şükela:  tümü | bugün
 • başrolünü tiefenmesser (derinlik ölçer) in oynadığı süper film.
 • (bkz: #15508387)
 • filmde kullanılan birebir ölçekli denizaltı maketleri, steven spielberg tarafından ödünç alınmış ve raiders of the lost ark'ta kullanılmış (imdb sağolsun).

  böyle gerekli bir bilgi nasıl kaçırılmış anlamadım...
 • 81 yapımı olmasını bir dezavantaj bularak izlememe ve çok uykum gelmesine karşın 3,5 saate yakın süresince izlemeyi bırakmadığım, bırakmadığıma da çok mutlu olduğum güzel ötesi film. başı, sonu, ortası; her şeyi olması gerektiği gibi, ne eksik ne fazla. savaş filmlerinden hoşlanmayanlar da izlesin, buna değer.
 • 3.5 saatin yaklaşın 3 saati deniz altının içinde geçtiği için, gece ışıkları söndürüp sonuna kadar tam konsantire izleyince, artık sonar seslerini de bir alman subayı gibi dikkatle dinliyorsunuz. yapılan hatalara sinir oluyorsunuz, hatta destroyerden kurtulunca sizde sanki o deniz altındaymışcasına seviniyosunuz. insanı içine alan nadir filmlerdendir, lakin söylemeden geçemiyeceğim; filmin üstüne (bkz: silent hunter 3) oynamak filmi ve oyunu kaymaklı kadayıf seviyesine ulaştırır.
 • --- spoiler ---

  bu filmde her türlü zorluğa karşın karşılaştığı düşman gemilerini batıran kahraman bir denizaltı personeli göremeyeceksiniz.

  bilakis, film boyunca bir adet silahsız-savunmasız şilep dışında hiçbir şey batıramamıştır bu alman denizaltısı . buna karşılık önüne gelen destroyerden, uçaktan ve cebelitarıktaki toplardan dayak yemiş, denizin dibini boylamıştır. deniz dibine oturduklarında da hollywood filmlerinde görmeye alıştığımız şekilde, ölümle burun burunayken bile soğukkanlı bir şekilde görev ifa eden kahramanlar yok. onun yerine ölüm korkusundan tir tir tireyen, kurtulmak için canını dişine takan gerçek insanlar göreceksiniz.

  filmi çekici kılan da bu bence.

  --- spoiler ---
 • dcplusplus sağolsun, en uzun versiyonunu izleme şansı elde ettiğim filmdir efendim. normal bir savaş filminden daha çok gerçeklik içermesine mütevellit, almanca olan bu versiyonda, alabildiğine sakin diyaloglar yer almakta iken, zaman zaman artan gerilimin ve yaşanan telaşın getirdiği ses yükselmeleri, gecenin bir köründe filmi izlemeyi tercih eden bendenizle beraber uyuyan ev ahalisinin “aha da savaş çıktı!” diyerekten yerlerinden zıplayıp teyakkuz durumuna geçmelerine sebebiyet vermiştir.

  illa ki bir çerçeve dahilinde değerlendirme yapmamız gerekirse eğer, bu filmi sıradan bir savaş filmi saymak yerine, daha çok savaş içinde yer alan insanların psikolojileri üzerine bir inceleme saymak daha bir uygun olur düşüncesindeyim. savaşın içinde yer alan, hem de denizaltı gibi bir bölümde yer alan insanların psikolojisi üzerine.

  gene ikinci dünya savaşı ile ilgili bir diğer alman filmi olan stalingrad la karşılaştırırsak eğer (ki ne kadar mantıklı olur bu karşılaştırma bilemiyor olmama rağmen), çekildiği dönem ve şartlar itibariyle daha iyi kotarıldığını iddia etmek yanlış olmaz sanırım.
 • bu filmi izleyenler bir sure daha u96 denizaltisinin icinde kalirlar, filmin tesirinden bir sure siyrilamazlar. denizaltilarin insanoglunun yarattigi en enteresan makinalardan biri olduguna hukmederek u-boat lar basta olmak uzere denizaltilar hakkinda arastirmalar yapmaya, muze gezmeye falan meyledebilirler.

  --- spoiler ---
  murettebatin yavas yavas kafayi siyirmalari, savasin denizalti murettebatinda yarattigi tahribatin propagandaci tegmen uzerinden aksettirilmesi, emir subayinin muzip hali, ingiliz destroyerlarin intikam misyonu, dibe vuran denizaltinda yasanan ve izleyicinin de dahil oldugu essiz gerilim vb. unutulmaz anlara sahnelere sahiptir.
  --- spoiler ---
 • en iyi sinematografi, en iyi yönetmen, en iyi ses efekti, en iyi montaj, en iyi müzik ve en iyi senaryo dallarında 1983'te oscar'a aday gösterilmiş ama hiçbirini alamamıştır. lakin güzel bir filmdir. zaten oscar dediğin nedir ki? 1 $'lık bir heykelcik. (bkz: #15003884)
 • bu film eğer 2010 yılında çekilseydi, soundtrack'i kesinlikle polarkreis 18'den allein allein olurdu.. bir film ile bir şarkı bu kadar uyar ancak..