şükela:  tümü | bugün soru sor
 • friedrich dürrenmatt'in, bir sucu aydinlatmakla görevli polisin dramini anlatan romani. the pledge isminde, jack nicholson'in oynadigi filmi cevrilmistir.
 • (bkz: #3934924)

  türkçe'ye de uyarlanıp, filmi çekilmiş romandır. sapık rolünü bir zamanların en uzun boylu basketbolcusu hüseyin alp oynamıştı yanılmıyorsam.
 • margarethe von trotta'nın bi türlü bulunamayan, 95 yapımı, güzel filmi.
 • yemin adıyla, iş bankası kültür yayınları ve inkılap kitabevi'nden, her ikisi de hale kuntay emeğiyle yayınlanmış çevirilerine ulaşılabilecek; dürrenmatt'ın, "polisiye" zayıflığında bir sıfattan ötesini sunan romanıdır.
 • dürrenmatt'ın çok sağlam bir kitabı. polisin biri suçluyu yakalamak için yemin eder, ama klasik amerikan polisiyesiyle alakası yoktur bu durumun. okuduğumuz, tam bir insanlık halidir. dünyanın merkezinde polis ve kovaladığı suçlu değil, hayatın ta kendisi vardır; ki bu şansı da içerir.
  (bkz: das versprechen)
  (bkz: the pledge)
 • bir polisin, çocuğunu kaybeden anneye verdiği söz üzerine hayatının kumarını oynamasını konu edinen kitap. zaten dürrenmatt hastasıysanız, ve o incecik kitapların hem bu kadar güldürebilip sonra da beyninizin çökmesine sebep olana kadar sizi yormasına alışkınsınızdır. bu kitapta da dürrenmatt, dili yine çok güzel eğip büküyor size adaleti, görev duygusunu ve acımayı sorgulatırken.

  bir yandan da hayallerimde kurduğum sona sahip kitap. hiç bir zaman, bir polisiyede tüm dünyanın dedektif ve suçlu etrafında dönmesine, hiç bir dış faktörün olaylarda etkisi olmamasına akıl erdirememişimdir. bu kitapta suçlu ve polis olayın merkezinde değil, merkezde hayat ve hayatın oynayabileceği oyunlar var.

  (bkz: yemin)
  (bkz: the pledge)
 • mükemmeliyetçi komiser matthaei'ın, friedrich dürrenmatt tarafından bizlere nakledilmiş yegane soruşturması.

  friedrich dürrenmatt'ın komiserlerinden bu kez matthaei'ın bir macerası. dürrenmatt'ın komiserleri, karşılaştıkları vakaların çözümlerini neredeyse en baştan tahmin ederler. komiser baerlach için gerek şüphe (der verdacht)'de gerek yargıç ve celladı(der richter und sein henker)'ında böyledir. matthaei'ın karşılaştığı vaka ise çok zordur; komiserin bunu çözmesi neredeyse imkansızdır. ancak burada, matthaei, olayın nasıl çözülebileceğini ortaya koyar. ve başarır. ama ne kadar. ve neler pahasına. kendini neredeyse imha eder. kullandığı "yem'in" (küçük kız) ve annesinin hayatlarının canına okur. bütün bunlara değer mi. buna okuyucu karar verecektir.

  zavallı kaatil ise, neredeyse tesadüfen öğrendiğimize göre, bir başka tesadüf sonucu, bir trafik kazasında ölmüştür. böyle bir son hem camus'ye hem de onu takdir eden dürrenmatt'a çok yakışmaktadır.
 • almancasını okuduğumda hem etkileyen, hem de kızdıran roman.