şükela:  tümü | bugün
 • shuffle düşmanı grup

  sabahtan beri karıştıra karıştıra bişeyler dinlersin;
  sonra dmb çıkar karşına, hangi şarkı olduğu mühim değil;
  mouse gider shuffleı kapatır, albümün ilk şarkısına getirir ve yeni bir dmb seansı başlar.
 • #41 adlı şarkılarına taptığım grup. on numara şarkı yapmışlar yeminlen.
 • yurt dışında pek konser vermedikleri için herkesin bildiği efsane haline gelmemiş gruptur. ancak; yaptıkları müzik, konser performansları ve önderlerinin "temiz ama manyak adam" karizması dolayısıyla her eve hitap etmektedirler. batı müziğine ilgi duyan herkesin en azından müzikalitelerine bir göz atmaları gerektiğini düşünüyorum.
 • vokallerin feci sekilde eddie vedderi andirdigi (ama asla kotu sekilde degil, cok iyiler) güzel dinlenesi grup. bir de bu adamların kanka oldugunu ogrendikten sonra acaba diyorum, hani arkadas arkadasın suyuna ömer, ya da bir üzüm üzüme baka baka mı kararmış(kararmak yanlış kelime bulamıyorum kelimeyi), ya da körle mi yatmışlar şaşı mı kalkmışlar(gene olmadı).

  olmuyor.

  toparlamak gerekirse; vokalleri eddie vedder vokalleriyle cok benzesen grup. tüm bunun üstüne, kanka olmaları da ilginc bir durum.

  ayriyetten; türkçe'de "cok vakit geciren 2 insanın birbirini olumlu yonde etkilemesi" seklinde bir atasözünün olmadığını bana gösteren gruptur.
 • "crash" diye süper bir albümleri var. özellikle #41'i şiddetle tavsiye edebilirim. davulcuları carter beauford hakikaten aşmış bir adam.
 • last stop sarkisinin album kaydinin girisinde "bi liraya, bi liraya, bi liraya" seklinde bir turk pazari sampleini kullanmis grup... efsane grup
 • alanis morrisette ile birlikte spoon adında bir şarkıları vardır. ayrıca alanis morrisette dave matthews band'in dont drink the water adlı şarkısında back-vokal yapar.
 • amerikada 14 milyondan fazla albüm satışı gerçekleştiren, amerikada genellikle kolej* ve üniversitelerde konser vererek amerikan gençliğinin 1 numaralı gözdesi olan grup.

  dave matthews tarafından 90ların başında virginiada kurulmuştur.

  albümleri: remember two things [live] (1993), under the table & dreaming (1994), crash (1996), live at red rocks 8.15.95 [2 cd] (1997), before these crowded streets (1998), live at luther college [2 cd] (1999), listener supported [live] [2 cd] [dvd](1999), everyday (2001), live in chicago 12-19-98 at the united center (2001), busted stuff (2002), live at folsom field boulder, colorado (2002)

  bu albümlerden before these crowded streets ile everyday dışındakilerin tamamı canlı konser kayıtlarından kayıt edilmiştir. under the table & dreaming albümü 1.5 yıl içinde 4 milyon kopya satmıştır.

  everyday haricindeki tüm albümlerinde ortalama 6-7, hatta bazen 8 dakika olan müzik süresi, canlı güçlü ritimleri, bateri, vurmalılar, bas gitar, akustik gitar, violin, flüt gibi geniş bir orkestra yelpazesi sunar (5 kişi). özellikle carter beauford'un tekniği ve çaldığı vurmalıların çeşitliliği inanılmazdır. dave matthewsın sesi çok güçlü ve derindir.

  neredeyse bütün parçaları dave matthews tarafından yazılmıştır. duygusal derinliği fazla olan bu parçalar ilk başta yazılış sırasına göre numaralandırılmış, sonra bir çoğu bir ad almıştır. albümlerinde bazı parçaların (#41 gibi) adının olmayıpta numara alması bu nedendendir.

  dave matthewsin bir diğer özelliği amerikada kopya konser kayıtlarının satılmasını polisle yaptığı girişimler ile ciddi oranda azalmıştır.

  dave matthews güney afrikalıdır.
 • grubun kurucu üyelerinden olan saksafoncu leroi moore 19 ağustos 2008'de (yani dün) henüz 46 yaşındayken vefat etmiştir. ölüm sebebinin haziran ayında geçirdiği trafik kazası sonrası yaşadığı komplikasyonlar olduğu belirtilmiştir.