şükela:  tümü | bugün soru sor
  • object oriented programing'e rakip olacağı söylenen ve özellikle sony tarafından playstation'da kullanılan programlama yöntemi.

    her zamanki gibi hakkında bir tane olsun türkçe kaynak yok. cache tutmaya dayanıyor. mevcut programlamalarda işlem süresini kısalttığı gözlemledim. fakat object oriented'tan ne kadar ayrı ya da bir vs karşılaştırma yapılmasının çok afaki bulduğumu belirtmeliyim.
  • mike acton yetenekli bir programcı, oyun motorları geliştiriyor. data oriented design konusunda oldukça popüler bir konuşması var c++ konferansında verilmiş. pek introduction konuşması değil, adamın üslubu kibirli (özellikle q&a kısmı bir hayli eğlenceli) ancak altında yatan felsefe kritik ve güzel.
  • oop irkcilarinin zebani gormus gibi anlamadan redettikleri design. procedural ve fonksiyonele daha yakindir. gerci bunun destekcileri de "oop öldü", "oop programlamak salakliktir" gibi argumanlarla tanitinca programlamayi oop'ten ibaret sanan kurumsal programcilari kışkırtıyolar.

    chroimium blink engineyi oop ten dod a donusturup 15fps ten 60fps e cikarmis birisinin sundugu sunumda seyirci "ama oop dizayni daha iyi yapilsaydi hede hodo" diye geveleyip su an var olan en iyi rendererin aslinda kotu oop programcilari tarafindan yapildigini ima ediyor. gecen gun daha microsoft edge yi iptal edip blink e gececegini duyurdu. boyle bu irkci oop cular.