şükela:  tümü | bugün
 • aslen jedi council tarafından degil, councilin gonderdigi jedilarla sava$ırken apprentice'i olan darth malak'ın pu$tluk yapıp gemisiyle ate$ acması sonucu ala$agi edilmi$tir. bu sayede darth malak yeni sith lord olmu$tur.

  (bkz: survival of the fittest)
 • darth sidious kadar sinsi, darth tyranus'tan çok daha karizmatik, ve liderlik gücü ve insanları peşinden sürüklemekteki inanılmaz yeteneğiyle darth vader'i cebinden çıkaracak kadar güçlü sith lordu. outer rim'den gelip, savaşarak neredeyse cumhuriyetin tamamını ele geçirmiş (bu cumhuriyet, donanması ve ordusu olan bir cumhuriyettir hatırlatırım) ancak jedi council'in ucu ucuna kotardığı bir numara ve darth malak'ın ihaneti* ile durdurulabilmiştir. ayrıca (bkz: star forge)
 • eski masterinin "looking at revan was like looking at the heart of the force" diye bahsettigi former jedi. ustun bir yetenegi ve yeteneginin dogal olarak getirdigi bir dikbasligigi vardir. mandolarianlar-republic arasindaki savasta gec kalinacagini tahmin etmis ve karizmatik tavirlari ile etrafina toplamayi basardigi *comez jedi'larla republic'e yardima girismistir.
  hatta bu savaslar sirasinda mandalorian'larin lideri mandalore'u* kendi askerlerinin gozu onunde temizlemistir.
  belki dogru belki yanlis bir karar vermistir. olay jedi council'i karsisina almasiyla sonuclanmistir. o ise umursamamis, dahasi, kacan mandalorianlari kovalama bahanesiyle gittigi galaksinin ucra koselerinden bir sith lord olarak donup, eskiden kendine burun kiviran jedilari birer birer otturmustur. boyledir.
  hatta kotor 2'de oynadigimiz karakter zamaninda revan'in ardindan savasa kosan ve bu yuzden surgune yollanmis bir padawandir.
 • darth revan'ın bu kadar jedi'ı , kararının konseye karşı olmasına rağmen, nasıl yanına bu kadar çabuk topladığı da hala çözülememiştir.
  bir çokları bu olay için "jedi öğretileri"ni (jedi teachings) suçlar.

  ne olursa olsun darth revan, star wars evreninde en az darth vader kadar büyük bir karakterdir.
  nitekim darth vader, dark lord of the sith değildir. ikinci adamdır. (yanlış anlaşılmasın darth vader'a lafım yok)

  ayrıca darth traya'nın da eski padawan
 • yakinda aksiyon figuru ile karsimiza cikacak. bir renklendirmesi kalmis. almamak olmaz simdi knights of the old republic oynamis olup da!
  http://wizarduniverse.com/…002629/rev_fullfront.jpg
 • --- spoiler ---
  edit: bu entry'i yazarken kafam feci dağınıktı, o yüzden anlatım bozuklukları ve imla/bilgi hatalarından dolayı özür diliyorum efenim.
  --- spoiler ---

  star wars dünyası içindeki heralde en enteresan karakterlerden birisidir heralde revan. şimdi, bu kadar önemli bir adam olacaksın, sith öğretilerini etkilemiş olacaksın, ama daha kadın mısın, erkek misin, sonunda dark side'ı bıraktın mı, light side'a tekrar geri mi döndün belli olmayacak, enteresan hakikaten.

  neticede revan'ın star wars expanded universe'in orijinal canon'undaki yeri net değil, gidişatın serbest seçimli olduğu bir rpg oyunu karakteri olması dolayısıyla. gerçi ismi çok daha önce ortaya atılmış sanıyorum, neticede başka kaynaklarda da ismi geçiyor bir sith üstadı olarak. ama tam olarak öyküsü nedir, hikayesinin sonu ne oldu bilemiyoruz. burada da kotor serilerinde geçmişe gitmenin sıkıntıları var işte, çünkü nede olsa oyun o kadar popülerleşti ki yaratılan karakterler, dünyalar da star wars evrenine eklenmeye başladı. bu aşamada da işte, ortaya en baştaki soru çıkıyor: darth revan kimdir? nedir?

  yapımcıların unisex maskeli bir zırh kamufle ettiği bu karizmatik vatandaş, oyun yapımcılarının dediğine göre onların gönlünden light side bir erkek olarak geçmekte. kadın mı erkek mi bilmem ama, kotor 2'ye bakarsak bence "gerçek revan" light side'a daha yakın bir insan olmalı. neticede kendisi en son old sith'le savaşmaya gitmişti, bu bakımdan, star wars'taki erkek egemen durumu da düşünürsek kendisinin light side bir erkek olduğu düşünülebilir. tabiki bunların hepsi varsayımdan öteye gidemeyecektir hiç bir zaman, bu açıdan da bioware elini kolunu tamamen bağlamış durumda. neticede star wars fanları dikkat eder en ufak bir ayrıntıya bile. hikayenin gidişatını çok iyi kurgulamaları gerekir.

  darth revan ile ilgili yazılmamış "kesin" bir bilgi de, kendisinin bir çifte * lightsaber ustası olmasıdır. ki ben kotor'u bunu bilmeden çift lightsaber ustası olarak bitirip bunu öğrendiğimde çok şaşırmıştırm, nedense yakıştırıyorum ben de revan'a bu tarzı.

  bunları bırakırsak, en sonunda aksiyon figürü raflara düşmüştür efenim. pek de güzel olmuş, hemen alınıp baş köşeye konulasıdır, süperdir.
 • wookieepedia'da bir araştırmam sayesinde geçmişi ve oyundan sonra nerelerde neler yapabiliyor olabilceği konusunda bazı fikirler edindim. bazı teoriler de oluşturdum bu okuduklarım ışığında.

  birinci olarak çoğunluk oyunu light side erkek oynadığından dolayı geçmişi bunun üzerine yazılmış ben de buradan önemli bilgileri copy paste yapayım;

  revan was a jedi knight and general during the mandalorian wars. a human male once known by the nickname the revanchist, he was both a charismatic and enigmatic leader, a renowned tactician and expert strategist, and a hero of the galactic republic during the mandalorian wars, leading the republic fleets to victory after victory. ending the conflict personally, with the execution of mandalore the ultimate and the destrucition of malachor v; revan led the remains of the republic fleet deep into the unknown regions to hunt down the remaining mandalorians. he returned however, as darth revan, the dark lord of the sith.

  deploying his vast armada, the very ships that had fought alongside him during the mandalorian wars, against the republic fleet; revan ignited the jedi civil war. once again, revan and his sith apprentice darth malakclaimed repeated victories against the republic, and in the process established a powerful new sith empire. for two and a half years revan's fleet cut a swathe through the republic fleet before the dark lord was finally betrayed by darth malak, and captured by the jedi order.

  thought dead to the entire galaxy, thanks to the intervention of bastila shan, revan's mind was severely damaged although alive. unable to restore the dark lord's memories, the jedi council repaired what they could of the damaged mind, programming a new identity into revan: one loyal to the republic. in the year that followed revan and a company of followers scoured the galaxy for the source of malak's strength of numbers, and despite eventually learning of his previous identity revan rejected the evil of his past, defeated malak and ended the very war he had begun.

  a year later, revan once again departed for the unknown regions. a former jedi master of revan's, the aged kreia, believed that darth revan's brutally efficient invasion of the galaxy had been part of a complex plan to secure the republic from a long-hidden threat known as the "true sith", and suggested that revan had departed on a solitary quest to defeat them once and for all.

  kreia kendisi'nin geçmişi hakkında;

  "some said that revan was born in the outer regions, beyond the rim, and that's what called to him during the mandalorian wars… and after. it was the call of home."

  ve hepimiz zaten revan'ın malak(o zamanlar ismi alek tabi) ile birlikte star forge'u aradığını ve bulduğunu biliyoruz. serinin 2. oyununda exile karakterinin onu aramaya gideceğini de biliyoruz. traya ile son konusmalarında oyle soyluyordu çünkü. bu arada şunu da belirteyim the exile light side bir kadın olarak düşünülüyor. şimdi sadece outer rim'e true sith'i yok etmeye gittiğini ve yanına hiç yardım almadığını yardımı orada bulabileceğini biliyoruz.
  bu bilgiler yapımcılar söylemese bile bir üçüncü oyunun olabilceğini belirtiyor. ve üçüncü oyunda revan da exile da oynanabilir karakterler olmalı bence. yeni bir karakter hem hikayeyi uzatır hem de baygınlık verebilir exile faciasından sonra. facia diyorum çünkü revan karizmatikti çünkü exile sadece bir askerdi revan ise komutandı. ve ikinci oyunda oynadığımız karakter her ne kadar konusu çok iyi olsa da revan kadar zevk veremedi bize.

  bunları düşünerek ana karakter revan'in outer rim'de neler yaptığıni oynarsak çok daha iyi olur diyorum. ikinci oyunda bile exile isminden çok revan'in adının geçtiğini düşünürsek revan'a dönüş kaçınılmaz olmalı bence exile yanında bir çırak olabilir.

  ayrıca bioware'ın forumunda bir başlık oyunun mmorpg tarzında olabileceğini söylüyor. eğer bu olursa komple şıçarlar benden söylemesi. çünkü sürekli aynı döngüde olan bir oyunda revan'ı bir npc olarak bile koysanız adamlar onu oynamak ister ve kotor birçok fanını kaybeder. ben tekrar bir rpg olmasından yanayım ama jedi knight oyunlarındaki gibi lightsaber kullanabilmek ve bunları kullanırken revan olmak acayip zevkli olur kanısındayım.

  son olarak da tekrar revan'a dönülüyorsa ki dönülmesi lazım artık revan'ı tekrar sıfırdan başlatmasınlar misal ne bileyim ilk oyunun savegame'lerinde oyuncu karakteri level kaçta bitirdiyse o şekilde o güçlerle devam etsin hatta itemlerimizi de geri versinler derdim ama yüzsüzlük yapmayım o kadar. ama revan geri dönsün de isterlerse bize sen artık wookie olarak devam et oyuna revan aslında wookie desinler farketmez.
 • the original überjedi. taklitlerinden sakınınız.
 • star wars evreninin en baba karakterlerindendir, şahsen kötüleri çok tutmam ama revan istisnadır.