şükela:  tümü | bugün
  • her şeyden önce tedirgin eden bir filmdir . denizaltı dibe indikçe artan metalik sesler eşliğinde daha da iner, iner, iner..
  • iki oturumda izleyebildiğim ve şimdiye dek izlediğim en iyi ww2 filmlerinden biri.insanı o müdhiş atmosferiyle sarıp derinliklere çekiyor.ışıkları kapatıp kırmızı gece lambası yakıp da izlenirse tam havaya girilir *.u-bot su üstünde ilerlerken bende köprüde olup pruvası her suya girdiğinde dalgalarla sırılsıklam olmak isterim.denizaltı yaşamına dair pekçok ayrıntının da atlanmaması güzel bişe,

--- spoiler ---
    iki heladan birinin yer kıtlığından dolayı erzakla doldurulması.
    yemek yerken her defasında yerinden kalkıp,sandalyesini çekip birilerine yol veren ikinci kaptan.
    --- spoiler ---
  • (bkz: tiefer)
  • şimdiye kadar bu filmi izlemeyenler için tek bir öneri vermek gerekirse; izlemeyin.. çünkü das boot'u seyrettikten sonra bütün savaş filmleri artık biraz yapmacık gelecektir.

--- spoiler ---
    - bu filmde kahramanlar tehlike anlarında salak salak espriler yapmıyor.

- bu filmde biz ve düşmanlar yok, savaş var. haftalarca bir dehlizde yaşamanın psikolojisi acayip şekilde yansıtılıyor.

- denizaltındakiler nazi olsa da insandır. holivud bize bütün naziler deli, psikopat ve maybaştır diye bir şeyler anlatır durur hep.

- önemli bir detay olarak; filmin sonunda gün batımına doğru öpüşme, yiyişme falan yok.
    --- spoiler ---
  • bir saheser nasil yapilirin cevabidir bu film. hic bir sahnesinde lan mucizeye bak falan demezsiniz cunku o kadar gercekci anlatilmis ve cekilmistir ki buna gerek kalmaz. boot,das izlemenden savas filmi izledigini soylemek klasik amerikan sinemesinin etkisi altinda cikamamaktir.
  • önümüzdeki pazartesi* saat 22.00 da cnbc e de yayınlanacak, yapılmış en iyi savaş film'i.
  • kesinlikle kesinlikle kesinlik kesinlik kesin kesin kes kes kes almanca izlenmesi gereken film. trivial bilgileri ayrı keyiflidir. ayrıca insanı gaza getirir türlü denizaltı simülasyonu oyunu indirtir oynatır. uzun süre sonar dinlettirir.
  • ikinci dünya savaşında alman tarafında savaşanların da insan olduğunu işaretleyen bir film.

politik oyunların veya kişisel hırsların neticesinde başlayan savaşlarda, savaşanları gerekirse ölmeye ikna etmek gerçekten zor. şehitlik, bir hedef uğruna ölmek gibi kavramlar haklı bir sebebe dayanmayan savaşlarda askere anlatılması ve kabul ettirilmesi çok zor şeyler. filmden bu mesajı aldığımız gibi artık savaş başladıktan sonra çatışmanın dışında veya uzağında kalmanın zorluğunu da müşahede ediyoruz. ayrıca bu mücadele bir kez başladı mı, güvenli liman, ananın sıcak kucağı gibi insanın sığındığında kendini tamamen emniyette hissettiği bir yer kalmıyor. filmi seyrettikten sonra mekanla aidiyet bağlantısını kaybeden insanın dramını da uzun uzun düşünebiliyor insan.

baskının basınçla harman olduğu, stresin hem duygusal hem de mekansal anlamda aktarıldığı film bu yönüyle yoruyor seyirciyi. ancak bu yorgunluk filme interaktif bir boyut katıyor. amerikan gözlüğü dışında başka gözlüklerle de ikinci dünya savaşının hikaye edilebileceğini farketmek isteyenlere tavsiye ederim.
  • tarihin en iyi 10 savaş filmi ve en iyi üç deniz temalı filmi arasında yer alan, denizaltı filmleri alt sınıfında ise tartışmasız bir numarada bulunup orada da ilelebet payidar kalacak olan görsel tecrübe*
  • an itibari ile butun pazar gunumu harcayaraktan izlemeyi bitirmis oldugum film. oglen civari baslayip yanlis hatirlamiyorsam hepsi yaklasik 1.5 saatten 3 posta uyuyarak ara vermek zorunda kaldim. fakat hicbiri sikintidan degil tam tersine "ulan izlemek istiyorum lan uyumak istemiyorum lan" diye dusunerek daldigim uykulardi. artik denizaltidaki havasizlikmi etkiledi ne oldu bilemiyorum. kaptana saygilar sunuyorum.