şükela:  tümü | bugün
 • can çocuk dizisi kitaplarındandır. hatırladığım kadarıyla en sürükleyici olanıydı. bir ortaokul ve lise öğrencileri arasındaki sürtüşmeyi konu alıyordu, vaverka diye bi eleman vardı..
 • 2003 yılında filmi de çekilmiş olan bu eserin konusu şöyle:

  "uçan sınıf’ın kahramanları, yatılı bir okulun çocukları. yılbaşına az bir zaman kalmıştır. çocuklar, uçan sınıf adında bir oyun hazırlamaya karar verirler. ne var ki çalışmaları yarım kalır. çünkü bir başka okulun öğrencileri, hem oyunda rol alan oyunculardan birini, hem de çocukların alıştırma kitaplarını kaçırmışlardır. kästner’in ‘yazdığım en iyi kitap’ dediği uçan sınıf, ince bir hüzün ve bolca mizahla kaleme alınmış bir başyapıt. bu kitapta yazar, çocuklar arasındaki dayanışmanın, sıkı bir arkadaşlığın gücüyle yaşamın zorluklarını alt etmenin güzel bir örneğini veriyor."

  http://www.imdb.com/title/tt0311141/
 • pal sokağı çocukları ile birlikte kan kaynatan kitaplardandır. iyiler ve kötüler arasındaki çekişmeyi anlatır. cesur martz, korkak uli ve çalışkan martin başlıca karaterlerindendir. üst sınıflarla olan rekabet kitabın konusudur.
 • "çelik birlik!"
 • erich kästner'in güzel romanı. çocuklar icin yazılmış olmasına rağmen romanı yetişkinlerin okumasında daha büyük fayda var.

  edit: ben böyle yazınca sanki almanca'dan okumuşum gibi olmuş, alakası yok. kitabın türkçede ki adı "ucan sınıf". can yayınlarından.
 • "hayat güzel olmasaydı... gülünç olurdu"
 • bana kitap okuma alışkanlığı kazandıran, alman yazar erich kastnerın çocuklar için yazdığı harika kitap. böyle bir kitabın türkiye'de 69. baskısına ulaşması şaşmamalı. kazık kadar adam olmama rağmen başucu kitabımdır, ara sıra baştan açar okurum.

  kitap okuma alışkanlığı kazanması istediğiniz sevdiklerinize, yaşını gözetmeksizin, gönül rahatlığı ile hediye edebilirsiniz. çocuk kitabı olmasını aldırmayın.

  son olarak buradan edebiyat hastası johnny'ye, haksızlığa dayanamayan martin'e, obur matz'e, korkak uli'ye ve sigara içmez'e selamlarımı iletiyorum.