şükela:  tümü | bugün
 • darülaceze, acizlerinkapısı..
  dar kapı demek idir ve aceze ise aciz'in çoğuludur..
 • aynı zamanda bünyesinde kimsesiz ya da ailesinin bakamayacagı durumdaki cocukları da barındıran kurum.
 • yardıma muhtaç çocukların, kendi kendine bakamayan ya da bakacak kimsesi olmayan yaşlıların, bakacak kimsesi olmayan sakat kadın ve erkeklerin bu durumdan kurtarılması amacıyla sultan ll.abdülhamit zamanında istanbul'da kurulması düşünülmüş (9 nisan 1890) ve sadrazam halil paşa' nın gayretleri ve padişahın maddi desteği sonucu istanbul kağıthane' de 2 şubat 1896 tarihinde hizmete açılmış kurum. şimdilerde
 • kadin-erkek, yoksul, sakat ve kimsesiz çocuklari korumak için sultan ikinci abdulhamid han devrinde yaptiralarak hizmete giren acizler yani düskünler yurdu.

  sultan abdulhamid han, yoksul ve sakat kimseler yaninda, istanbul'da basibos gezen çocuklarin da bir araya toplanarak, san'at sahibi olmalarini saglamak, ihtihar ve kimsesizlerin son yillarini huzur içinde geçirmelerini te'min etmek maksadiyla, sadrazam halil rifat pasa'ya bir darülaceze (düskünlar evi) kurulmasi emrini verdi. halil rifat pasa, okmeydani semtinde böyle bir müessesenin kurulmasinin muvafik olaçagina bildirdi ve 7 kasim 1892 tarihinde darülacezenin temeli atildi. insaat masraflarinin çogunu abdulhamid han karsiladi. hayir sahibleri de ianelerde (yardimlarda) bulundular. bizzat halil rifat pasa, evindeki degerli esyayi ve gümüs takimlarini satarak bu tesebbüse istirak etti.

  darülaceze 28.500 metre karelik bir alan üzerinde kuruldu. bir erkek bir kadin hamami, alti aceze pavyonu, mutfak, çamasirhane, çocuk yuvasi, yetimhane, cami ve kiliseden ibaret olup, mimari agop adinda bir ermenidir.

  yapildigi devirde çikarilan kararnameye göre; ''darülaceze'nin idaresi dahiliye nezaretine baglandi. ayrica kurumun yönetim kurulu baskanliginin belediye tarafindan seçilen ve padisahça tasdik edilen bir me'mur tarafindan yapilmasi kararlastirildi. üyelikleri ise; vakiflar idaresi, müftilik ve zaptiye nezareti tarafindan gösterilecek bir me'mur verilecakti. bundan baska ayrica darülaceze'de; ermeni, rum, katolik ve yahudi azinliklari da birer temsilci bulunduracak ve kurul ücretsiz vazife yapacakti.
 • şöyle bir mail elime ulaşmıştır.

  selamlar,
  kisaca yazip fazla ayrintiya girmeyecegim. darülaceze'de siddetli bir "maddi - manevi" destek ihtiyaci var.. 328 tane, herbiri birbirinden hasta, kimsesiz ve bakima muhtaç yasliya hizmet etmek için, her türlü yardimi oraya çekmek gerekiyor.

  saygilarimla.

  ihtiyaçlar

  1. sigara (onlari öldürmeye calismiyoruz, psikiyatrik hastalar var ve sigara olmazsa çildiriyorlar)

  2. yetiskinler icin hasta alti bezi (127 tanesinin alti baglanmak zorunda)

  3. çesitli tibbi sarf malzemeleri

  4. ara sira gelip, hic bir is yapmadan acezelerle sohbet edip hem onlari, hem de kendilerini mutlu edecek gonulluler.

  5. kendi is yerleri, sirketler, ve tanidiklari diger insanlara ulamamiza yardimci olacak iletisim gonüllüleri.

  iletisim :

  dr. ekrem atbakan

  kayisdagi - istanbul darülaceze tesisleri

  0216 - 527 08 72 - 77 dahili 156 (118 den aldıgım telefon numarası 0216 466 29 94)
 • 1922'de refet paşa'nın kimsesiz harem kadınlarını yerleştirdiği yer.
 • duygu sömürüsü olacak mı bilemem lakin; çok uslu çocukların olduğu bir yerdir.. pazar günleri 4'e kadar afacanlar görülebilir, onlarla oynanabilir, aklınıza gelebilecek her mutluluk kaynağı olabilecek eşya,yiyecek ve saire -mesai saatleri dışında da- anlayışlı bakıcılar sayesinde sonrasında afacanlara ulaştırılmak üzere emanet alınabilir..
 • türkiye'de adı darülaceze olan bir kurum bir de kuruluş vardır. okmeydanı'ndaki darülaceze ii. abdülhamit tarafından hizmete sokulmuş ve dünya sosyal hizmetler arenasına hediye edilmiş bir tarihsel kimliktir. bu bağlamda sürekli olarak yönetim yapısı değişsede ve son olarak içişleri bakanlığından başbakanlığa bağlanan darülaceze müessesi bir kurumdur. bunun yanında okmeydanı daürülaceze bir zamanlar ibb'ye bağlıyken ona ek olarak kayışdağı'nda açılan istanbul darülaceze müdürlüğü'nün okmeydanıyla sadece bir kan bağı olmakla birlikte şuan itibarı ile yapısal olarak onunla pek bir bağlantısı bulunmamaktadır. güzel şeyler yapsa da pek bilinmez zira darülacaze diyince herkesin aklına okmaydanı gelir. bu bakımdan ibb'ye bağlı faaliyet gösteren darülaceze kuruluştur...
 • kurban bayramının 4. günü bir arkadaşımla kayışdağı tesislerini ziyaret ettik. ve bizi çok üzen şeyler duyduk sohbet ettiğimiz bazı yaşlı insanlardan.buraya yazıyorum ki, belki yetkili birileri ya da ilgilenebilecek, bir şeyler yapabilecek birileri okur.
  bu tesislerdeki bazı yaşlı misafirler, hırsızlık olayından yakındılar bize uzun uzun.eşyaları sık sık çalınıyormuş.aklınıza gelebilecek her türlü eşya: kazak, hırka, terlik, ayakkabı..tabii bir de değerli eşyalar.ve eğer yanlış anlamadıysak bu çirkin işi yapanlar arasında çalışanlar da var.temizlik sırasında, ya da yaşlıların banyoya götürüldükleri sırasında çalınıyormuş çünkü eşyaların birçoğu..
  ömrünün son zamanlarını orada geçiren, kimisi emekli aylığını veren, kimisinin masrafları çocukları tarafından karşılanan bu garip insanlar için çok çok kötü bir durum.bayram günleri darülacezeyi ziyaret edip gazetecilere poz vermeyi bilen kadir topbaş umarım bu meseleyi de biliyordur, ya da haberi olur da bir önlem alır...