlarinda guvenlik gorevlileri tarafindan silah olarak degerlendirilen spor :

- su cantayi acabilir misiniz?
    - tabii, ne vardi?
    - enteresan bir takim civiler var sanki
    - aa, dart oku onlar, hani var ya, spor, hedefe atiyorsunuz filan?
    - vaaaay... hmmm.. olmaz, bunu ucaga alamayiz
    - neden ama? ben her hafta gidip geliyorum, hic kimse bir sey demedi daha once?
    - olsun, ben alamam, silah teslim bankosuna gidin bakalim soyle soldan soldan..
    - ya yapmayin allahaskina bunun nesi silah?
    - bunu elemanin kaslarinin arasina kodun muydu, oldurursun walla adami..

(bkz: polislerle ilginc diyaloglar)
  • bu oyunda ortadaki kirmizi $eyi vurmak zordur!
    (bir haftadir cali$iyorum bu entry icin)
  • kuralları olduğunu öğrenmemle birlikte biraz arastırdığım hedef oyunu. burada da paylaşmak isterim:

- mesela ilk kez ingiltere'de ortaya çıkmış.
    - iki geniş tekli atış halkası; dar bir üçlü atış halkası ve en dışta dar bir çiftli atış tahtası vardır. üçlü atış halkasını vuran oyuncu yazılı puanın üç katını; ikili atış halkasını vuran iki katını alır.
    - iç içe altı halka vardır. en içteki halka (boğa gözü) 50 puan; hemen ardından gelen 25 puandır.
    - her oyuncunun 3 dart atma hakkı vardır. 3 dartla kazanılabilecek en yüksek puan 180'dir.
    - oyun genellikle 2 ya da 4 oyuncuyla oynanır.
    - tahta oyunculardan 2,75 metre uzağa yerleştirilir. boğa gözü halkası göz hizasına gelir.
    - her oyuncu veya grup oyuna 301 veya 501 puanla başlar. oyuncu kazandığı puanla sayıyı düşürür, amacı 0'a ulaşmaktır. eğer 0'ın altına düşen puan alırsa, o atış geçersiz sayılır.
    - kural gereği başlama ve bitiş atışları çiftli atışla yapılır.
  • eger evinize alacaksaniz:

bulls-eye (tahtanin en ortasi) yerden 5 feet 8 inches (1.7272 metre) yuksekte olacak,

7 feet 9.25 inches (2.36855 metre) uzaga cizgi cekeceksiniz,

bulls-eye ve yere cizdiginiz sinir cizgisi arasinda tam 9 feet 6 inches (2.8956 metre) olduguna emin olacaksiniz.

kolaylastirilmis edit:
    buyrun
  • rastgele atarak kazanamayacağınız oyun türü.

bilmiyorsanız iddiaya girip oynamayın. bak bilen insan ne kadar güzel oynuyor.

örnek 1

örnek 2

bonus
  • bazı illerimizde tartıver şunu anlamında da kullanılır.
  • geçen sene lisansımı çıkartıp bu spora başlamadan önce fazlaca abidik bir spor olduğunu düşünüyordumm... taa ki *kıhkıhkıh...* maç sırasında bira yudumlayan mutlu insanların canlı halini görene kadar.
  • (bkz: google dart)
  • kolunuzu battal edebilecek oyun. antreman şart. badim lake of the hell sayesinde dün güzel güzel oynadığım ve çok eğlendiğim bir etkinlik oldu ama kolum sızlıyor hâlâ.