şükela:  tümü | bugün
 • itigilov 1852–1927 tarihleri arasında sibirya buryat’ta yaşamış bir budist lama’dır. yaşlılığında öğrencilerini yanına toplayıp ölüm zamanını geldiğini söylemiş, kendisini meditasyon halindeyken lotus pozisyonunda bir tahta sandığın içinde gömmelerini istemiş ve en ilginci de ölümünden 50 yıl sonra mezarını açmalarını, ortam uygun olursa yeniden aralarına döneceğini belirtmiştir. gercekten cok enteresan.
  itigilov’un vasiyeti 25 yıllık gecikmeyle, 2002 yılında yerine getirildi. dashi itigilov’un mezarı kameralar eşliğinde açılmis ve cesedi dışarı çıkartılmis. itigilov’un bedeni hala yumuşak ve ilikmis. vücudu ölü birine göre fazla sıcakmis. bilim insanları lamanın cesedinden numuneler alarak inceleme yapmislar. ikinci şok burada yasanmis. hücreler hala canliymis sadece tepkileri yavaşlamış.
  gercekten inanilir gibi degil. yani bi insan evladi bunu nasil basarabilir ki? acaba hepimiz tüm bunlari yapacak güce sahip miyiz? acaba budist lama'lar anadoluda gecen ermiş/evliya denilen varliklarin farkli bir versiyonu mi? akıl alir gibi değil.

  aramaya inandim ama yabanci kaynaklarda da gecen tam adı bu.

  kaynak 1

  kaynak 2
 • bu sabah youtube'da karşıma çıktı bu adamın videosu.

  https://m.youtube.com/watch?t=33s&v=r_udbgwtnyg

  şimdiye kadar duymamıştım buna benzer bir şey, ilginçmiş.