*

şükela:  tümü | bugün
 • dava eden, iş çıkaran.
 • bir kemal sunal filmi. en güzel filmi
 • (bkz: davalı).
 • bir yilmaz odabasi siiri;

  " her sabah ölürken yeni baştan
  ölüm kirletirken her sabah yeniden ellerimizi
  ben böyle gelip geçen gemilerin çiğnediği bir deniz
  kendine savrulmuş bir kül
  ısıtamayan bir ateş belki de
  dağıtır özlemini sensizliklere...

  ben böyle her sabah bir rüzgara s(atılan)
  nicedir sürgün senin göğüne
  seni kim bırakmış bu kente?
  *
  seni
  kim
  kara kitaplar arasında kıstırılmış kendiyle?
  seni
  kim
  kirli suların sofrasında?

  seni...siyah ışıklar kentinde soluk soluğa
  soluksuzluğum...
  daha akarsular emzirir yüzün
  içimde, ama dışımda en uzak
  ve en yakın yolcu
  yolcu...ayaklanmalar gibi yüreğimde!
  *
  her sabah ölürken yeni baştan
  ölüm kirletirken her sabah ellerimizi
  yüzün senin yalnızlığın adresinde
  adresinde gül kokar, gül bakarsın
  seni kim bırakmış bu kente?
  bir yanıyla keder keder öleyim
  de bir yanıyla düşeyim uçurum diye!

  s e n i t a a m m ü d e n b a n a s a v u r a n
  b u k e n t t e n d a v a c ı y ı m ;
  g ö z l e r i n d e n d e..."
 • zeki ökten'in altın çağından bir film. kemal sunal ve savaş yurttaş aynı köyde yaşamaktadır. bir anlaşmazlık yüzünden birbirlerine ve ailelerine peşisıra davalar açarlar. bu, cümbür cemaat her hafta kasabaya adliyeye gitmek demektir. bu toplu gidişler bir süre sonra kendi sektörünü yaratırken kahramanlarımız ne bok yedik biz noktasına gelirler. iyi sahneler, iyi oyunculuklar , iyi yan oyunculuklar (serra yılmaz, demek akbağ), ayrıntılarda titizlik, kendi içinde tutanlı bir senaryo (umur bugay'ın daha mesaj manyağı olmadığı ama izlerinin görüldüğü zamanlar) velhasıl ele yüzü düzgün bir film. 1986 yapımı.
 • kemal sunal'in da mesaj kaygili doneminden, abartilmami$ dozuyla aziz nesin'e goz kirpan bir senaryo. en iyi kemal sunal filmlerinden.
 • hem asil hem de vekil olarak bulunulabilen ve yargılamada hakimin sağ tarafında duran taraftır. dava adına açılan, hak talep eden ya da hakkı zedelenen kişiye davacı asil denir. onun vekalet verdiği hukuk fakultesi mezunu ve baro ruhsatı bulunan serbest meslek sahibine de davacı vekili denir.
 • mukemmel bir kadroya sahip erkan can'dan, demet akbag'a serra yilmazdan guzin özipek e onlarca tanidigik simanin mükemmel bir oyunculuk sergiledigi film.. umur bugayin bir sekilde "dava acarsan maddi anlamda cokersiniz, o yüzden gereksiz davalar acmayalim mahkemeleri mesgul etmeyelim" temali adalet bakanligindan katki aldigini dusundugum bir film..
 • yenişehir ve iznik bölgesinde çekilmiş güzel bir filmdir.
 • yunus ve ahmet diğer köylülerle beraber hakimin gelmesini beklemektedirler, uzayıp giden yoldan akşam üstü dönen sığırlar ve bir çoban görünür, sonra görüntüye kenardan kıyıdan bekleyenlerde gelir, bekleyenlerin sıkıntısı. kamera biraz titrese de planlar güzel düşünülmüş, dönemin teknik imkansızlıklarına rağmen oldukça güzel bir şekilde yapılmış bir film davacı.

  olayların gelişimi, filmde geçen konuşmalar, hepsi çok iyi düşünülmüş. yunusun babasının, ahmet'in anasına poz kesmesi gibi sahneler ayrı bir tat, ayrı bir doku olmuş, nasıl bir emek harcandığını gösteren detaylar.
hesabın var mı? giriş yap