*

şükela:  tümü | bugün
 • sistem odasi olarak adlandirmak yanlistir. zira bir oda ibaret olmaktan, birden cok binanin birlesiminden olusan bir kompleks olmaya kadar degisen boyutlarda olabilirler.

  icerisinde google ve yahoo'nun serverlarinin bulundugunu bildigim, orange countydeki bir datacenter'in buyuklugu turkiyede bildigim en buyuk datacenter'a sahip olan sirketin sahip oldugu tum binalardan daha buyuktu.
 • artık sanallaştırma* tekniklerinin uygulanmasıyla hizmet verilen her müşteriye, kendisine ait bir datacenter'ı varmış hissini uyandıran, yaşayan, canlı organizma.
 • 19-21 c arası olması ideal, ama eğer uzun süreli bulunmanız gerekiyorsa, yanınıza kalınca kazak ceket gibi bir şeyler alın, hava 44 c olabilir ve tarih 13 haziran da olabilir, üşümezsiniz.
 • "deytasentı" diye okuyanların hastasıyım sldkfjsdlk "datasentır" lan işte ne deytası sdlkfjk.
 • sektöre yeni kazandırılan bir terim olmakla beraber eski adı olan sistem odasını çöpe atmıştır. ancak zihniyet aynı olduğu sürece özünde sistem odası olmaya devam edecektir. içeriği hakkında yakın zaman bazı bilgileri paylaşmaya başlayacağım ancak malum ramazan ayı ve insanın işten arta kalan zamanlarında pek bir şey yapası kalmıyor.

  sektördeki yeni ekmek kapısı olabilir, hele ki yakın zamanda tüm şirketlere buluta taşınacağından bu sektörün önü açık olabilir. google data center'larını izlemek biraz fikir verebilir.
 • kocaman layer 2 havuzların barındırıldığı, yüksek hızlarda iletimin sağlandığı, zibilyon tane server ile uygulama katmanı cihazlarının zincirlendiği ve bunların külliyatının bugün artık otomatik yapılmaya çalışıldığı ortam. sdn bugün network'leri programlamayı vaad etse de, uygulama seviyesi cihazların (firewall, loadbalancer vb) sdn'e sağır hareket etmeleri, güya sdn için tasarlanmış controller olayazan uygulamaları gerçek dünyada orchestrator'ın bir adım önüne taşıyamıyor malesef. buna bir de mpls hizmetlerini sokup iyice karıştıranlar var. datacenter'a en fazla datacenter ara bağlantısını dahil edin derim. bunların dışındaki herşey datacenter'ın dışında kalır.
 • türkiye'de hala onemi kavranamamış yapi. google, hollanda'da devasa bir datacenter inşa ediyor bizim en buyuk derdimiz bir kopru ve yeni bir havalimanı. gerçi kisisel verilerimizi caldiran bir hukumetten teknolojik bir hamle beklemek zaten dusunulemez de hic mi yaninda yorende akilli adam yok. yabanciyi yatirima tesvik icin arsa tahsisi ve hollanda'da ki gibi vergiden muaf tutulup yeni datacenterlar acilmasina on ayak olmak gerekir. boylece adil kullanim kotasi denilen sacmaligin kalkma ihtimalide ortadan kalkabilir ve yurtdisina para odemektende kurtulunur. ayrica kablolama isini bunlara ihale edip eski tnap denilen sacmaligin yerine yeni bir proje ve kalkinma hamlesi ile tum turkiyenin fiberle sarilmasi da planlanabilir.
 • yangından korunumu için gazlı söndürme sistemleri kurulması gerekli alanlardır. böylelikle elektronik ekipmanlar hiç bi zarar gelmeyecektir. novec1230 gazı data centerlar için şu an piyasada olan en uygun gazdır.
 • bir yıldır amerika senin avrupa benim macera peşinde koşmaktan unutulan, bugün yeniden çalışma için girildiğinde resmen orgazm olunan uhrevi ortam.*