• sektörde kimi ünvanlar vardır. adına yakışır iş çıkarabilene geri kalan herkes saygıyla, tefekkürle bakar. database admin de öyledir.

seviyorum insan ilişkilerini başka başka şeylere benzetmeyi.

bilgi işlem sisteminizi bir şehir olarak düşünün. metropol değil ama hayal etmesi zor olur. amerikan filmlerindeki kasabaları hayal edin.

sistem uzmanı levazımcıdır, yol kazar köprü yapar birbirine bağlar şehrinizi

yazılımcı inşaat mühendisi, mimar, inşaat ustası, amele hepsi birdendir, binalarınızın işlevselliğini, sağlamlığını, bir binanın diğer binanın üstüne binmemesini sağlar

dba ise kasabadaki ayyaş, araba mezarlığındaki huysuz ihtiyar gibidir. herkesin kılı, yünü, tüyü, eskisi bu adamda toplanır.
  • beyaz yakalı ameledirler.

deneyimli bir dba olarak genç nesillere tavsiyem dba olmamaları yönündedir.
    yazılımcı olun, danışman olun ne bileyim gidin kebapçı açın ama dba olmayın.

eğer ayın 3 cumartesi günü çalışmak istiyorum, stressiz yaşayamam, cahil/deneyimsiz uygulama geliştirmecilerle uğraşmak benim için bir zevktir diyorsanız dba olabilirsiniz.
  • workstation ya da serverimizda calisan cinsi belli bir uygulamanin yonetimine dair parcalarin isleyisini yurutmekle (bkz: dbms) yukumlu bir insandir dba. simdi gunun sorusu, asagidaki diyalog icinde dba hangisidir bulunuz:

- oraya kontrol koyuyoruz cunku oyle daha saglam
    - unique index'e guven olmaz diyorsunuz
    - olmaz
    - aradan kacabilir yani?
    - oyle gibi diyelim..
    - hahahahahah (79 dba)
  • kendilerini database admin olarak cagırmalarının gerisindeki nedenin, database yöneticisi tanımının apartman yoneticisi tanımını cagristırarak bu guzide meslege golge dusurmesi oldugu loncasız meslek orgutu. kahveyle beslenen uygulama gelistiricilerin aksine, uzun suren veritabanı sorgularının ve guncellemelerinin arasında dogan genis bosluk dilimlerinde whooper yiyerek, burunlarını karistirarak ve limp bizkit dinleyerek varlıklarını surdururler. suru olma egilimi gosteren kodlayıcılarin aksine, bireysel takilmaktan haz duyarlar. kizdirildiklarında isirmasalar da indeks kullanılmadan yapılan sorgular karsisinda kullanıcıları tabloları dusurmekle tehdit edip azarlayabilirler.
  • reel olarak en iyi ihtimalle günün 3-4 saati çalışırlar. sorgulama sonucu almak için bir tuşa basıp 2 saat sağa sola bakarlar. su verirsen süt verirler. iyidirler.
  • database uygulama yoneticisi, oracle, informix, db2 gibi parali, buyuk db leri yonetirler, bunu yonetmelerinin gereksinimlerinden birini de sistemde ( ozellikle unix ) root yetkilerinin olmasini isterler ama bilmezlerki kendileri sadece ve sadece uygulama yoneticileridir
  • işinin ehli olmayanları insana -özellikle de bu insan o database üzerinde development yapacaksa- acı verebilen kurum, kuruluş. her mysql kuran 'eleloo databeyzadminim ben açılın saçılın' şeklinde ortalıkta zıplamaya başlayalı beri hayat daha bi zor ya da bana öyle geliyor.
    ha bir de genelde çok fena gururlu oluyor bunlar, 'öyle olmaz böyle olsun' dedin mi 'databeyzadmin benim lan sana noluyo' yaklaşımı sergilerler, insanda kendilerine bloblarla kafa göz girişme isteği uyandırırlar.
  • zamaninda kalifiye gelistiriciler* ve tasarimcilar* tarafindan gelistirilmis uygulamalarin*** kullanma kilavuzunu okuyup, o uygulamalari kullanip cok maa$ alan cali$an modeli.
  • sozlukte varsa soyle sql'den iyi anlayan optimize seyler yapan bi mesaj ativerin ya :)
  • tespiti sevdim :)

oracle admini ise havasından geçilmez, sql vb. bir adminse tespit mükemmel :)
hesabın var mı? giriş yap