• george lucas'in bir soylesinde darth'i "dark"tan, vader'i da "father"dan turettigini soyledigi, ve sonuc itibariyla "dark father" ( karanlik baba ) anlamina gelen star wars karakteri.
  • (bkz: sithsense)
  • bir haftadir kafamda dolanan, kendisi icin cok derin hisler besledigim, beni bayagi bir yormus, dusuncelere gark etmis, icimi sizlatmis, uzmus, super karizmatik, acayip guzel demecler veren, her bi bokun farkinda olan, kodu mu oturtan, "adam gibi adam", pek narin mevcudiyet. insan duygularina en yakin karakter olmasina ragmen itilip, kakilmakta, lanet edilmekte, ayiplanmaktadir, "ulan buda misin sen" dedigim, beni delirten, takilip kalmis karsitlarina karsi savunacagim, farkli okumaya calisacagim karakter. 'cus lan ayip' dedigim kör jedi konseyinin de artik farkli bir egitime, algilamaya, eksikliklerini doldurmaya dayali bir kursa tabi tutulmasi gereklidir ilgili baslikla alakadar olarak kanimca. serileri ardarda izledikten, bir hafta starwars'la yatip kalktiktan, psikolojimi ve ruyalarimi bozduktan, lucas'a kufrettikten, ps2 jedi master olduktan sonra herkes adina kendisi icin yas tutacagimdir, o kadardir.
  • bir yerlerde okuduguma gore force lightning yapamamasinin sebebi kollarinin ikisinin de takma olmasi imis.
    ayrica han solo'nun lazer atislarini sektirmesi force ile degil zirhli eldiveni ile alakali sanirim.
  • star wars efsanesinin aslında hayatını anlattığı adam. çocukluğundan ölümüne kadar yaşadığı yaşamı ağzımızın suları akarak izledik orası ayrı da, asıl öldüğü zaman lucas ın mesaj kaygısına kurban gitmesine üzüldük. nasıl mı, şöyleki:

--- spoiler ---

bilindiği gibi episode 6 da darth vader luke tarafından yeniliyor, ama son anda coşa gelip imparatoru tuttuğu gibi -neden odada bulunduğu pek de anlaşılamayan- ölüm yıldızının güç çekirdeğine kadar inen bir kuyuya atıveriyor. biz göz yaşlarımızı silerken de oğlunun kolları arasında can veriyor. akabinde daha yüreğimize bastığımız taşı çekemeden filmin sonunda bakıyoruz ki, darth vader kardeşimiz anakin suretinde yoda ve obi wan ın hayaletinin yanına geçmiş mutlu aile tablosu modunda ve hayalet bir biçimde el sallayıp gülümsüyor.

ne güzel, ne güzel. böylece padme nin episode 3 de ölürken ettiği laf da yerini bulmuş oluyor. "içindeki iyilik var onun" mu ne demişti galiba. biz de mesajımızı alıp, ying yang hesabı, dengenin yerine oturmuşluğuna şükredip evimize gidiyoruz. lucas abimizin tercihi bu yönde olmuş, saygı duyarız.

ancak o işler bildiğiniz gibi değil. sen kalk karanlık tarafa geçer geçmez önüne geleni doğra, younglinglerin kanına gir, imparatorun uşağı olup 15 - 20 sene galakside terör estir, öldürmediğin adam kalmasın (force grip olsun, kılınç marifetiylen olsun), sonra tutup imparatoru kuyuya attın diye anandan doğduğun günkü kadar pir-ü pak ol. bir de gücün iyi yanına geçip yodayla, obi wan la helalleş.

yani ne oldu vader amca? 20 yıl karanlık tarafın tüm olayını çözdün de bir anda karanlık tarafın da pek bir numarası olmadığını mı anladın? "lan nerden geçtim bu karanlık olayına mına koyim, bir bok yokmuş, tiskindim şerefsizim" deyip mi imparatoru harcadın? iktidar hırsın mı köreldi, güç arayışın mı tükendi, n'oldu boyle? hani tüm evreni yönetecektin? bir punduna getirip imparatoru nasılsa indirip yerine geçerdin sen, sende o pırıltıyı görmüştük biz. luke elini kesti de seni düşürdü diye mi üzüldün canım benim? o ellerden yine takarlardı sana, mekanik değil mi sonunda, nedir yani?

yoksa yüzünü bile görmediğin oğlun, imparatorun elektriği altında can verecek diye vicdanın mı elvermedi? yoksa içindeki onca kötülüğün arasında kalan küçücük iyi tarafın mı seni o davranışa itti. hadi canım sen de, yeme bizi! biz senin sabi sübyan youngling leri acımadan kestiğin zamanları da biliriz. o zaman ne oldu da coşa geldin, imparatoru harcadın? bıraksaydın imparator luke un canını alsın, sen de saltanatına devam et, ne olacak yani, olma mı? hadi şunu anlarım. luke seni dövüşte bitirdi, epey yara aldın. baktın ki zaten ölecen, "giderayak bir iyilik yapayım da bari götü kurtarayım" moduna girmiş de olabilirsin. sende bilimum tilkilikler vardır, onu beklerim senden.

sen ki force un üzerinde en yoğun toplandığı, evrendeki midichlorian yönünden en tashaklı adamıydın. bir numarasıydın alemlerin. oracıkta bir hareket çekip ikisini de bitirir, yönetime geçip, ben diyim 100 sene, sen de 200 sene daha mis gibi evrenin afedersin mına kordun. olmayacak şey değildi ya, bakma sen lucas ın mesaj kaygısına kurban gittin.

halbuki bence sen ölecek dahi olsan gücün aydınlık tarafına falan geçmezdin. orada ne olduğunu sen zaten biliyordun. 20 sene padawanlık olsun, jedi lık olsun, müessesenin tüm detaylarını kapmıştın. meditasyon-talim, meditasyon-talim, başka bir numarası yok, biliyordun zaten. senin hırsını kesmedi diye karanlık tarafa geçmedin miydi sen? ne bok olduğunu zaten bildiğin aydınlık tarafa tekrar geçip de ne yapacaktın ki? yok yok, bence hayatta geçmezdin.

karanlık tarafın da olayını gördün, bir numarası olmadığını çözdün. ikisi de gücün bir yönü, fark yok aslında aralarında. yön sadece bir tercihtir. ucunda madalya takmıyorlar adama. maksat gücle bir olmaksa illa iyi tarafa geçmek şart değil ya, gücün kendisi olursun, iyiliğin de kötülüğün de ötesine geçersin. kaldı ki iyilik de kötülük de son derece göreceli kavramlar. evrensel bazda bir şey ifade etmez bunlar. güç aslında tektir, gerisi bunun nasıl yorumlandığıyla ilgilidir. sen ki bunu gördün, bildin, ne işin var o saatten sonra yoda nın, obi wan ın yanında. essene evrenlerde fırtına gibi, tanrılaşsana! sende o istidadı görmüştük netekim, az daha zorlasan olacaktı be.

sonuçta aslında sana değil ya sözüm, bakma sen, benim sitemim lucas efendiye. mutlu son yapacam, iyi mesaj verecem diye maymun etti seni. ah lucas ah.

(bkz: kızım sana söylüyorum gelinim sen anla)

--- spoiler ---
  • güce denge getireceğine dair kehaneti iki kere gerçekleştirmiştir. güçlenmiş jediları sith olup doğrayarak ve son jedi'ı ölümden ustasını öldürerek kurtararak...

elini kesen kont dooku'nun iki elini kesip gırtlağına imzasını atmıştır. obi wan'dan çok üstün olmasına rağmen artistlik takla atma uğruna obi wan tarafından bonfile yapılmıştır. tek falsosu kafasının çöp tenekesine benzemesidir.
  • du$undum de, kendisine en a$agi yirmi yil su, sabun degmemi$tir. bu acidan star wars evrenin sadece en kotu degil, en pis adami da muhtemelen kendisidir.
  • siyah elbisesi ve maskesinden midir bilinmez ; yurdum insanı tarafından "dark vedır" seklinde telaffuz edilen; karamanın koyunu sonra cikar oyunu tadindaki star wars karakteri...
  • show tv dublajında dark vader olarak sözedilen lordumuz, 70'lerde nasıl dublaj yapılmıştı, o zamanlar ne deniyordu hatırlamasam da, orjinal kayıtlarının tüm dünyada toplatıldığı ve artık kimsenin bulamadığı rivayetlerine inanmakta ve üzülmekteyim. show tv'ye de koskoca darth sith lordunu dark yapıp darkwing duck çağrışımına neden olduklarından dolayı i find your lack of faith disturbing diyorum.*
  • bağlı olduğu yaşam destek ünitesiyle nefes alıp verirken çıkardığı "kkvvvuhh kvvuuhhh" seslerini nasıl oluyor da konuşurken de çıkarabiliyor;anlam veremediğim karakter.her şeye rağmen karizmasıyla gönülleri fethetti,o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap