şükela:  tümü | bugün
 • it sektorunde genellikle buyuk - ve bir anlamda gorece profesyonel - yapilarda gorulen bir pozisyon. database management, maintenance yapan arada bir sp yazan insanlara verilen isim.. oracle gibi "yeterince complex olayim da herkes beni anlayamasin" urunler sozkonusuysa olmazsa olmazlardan biridir.
 • (bkz: dba)
 • kendilerini database admin olarak cagırmalarının gerisindeki nedenin, database yöneticisi tanımının apartman yoneticisi tanımını cagristırarak bu guzide meslege golge dusurmesi oldugu loncasız meslek orgutu. kahveyle beslenen uygulama gelistiricilerin aksine, uzun suren veritabanı sorgularının ve guncellemelerinin arasında dogan genis bosluk dilimlerinde whooper yiyerek, burunlarını karistirarak ve limp bizkit dinleyerek varlıklarını surdururler. suru olma egilimi gosteren kodlayıcılarin aksine, bireysel takilmaktan haz duyarlar. kizdirildiklarında isirmasalar da indeks kullanılmadan yapılan sorgular karsisinda kullanıcıları tabloları dusurmekle tehdit edip azarlayabilirler.
 • database uygulama yoneticisi, oracle, informix, db2 gibi parali, buyuk db leri yonetirler, bunu yonetmelerinin gereksinimlerinden birini de sistemde ( ozellikle unix ) root yetkilerinin olmasini isterler ama bilmezlerki kendileri sadece ve sadece uygulama yoneticileridir
 • işinin ehli olmayanları insana -özellikle de bu insan o database üzerinde development yapacaksa- acı verebilen kurum, kuruluş. her mysql kuran 'eleloo databeyzadminim ben açılın saçılın' şeklinde ortalıkta zıplamaya başlayalı beri hayat daha bi zor ya da bana öyle geliyor.
  ha bir de genelde çok fena gururlu oluyor bunlar, 'öyle olmaz böyle olsun' dedin mi 'databeyzadmin benim lan sana noluyo' yaklaşımı sergilerler, insanda kendilerine bloblarla kafa göz girişme isteği uyandırırlar.
 • workstation ya da serverimizda calisan cinsi belli bir uygulamanin yonetimine dair parcalarin isleyisini yurutmekle (bkz: dbms) yukumlu bir insandir dba. simdi gunun sorusu, asagidaki diyalog icinde dba hangisidir bulunuz:

  - oraya kontrol koyuyoruz cunku oyle daha saglam
  - unique index'e guven olmaz diyorsunuz
  - olmaz
  - aradan kacabilir yani?
  - oyle gibi diyelim..
  - hahahahahah (79 dba)
 • zamaninda kalifiye gelistiriciler* ve tasarimcilar* tarafindan gelistirilmis uygulamalarin*** kullanma kilavuzunu okuyup, o uygulamalari kullanip cok maa$ alan cali$an modeli.
 • it sektörünün en sıkıntılı görevini üstlenen insanlara verilen ünvandır database administrator.özellikle 7*24 üretim yapan bir şirkette çalışıyorsanız ve günün birinde disk üzerindeki kümede bozuk alan oluşupta bozuk alan üretim tablolarını etkilediyse 1 saat önce aldığınız yedeği yüklemek istersiniz ama o 1 saat içinde birden çok kayıt girilmiştir.yeni bir sunucu alıp sql cluster yapmak istersiniz şirketin server ve yazılıma ayıracak bütçesi yoktur.kısaca sorunlarla boğuşup durur database admin'ler.
 • reel olarak en iyi ihtimalle günün 3-4 saati çalışırlar. sorgulama sonucu almak için bir tuşa basıp 2 saat sağa sola bakarlar. su verirsen süt verirler. iyidirler.
 • zor ve streslidir fakat linux bilen adam olmayınca kendilerini bir anda default olarak linux admin olarak bulurlar, yazdıkları sqllerden bi haber olan uygulama geliştiricileri sayesinde de "ama az ama çok" pl/sql bilmek zorunda hisseden insan grubu.

  günde 2-3 saat net çalışırlar kimi zaman ama 2 saatlik işleri yeter artar bile. canlı veritabanında yapılacak en ufak bir hatanın nelere malolacağını bilmektedirler.

  (bkz: stres)