şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genel kanaatin aksine türlerin evrimi ilk kez darwin tarafından ortaya atılmamış, kendisinden önce lamarck ve belki başkaları tarafından da ileri sürülmüştür. doğal seçilim o zamanlar bugünki gibi bir paradigma olmadığından türlerin kökeni üzerine ilk kez yayımlandığında kitapta anlatılan fikirlere katılanlar darwinist olarak anılıyor görüş de darwinizm olarak adlandırılıyordu. tarihin oyununa bakın ki o günlerde bir ideolojiymiş gibi sunulan bu görüşlere katılmayanlara biz bugün harunist diyoruz.

  aynı dizge ile kuantum fiziğine de planckizm demek mümkündür tabi.
 • temel olarak evrimin darwin tarafindan one surulen modeline dawinizm adi verilir. kelimenin bu sekilde kullanimina bilimsel yayinlarda da rastlanir.

  ancak, bu kelimeyi gunluk hayattaki kullanimi daha cok evrim teorisini darwinin ortaya sicip biraktigi bir ideoloji olarak gostermeye calisan "1in onune 240 tane sifir koymak lazimistler" tarafindan yapilmaktadir.
 • topraktan geldik toprağa gidiyoruz sözünün maymundan geldik maymuna gidiyoruz şeklinde söylendiği felsefedir.
  daha ağırı için (bkz: nereden geldik nereye gidiyoruz)
 • bilimsel bir akımdır, fikirler topluluğudur; kurulur, değişir, gelişir; gün gelir bir kısmı veya tamamı yerini gerçeği daha iyi açıklayan başka bir teoriye bırakabilir. ne var ki bilimsel bilgi birikimi gerçeğe her gün biraz daha yaklaşır.

  bu akımın bir çok kısmı yine bilim adamları tarafından çürütülmüş, yerlerine gerçeği daha iyi açıklayan parçalar oturtulmuştur. bundan elli-yüz yıl önce terkedilen fikirleri ve yöntemleri tekrar tekrar gösterip teoremin yanlışlığını vurgulamak manasızdır (mesela yanlışlığı uzun süredir bilinen zürafaların ağaçlara uzanmaya çalışırken boyunlarının uzadığı iddiası ya da evrimi fosillerle kanıtlamaya çalışan yöntemler (bkz: #9716227)*). teoreme kör tesadüf demeden önce olasılık kuramını biraz daha iyi anlamak ve teori hakkında biraz daha araştırma yapmak faydalıdır. modern teorinin bir yerlerini çökertene ne mutludur*bilim yerine daha iyisini elbet koyacaktır.
 • cehalet ortamı altında gelişmiş olması imkansızdır. zira bahsi geçen "cehalet ortamı"nda evrim teorisi dendiğinde "insan maymundan geldi" cümlesinden başka cümle sarf edilemez/bilinemez ve evrim olgusu/gerçeği de ne yazık ki bu şekilde yayılır ve "bu maymundan gelen insan" saçmalığından ibaret sanılır. asıl cehalet de budur.
 • (bkz: #9397292)
 • (bkz: newtonizm)
  (bkz: aynştaynizm)
 • bugün evrim teorisi dediğimiz düşüncenin temelidir.darwin in teorileri elbette ki bir çok öncü bilim adamınınki gibi eksikliklerle dolu olabilir.ancak bu eksikliklere bakarak günümüzde evrim teorisini lekelemeye çalışmak ancak ortaçağdan kalma bireylere özgüdür.national geographic ,discovery channel,science,tübitak gibi saygın bilimsel yayın organları veya kuruluşların hiçbirinde darwinin teorisindeki eksiklikler yüzünden evrim teorisinin yalanlandığını göremezsiniz.değil yalanlamak her geçen gün darwinin temellerini attığı bu düşüncenin taşlarını yerine oturtan bilimsel makaleler yayınlanmakta,fosiller ortaya çıkartılmaktadır.
 • "komünizmin, faşizmin, vahşi kapitalizmin, emperyalizmin ve bütün terör eylemlerinin kökeni ve temel dayanağıdır." adnan oktar, 2008
  (bkz: hurriyetgazetesinecevap com)
 • olivia judson'dan darbe degil, ovgu yemistir yese yese. keza yazisinda der ki judson "darwin buyuk adamdi, evrim biyolojisini kurdu; ama evrimi anlatirken darwin'e takili kalmayin keza 150 yilda darwin'in dediklerinden cok ilerledik. ama bu ilerlememiz darwin'i hem mutlu eder, hem de sasirtirdi."

  yazinin tamamini tembellik etmeden okumak icin bir daha tiklayiniz:

  http://judson.blogs.nytimes.com/…-rid-of-darwinism/

  ama bizim insanimiz sadece basligi okuyup "vay .mina koyayim bak" diyecek siglikta oldugundan, ne diyoruz uc kere? dezenformasyon cok yasa!