şükela:  tümü | bugün soru sor
  • python veya r ile data science öğretmeyi vadeden online eğitim platformu.

tam şurada
  • hafta boyunca cyberweek nedeniyle premium üyelik için %50 'lik indirim yapmıştır. 300 $ olan üyeliği 90$'a alabilirsiniz. swirl'den de öğrenmeme rağmen r öğrenmek için faydalı bir platform. paraya kıyın alın derim. sanırım aynı indirim code school'da da var. hani diğer kod dillerine ilgilenenler olursa code.school'da janti bir platformdur.
  • r ile beraber python öğretse de r dilinin bir tık önde olduğu platformdur. zira r-fiddle isimli online r compiler ve rdocumentation isimli r help dökümanları ile r paketlerini barındıran siteler yine buradan çıkmıştır. cran.r-project sitesinde de aynıları olmasına rağmen rdocumentation çok daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir, navigasyonu daha rahattır. ayrıca r dersleri python derslerinden sayıca ve çeşitçe çok üstündür.

ücret konusunda ise en önemli güzelliği ders bazında değil aylık üyelik bazında ücretlendirmedir. bir derse değil siteye üye olursunuz ve premiuma dahil de olsa bütün derslerin ilk chapterları ücretsizdir.

videolar, ardından örnekler, test soruları, proje gibi olaylarla sizi içine çeker ve günde bir ders tamamlayarak iyice öğrenebilirsiniz.
  • data science ve algorithmic trading amaçlı r ya da python öğrenmeye başlamak için benzersiz bir online eğitim hizmeti sunar. konu anlatımı videosunun hemen ardından siteye entegre edilmiş kodlama alıştırmaları ile iki programlama dilinin de temellerini öğrenebilirsiniz. kurs bitiminde elde edilen sertifikanın linkedin profiline eklenmesi de mümkün.

her bir konu başlığı için mutlaka bilmeniz gerekenler anlatılıyor. hani üniversitede dersin temeli verilir, ödevlerde ve projelerde daha zorları istenir ya onun gibi. bu iş yaparak-deneyerek-araştırarak öğrenilecek bir iş, o yüzden temeli en kompakt bir şekilde alıp üstüne koymak gerekli. şimdilik datacamp bunu en iyi sağlayan platform gibi gözüküyor. ayrıca buraya kadar okuyanlara bir hediye: buradaki linke tıklayarak 1 aylığına tam sürümüne ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

ekleme: şimdi fark ettim ki aylık premium üyeliğiniz sonlanınca aynı linkle üyeliğinizi bir ay daha uzatabiliyorsunuz. eğer meetup'ın coupon sayısı sınırlı değilse bu şekilde sonsuza kadar üyeliğiniz devam ediyor olabilir.

2.ekleme: bir yildir cok fazla tesekkur geldi. bircok insanin isine yaradigini bilmek cok guzel. ama saniyorum coupon sona ermis. o zaman baska bir sey onereyim size. microsoft visual studio uyeligi acarak da 2 ayligina datacamp'e sinirsiz olarak erisebilirsiniz: https://docs.microsoft.com/…bscriptions/vs-datacamp
  • muadili dataquest'dir.
  • yılbaşına özel bir indirim ile yılda 90 dolar vererek üyelik alabildiğiniz websitesi. ayda 7.50 dolara geliyor. r ve python öğrenmek için düşünmeden verilmesi gereken bir miktar.
  • telefon için app de yapmışlar. iktisat mezunu biri olarak sıfırdan başladım az önce. gayet güzel gidiyor yarım saattir.

öğrenirim de buraları güncellerim inş.
  • derslerinde r kullanmak isteyen hocalara, ogrencileri de dahil olmak uzere, campus uygulamasiyla 6 ay ucretsiz ve sinirsiz uyelik veren mustesna bir platform.
  • 1 aylık ücretsiz deneme kuponu olup tekrar tekrar kullanılabilen meetup promosyonu sonlanmış maalesef. 10 günlük bi eğitim kampı planlamıştım kendime. eve kapanıp sadece çalış - ye -uyu uyan tekrar çalış stayla... ilk hedefim de datacamp eğitimini tamamlamaktı ki promosyonun bittiğini öğrenmek çok acıttı. bayaa patlamış mısır, tuzlu fıstık vs herşeyi hazırlayıp oturmuştum bilgisayar başına. 6 aydır savsaklamaktan tamamlayamadığım için şu an kafamı duvarlara vuruyorum.
    ufak bir araştırmayla, alternatif olarak udemy'de bir eğitim buldum, ederi 300tl ve medıumrdsml kuponu ile 28tl'ye alınabiliyor: https://www.udemy.com/…th-r/?couponcode=mediumrdsml (referral link değildir, rahat olabilirsiniz :) )

şu an kafamda şöyle alternatifler var, hangisinden yürüyeceğimi şaşırmış durumdayım:
    1. bu kadar niyetini almışken bas 25 dolares parayı, 1 hafta 10 gün kapanıp bitir datacamp'ı (data science with r path'indeyim, 8/23'teyim henüz. sıkıcı kısmı bitmek üzere aslında, önümde 5 tane sıkıcı eğitim kaldı, sonrası akar muhtemelen:) )
    2. 25 dolares yerine 28 tl verip udemy'deki eğitimi al. onu yaparken datacamp bi indirime filan girer bişeyler olur, indirime girince al onu.
    3. şu linkte de şöyle güzel bir kitap var. udemy + kitabı bitir, o sırada datacamp noluyor bi bak: http://r4ds.had.co.nz/…ploratory-data-analysis.html
    4. direk kaggle'dan yürü.

aslında her halükarda udemy'deki eğitimi almak lazım, bulunsun yani, para değil 28 kayme.

bi yandan dataquest filan da gayet ilgi çekici duruyor, eğitimi yaparkenki projelerin ile portfolyon oluşmaya başlıyor diyor ki en çok da bu kısım ilgimi çekiyor. yine de bunu şimdilik hiç karıştırmak istemiyorum, bi de diego girmesin araya.

kafam karıştı. şu an datacamp'ı erteleyip diğerlerine bakmak çok daha akıllıca duruyor fakat öyle bi niyetimi almıştım ki dönemiyorum. alternatif fikirlere veya akıl verecek dostlara kapım açık. data science konusunda ilerlemek isteyenlere yol gösterebilecek arkadaşlar da yeşillendirebilirse sevinirim.

daima sevgilerimle...