şükela:  tümü | bugün
 • thomas bernhard romanı

  yky'da kireç ocağı adı ile yayınlanmıştır.

  kitabın arkasında da yer alan insan insanlarla sadece kirlenircümlesi çok vurucu.

  --- spoiler ---

  demiş konrad fro'ya, bağlacıyla örülmüş bir bernhard eseri.

  ben de bazen bir işe başlamak istiyorum ama sonra hep bir şeyler mani oluyor da yapamıyorum diyorum o bakımdan kahramanımız konrad gibi olur muyum diye korktum kitabı okurken.

  --- spoiler ---
 • "soğukluk olmadan netlik olur mu?"

  bernhard'ın ışıkları yaktığı, buzdan roman.
 • şimdiye kadar okuduklarıma hiç benzemeyen bir yazım stili ile yazılmış, okuması ve anlaması zor bir roman. okurken paragraf olmadığı görünce insan kendini bir garip hissediyor. nokta da az kullanılmış, virgüllerin yoğunlukta olması insana düşünce denizinde yüzüyormüş hissiyatı yaratıyor, ama içinden olayları çıkarmakta bir o kadar zor, takip etmekte zorlanıyor insan, birçok sayfayı baştan okudum. romanda aksiyon beklemeyin sonu zaten başında söylenmiş, düşünceler üzerine kurulu.

  "insan insanlarla sadece kirlenir"

  "bu dünyada komedi timsalinden başka bir şeyimiz yok ve ne yaparsak yapalım, komediden çıkamıyoruz, komediyi trajediye çevirme yolundaki binlerce yıllık çaba doğal olarak başarısızlıkla sonuçlanmak zorunda" demiş thomas bernhard.

  ben kendi adıma kitaplarda çok önbilgi sahibi olmayı sevmiyorum, başlayıp ilerleyip anlamaya çalışınca yaşadığım duygular daha yoğun oluyor böylece, sadece okumaya değer mi? insanları etkilemiş mi? ona bakıyorum, ama bu sistem aynı zamanda yanında hayal kırıklıkları getirebiliyor, ama okumayı asla bırakmıyorum, bu roman beni biraz aşsada kesinlikle okumaya değer, belki de herşeyin bir zamanı var.

  ileride bu kitabı daha dikkatli ve yoğun olarak tekrar okuyacağım.