şükela:  tümü | bugün
 • bir anlasmazligi cozmek icin resmi makamlara (bkz: mahkeme) basvurmak.
 • (bkz: davaci olmak)
 • kafası atanın yaptığı şey. bana yan baktı deyip dava açanlar var. gereksiz mevzular için dava açan insanları, hakim kamu çalışanının vaktini çalmaktan dolayı suçlu bulabilir mi? "suç nedir, dava açmanın maliyeti nedir, bu süreç nasıl işler, ne kadar mesai alır" sorularının cevaplarını burada görmek çok bilgilendirici olurdu.
 • dava açmak bir kişi veya kuruluş aleyhinde mahkeme önünde bir hak talebinde bulunmaktır. haksızlığa uğradığınızda, hakkınızı alamadığınızda mahkemeler araya girecek “türk milleti adına” yargılama yaptıktan sonra hakkınızı size teslim edecektir.

  dava nasıl açılır? dava mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile açılır. bu dilekçede olması gerekenler aşağıda belirtilmiştir. dava dilekçesi ekinde posta masraflarını ve dava harcını ödediğinize dair makbuzu mahkemeye teslim ettiğinizde dava açılmıştır.

  dava açmak bu kadar basit mi? evet, dava açmak “yetkili mahkemeye” dava dilekçenizi dava harcı ve posta masrafları ile birlikte teslim etmekten ibarettir. bu tarif kolay görünse de dava açmak önemli yasal sonuçları olan ve mali yük getirmesi ihtimali bulunan ciddi bir iştir. unutmayınız ki; davayı açmak işlemi basit olsa da işin kendisi son derece ciddidir ve bazen uzun süre alır. bu hususu mutlaka göz önünde bulundurmalı ve yaptığınız işin göründüğü kadar basit olmadığını, sonuçlarının çok ciddi olabileceğini bilmelisiniz.

  davalar uzun sürer mi? adalet bakanlığı istatistiklerine göre 2007 yılında bir hukuk davasının karara bağlanması türkiye genelinde ortalama 202 gün almıştır. bu süre mahkemelere göre değişiklik göstermektedir. örneğin 2007 yılında bir dava ortalama olarak;
  fikri sınai haklar hukuk mahkemesinde 619 günde, asliye ticaret mahkemesinde 410 günde, iş mahkemesinde 441 günde aile mahkemesinde 157 günde, sulh hukuk mahkemesinde 108 günde karara bağlanmıştır.

  dava açmasam daha mı iyi? haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüz durumlarda mahkemelere başvurup hakkınızın size iade edilmesini talep etmek anayasal hakkınızdır. bu hakkınızı kullanmaktan çekinmeyiniz. ancak bu hakkınızı kullanırken konuyu etraflıca değerlendirmeniz gerekir. davayı kazanma ihtimalinizi, kaybettiğiniz takdirde davanın size kaç liraya ve ne kadar zamana mal olacağını önceden hesaplamanız lehinize olacaktır.

  davamı nerede açmalıyım? davalar yetkili ve görevli mahkemelerde açılmalıdır. hangi tür mahkemenin görevli olduğunu tespit ettikten sonra, hangi yer mahkemesinin yetkili olduğunu da belirlemeniz gerekir. bu sorunun kısa bir cevabı olmadığı ve hatalı mahkemeye başvurmak zaman, para ve hak kayıplarına yol açabileceği için davanızı açmadan önce bu konuda mutlaka bir hukukçudan profesyonel yardım alınız.

  dava açmadan önce neleri bilmem gerekir? bir avukat yardımından faydalanmayacak iseniz aşağıdaki soruları kendi kedinize sorunuz;
  a) dava açmak için yeterli bilgiye sahip olduğunuza emin misiniz?
  b) davanızı takip etmek konusunda kararlı mısınız? dava açtıktan sonra takip etmeyi ihmal etmeniz, davanızın reddedilmesine veya açılmamış sayılmasına neden olabilir.
  c) davanızın olumsuz sonuçlanması halinde ne gibi sonuçlar doğuracağını değerlendirdiniz mi?
  bir avukatınız varsa sizi bu konularda tam olarak bilgilendirmesini talep ediniz;
  a) davanızın size maliyeti ne olacaktır? (dava harcı, masraflar ve avukatlık ücreti vs.)
  b) davayı kaybetmeniz halinde katlanacağınız ek maliyet ne olacaktır? (tamamlanacak dava harcı, karşı tarafa ödenecek avukatlık ücreti, mahkeme masrafları vs.)
  c) uğradığınız haksızlığın giderilmesi için başvurulabilecek başka hukuki yöntemler var mı?

  dava dilekçeniz nasıl olmalı? dilekçeniz davada en önemli aracınızdır. dilekçenizde dava açmanıza neden olan şeyi özlü biçimde anlatmanız gerekir. gereğinden uzun yazmak, gereksiz ayrıntılara boğmak, davayla ilgisiz konuları, kişileri ve olayları anlatmak davanıza zarar verebilir. aynı şekilde gereğinden kısa yazılmış, önemli hukuki noktaları atlanmış bir dilekçe de davanıza zarar verebilir. bu nedenle dilekçenizin özenle hazırlanması gerekir. dilekçenizi maddeler halinde yazmak, varsa ekler ve delilleri bir liste halinde yazmak ve arkasına ekler ve delilleri sıra numarası ile koymak, yararlı olacaktır.

  dava dilekçesinde bulunması gerekenler nelerdir?
  1. adınız soyadınız, tc kimlik numaranız, açık adresiniz
  2. karşı tarafın; adı soyadı (kurum ise ünvanı), biliyorsanız tc kimlik numarası, adresi
  3. mümkün olduğunca açık ve öz şekilde aşağıdaki hususları dilekçenizde belirtiniz
  a. davanızın konusu
  b. davayı açma nedeniniz
  c. talebiniz (dava sonucu elde etmek istediğiniz sonuç)
  d. yasal dayanaklarınız
  e. delilleriniz
  i. dilekçeniz arkasına delil listesi ekleyerek tüm delillerinizi sıra ile yazınız ii. elinizde olan delilleri dilekçeniz ekinde
  sıra numarası vererek sununuz iii. elinizde olmayan delillerin nereden temin edileceğini açık şekilde yazınız.
  f. davaya konu olayın (şeyin) gerçekleştiği tarih ve sizin öğrendiğiniz tarih
  g. varsa dava konusu ile ilgili içtihatlar (önceki kesinleşmiş mahkeme kararlarından örnekler)

  avukat tutmak zorunlu mudur? hayır, avukat tutmak zorunlu değildir. ancak bir avukatın size çok yardımı olacağını unutmayınız. hukuk ve usul konusunda bilgi sahibi olduğunuza kesin olarak emin değilseniz bir avukatın yardımına başvurunuz. mali durumunuz avukat tutmaya uygun değilse bulunduğunuz il barosuna başvurarak size “adli yardım” kapsamında avukat atanmasını talep etme hakkına sahip olduğunuzu unutmayınız. bu konuda lütfen “adli yardım” broşürüne bakınız.

  dava açmak masraflı mıdır? evet, dava açmak masraflı olabilir. ülkemizde yargı masrafları avrupa ülkelerindeki örneklere göre düşüktür. yine de davanın türüne ve süresine göre masrafların ciddi boyuta gelmesi söz konusu olabilir. bu konuda hazırlık yapmanız ve muhtemel masrafları önceden öğrenmeniz gerekir. dava süreci boyunca masraflar kural olarak dava açan kişiden alınır. masrafı yatırmadığınız takdirde mahkeme ilgili işlemden vazgeçtiğinizi varsayar, bu durum davanıza zarar verebilir.

  masrafları geri alabilir miyim? davayı kazandığınız zaman mahkeme masrafların karşı taraftan alınarak size ödenmesini emreder. ancak size ödenecek masrafların sadece yargılama masrafları olduğunu unutmayınız. davaya hazırlık için yaptığınız masraflar, ulaşım giderleri, avukatınıza ödediğiniz vekalet ücreti gibi bazı masraflar size geri ödenmeyecektir.

  dava bittiğinde hakkımı doğrudan alabilir miyim? hayır. önce mahkeme kararının kesinleşmesi gerekir. bunun için kararda belirtilen harcı ödeyip, kararın karşı tarafa posta yoluyla gönderilmesi (tebliğ) gerekir. mahkemeyi kaybeden tarafın dosyanın bir kez de yargıtay tarafından incelenmesini talep etme hakkı vardır. temyiz adı verilen bu inceleme de tamamlandıktan sonra karar kesinleşecektir

  kaynak: http://www.hukukiyardim.gov.tr/…falar/davaacmak.htm
 • üniversite yıllarında hukuk başlangıcı dersi alan herkesin tehdidini savurmayı pek sevdiği hadise, sana dava açarım, aç da sürün adliyelerde aylarca bak bakalım ne kadar eğlenceliymiş.
 • 1 ekim 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan hukuk muhakemeleri kanunu hükümleri uyarınca dava masraflarının peşin yatırılmasının gerekeceği aşama.

  buna göre, davanı açarken bilirkişi incelemesine, tanık deliline dayanıyorsan ücretlerini peşin yatırıyorsun. ayrıca tarf sayısının 5 katı kadar da tebligat parasını aynı şekilde... zaten yüksek harçların söz konusu olduğu memleketimizde kanunumuz bir nevi "paran varsa dava aç" diyor.
 • bundan böyle 12-18 tl yerine 450-500 tl ödenmesini gerektiren şey... http://ekonomi.haberturk.com/…n-var-da-paran-var-mi
 • polislik+hastanelik bi olay ise direk karakola oradan aldığınız kağıt ile hastaneye gider muayene olur ve darp raporunu alırsınız.tekrar karakola dönüp raporu teslim edersiniz ve ifadeniz için sizi ayrı bir odaya alırlar.kişisel bilgilerinizi verdikten sonra ifade işlemini tamamlayıp imzanızı atarak barodan gelecek olan avukatınızı beklemeye başlarsınız.gelen avukat ile ifade gözden geçirilir ve imzasını atar.an itibari ile karşı taraftan davacı olursunuz ve dava açılmış olur.
  bu arada karşı taraf 1 hafta içinde hem karakola hem savcıya ifade verir.daha sonra telefonunuza gelen bilgilendirme mesajları ile duruşmanız sonuçlanana kadar mahkemeye gidersiniz.
 • ölüm tehdidi aldim.yol gösterebilecek olan varsa lütfen yeşillendirsin.
  tanim önümüzdeki günlerde içinde bulunacağım durum.
 • bu dönemde dava açtığın kişinin ceza almasını sağlamanın iki yolu var bu ülkede ne yazık ki. ya hakim olacaksın ya da suçladığın kişi fetöcü olacak.