şükela:  tümü | bugün soru sor
  • badimchain lightning sayesinde tanıştığım ve hayatımı kurtaran diyet.

3 ay önce söylemişti bana. ilk ayın sonunda tansiyon 16lardan 14lere düştü direk.. şimdiye 12leri görebiliyorum. yaşıtlarım gibi koşup oynayabiliyorum.

annenize babanıza yaptırın zorla...
  • 2018 yeni trendi gibi duruyor, en sağlıklı en iyi diyet seçilmiş

alıntıdır
    dash diyetinin temel yaklaşımı yağı azaltılmış, sebze ve meyve içeriği bol, süt ürünleri sınırlı bir beslenme alışkanlığıdır. bu diyetle yüksek kan basıncı; kilo kaybı, tuz ve alkol sınırlaması gibi faktörlerden bağımsız olarak düşmektedir. bu diyet (posa) lif, potasyum, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengindir.
  • açılımı "dietary approaches to stop hypertension"

dash diyeti beslenme piramidinin düşük yağlı versiyonuna benzeyen, tipik amerikan diyetinden daha az yağ, doymuş yağ, kolesterol ve sodyum içeren, daha çok potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeren bir diyettir. hipertansiyonun tedavisi üzerine olan olumlu etkilerinde bu özelliğinden kaynaklandığı söyleniyor.

amerikalı bilim adamları, dash’ın her hastalığın tedavisinde kullanılabilecek geniş kapsamlı bir diyet olduğunu; zengin sebze ve meyve içeriği ile kanser riskini azalttığını, kalsiyum içeriğinin osteoporoz riskini düşürdüğünü, sınırlı doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin ise kalp hastalıkları riskini azalttığını söylüyorlar.

kan basıncını düşürücü dash diyetinin lipid profiline etkisi üzerine yapılan bir çalışmada dash diyetinin koroner kalp hastalığı riskini azaltıcı etkisi vurgulanmış.

(bkz: diyetisyen halit uyanık)