şükela:  tümü | bugün
  • 1907 yılında moskova yüksek kız enstitüsü (şimdiki adıyla mpgu) evrim ve darwinizm kürsüsü başkanı profesör aleksandr kots tarafından kurulmuş, rusya'daki tek evrim müzesi.

müzedeki kolaeksiyon hakkında verilecek niceliksel bilgi, kafanızda müzeyle ilgili niteliksel ampuller yanmasına da sebebp olabilir: "darwin müzesi’nin memeli koleksiyonunda 7748 (doldurulmuş, olduğu gibi saklanmış, kürk), kuş koleksiyonunda 12212 (doldurulmuş, olduğu gibi saklanmış, yuva, kuluçka), 221 amfibi ve sürüngen (doldurulmuş, iskelet), 283 balık (doldurulmuş), 609 kabuklu, 16283 yumuşakça, 990 omurgasız deniz canlısı, 49647 kelebek, 64373 kın kanatlı, 227 böcek yuvası ve 112991 köpek balığı diş fosil örneği bulunmaktadır. paleontoloji koleksiyonu 8373, botanik koleksiyonu ise 1824 parçadan ibaret. fotoğraf sayısı 38685, ses kaydı 297. güzel sanatlar koleksiyonu 1759 tablo, 9065 grafik ve 997 heykelden oluşuyor. son olarak müze 7351 nadir kitap ve 7750 arşiv malzemesine sahip."

mustafa yılmaz'ın gezdiği, gördüğü ve anlattığından anladığım kadarıyla, müze evrim tarihi müzesi olduğu için, doğası gereği, canlılığın tarihini de vermek zorunda. bu açıdan bakılınca, bir tür kendi kendinin referansı olma durumu içeriyor. gezip görmediğim bir müzeyi daha fazla anlatmaya çalışmaktansa, gezip görecek kadar olabilmeniz için yazılmış şu derli toplu yazının linkini vermem yetecek aslında. yazıyı bitirdiğimde yaratılış safsatası gözümde daha da trajikomik bir hal aldı. buyrunuz;

http://evrimcaliskanlari.org/…011/01/darwin-muzesi/
  • gittim gördüm ben burayı efendim. bayağı merakla gitmiştim aslında, ama çocukların cirit attığı bir yer olduğunu gördüm. rusların buradaki bilinçli ebeveynliğini takdir etmek lazım, orası ayrı tabii. çok sayıda hayvan görüyorsunuz müzede; kimi fosil, kimi iskelet, kimi doldurulmuş veya aslına uygun boyutta yapılmış. 3 katında da gezilebiliyor. açıklamaların neredeyse hepsi rusça olduğundan ben pek faydalanamadım. ama yine de bu tarz müzelere aşina olmadığımızdan yolunuz düşerse gezebilirsiniz. öğrenci olarak 150 ruble ödedim, tam 250 olabilir.