şükela:  tümü | bugün
 • incil'de david *, kendisinden çok daha büyük olan goliath'i, bir taş atarak öldürür. genelde ingilizcede, "david can beat goliath" dendiğinde güçsüz olanın güçlü olanı yenebileceği anlamına gelir.
 • david and goliath incilde gecen bir hikayedir, david ve goliath aslinda birbiri ile savasir, bahsedilen david, michelangelonun david heykelinde de vucut bulmustur.
 • "david", bildiğimiz davut peygamberdir, "goliath" da basitçe "golyat" olarak okunur ve pis bi yaratıktır. "vs" ise işin tuzu biberi olmakla beraber "karşı" anlamına gelir. bu deyimin tamamaı ise özünde çok güçlü ile çok güçsüz arasındaki mücadeleyi özetler. ironik bir örnek vermek gerekirse: israilin, ki davut peygambere inanırlar hesapta, gazzeyi yakıp yıkması.
 • aynı mit, islam'a davut ile calut adlarıyla geçmiştir. öyküdeki durum, ilk bakışta anlaşılandan çok farklıdır. o sebeple; bunu "güçlü olan ile zayıf olan"ın savaşı diye nitelemekten ziyade "güçlü görünen ile zayıf görünen"in savaşı olarak nitelemek daha uygun olacaktır.

  --- spoiler ---

  öykünün bütünü dikkatle incelendiğinde goliat'ın akromegali belirtileri gösterdiği anlaşılmaktadır.

  --- spoiler ---

  merak edenler için hikâyenin bütünü ve detaylar şu adreste: [http://www.ted.com/…eard_story_of_david_and_goliath http://www.ted.com/…eard_story_of_david_and_goliath]
 • ister istemez tıbbi açıdan değerlendirdiğim incil hikayesidir.

  iddiam şu yönde; goliath (câlût), tarihte bilinen ilk akromegali vakalarından. sıradağlar gibi adamın, david (davud peygamber) tarafından alnına atılan taş sonucu yere düşüp ölmesini de şöyle açıklayabiliriz: hipofiz adenomunun optik kiazmaya bası yapması sonucu bitemporal görme alanı defekti olması, bu yüzden de david'in yaklaştığını görememesi ve aldığı darbeyle yere düşünce pitüiter tümör apopleksisi gerçekleşmesi.

  klinik bulgular gelişmeden kapışsalardı goliath alırdı bence ama bunun bir önemi yok.

  (bkz: mesleki deformasyon)

  edit: goliath'ın akromegalisi olabileceği zaten yaygın bir inanış, dinler tarihindeki ve mitolojideki bütün devler için olduğu gibi. ben görme alanı defekti varlığı ve ölüm sebebi (tümör apopleksisi) hakkında fikir yürütmüştüm. görme alanı defekti olabileceği de düşünülmüş. --> https://youtu.be/zigd7vqowl8

  şimdilik elimde sadece tümör apopleksisi kaldı. bu hikayenin bilimsel boyutuna katkıda bulunacağım, kararlıyım. eğer benden önce aynı teoriler yürütülmüşse ayrıca mutlu olurum, tıbbi bilgi birikimimi doğru kullanabilmişim demektir. içinde bu konuyla ilgili yorumlar barındıran bir kitap olduğuyla ilgili bir mesaj aldım, elime geçer geçmez okuyup güncelleyeceğim entry'yi.
 • israiloğulları, kendileri için bir kral seçmek isterler. halkın gözünde en uygun aday samuel'dir ancak samuel, israil halkının tanrı'ya ait olduğunu, bu sebeple onları yönetemeyeceğini söyler. bunun üzerine tanrı, seçtiği kralı samuel'e iletir. tanrı, kral olması için saul'u seçmiştir.

  israil, bir süre saul'un krallığıyla yönetilir ancak saul, tanrı'nın hoşuna gitmeyen davranışlarda bulunmaya başlar. bunun üzerine tanrı, samuel'e dönerek başka bir kral seçtiğini ve o kralı bulmasını söyler. samuel, tanrı'nın kendisine söylediği yere gider ve orada bir adamla karşılaşır. samuel, adamın bütün oğullarıyla görüşür ancak tanrı'nın seçtiği kral bunlardan birisi değildir. bunun üzerine samuel adama başka oğlunun olup olmadığını sorar. adam en küçük oğlunun hayvanlara çobanlık yaptığını söyler. samuel, adamın küçük çocuğunu getirmesini ister ve davut, samuel'in karşısına gelir. tanrı, seçtiği kralın bu çocuk olduğunu söyler.

  bu sırada israilliler ve filistler savaş halindedir. filistlerin kralı "en güçlü, en yetenekli adamınızı çıkarın, benim en yetenekli savaşçımı yenerse filist halkı size kölelik edecek. ama eğer yenemezse israil halkı filistlerin kölesi olacak" diyerek israillileri sürekli savaşa davet etmektedir. filist kralının savaşçısı golyat, diğer insanlardan boy olarak daha büyüktür.* israil kralı olan saul dahil olmak üzere, golyat ile savaşmaya kimse cesaret edemez. kral saul, golyat ile savacak ve kendisini öldürecek kişiyi kızıyla evlendireceğini söylemektedir.

  davut'un üç kardeşi o sıralar saul'un yanında asker olarak görev yapmaktadır. davut, babasının isteği üzerine kardeşlerine erzak götürmek üzere askerlerin arasına gelir. saul'un söylediği sözü duyan davut, golyat ile karşılaşmaya karar verir.

  saul, davut için zırh, kılıç, kalkan gibi askeri ekipman ayarlar. davut bu ekipmanları ilk etapta giyer ama daha sonra içerisinde rahat hareket edemediğini söyleyerek tüm zırhları çıkarır ve silahlarını bırakır. eline aldığı bir sapanla golyat'ın karşısına çıkmaya karar verir.

  golyat'ın karşısına gelen davut'u o an tanrı kutsar. davut, elindeki sapanıyla bir taş fırlatır ve taş golyat'ın kafasına saplanır. golyat yere düşer ve daha sonra davut golyat'ın yanına giderek golyat'ın kılıcını alır ve kafasını keser. bu sayede davut hem filistlerin baskılarını sona erdirmiş, hemde halkın beğenisini kazanmış olur.

  zaman içerisinde halk, saul'dan daha çok davut'u sevmeye başlar ve onu kral olarak görmeyi ister. bu durum ise saul'un hiç hoşuna gitmez ve davut'u halktan uzaklaştırmak için öldürmeyi bile düşünür.

  devamı gelecek**.
 • bir malcolm gladwell eseri. zayıflık gibi görünen şeylerin (mesela disleksi) bazen avantaja dönüşebileceği tezini öne süren derleme kitap.

  büyük gölde küçük balık olmaktansa küçük gölde büyük balık olmanın daha iyi bir strateji olduğunu iddia eder. örneğin; bilimadamı olma hayaline harvard'da fizik okumak yerine (şayet son çeyrekte kazanılmışsa) maryland'de fizik okumakla (ilk çeyrekte girilmişse) daha fazla yaklaşılacağını öne sürer.

  kitabın son kısımları (irlanda direnişi, kaliforniya-kanada cinayeti ve fransa huguenot bahisleri) sıkıcı ve biraz zorlama geldi. ilk üç-dört bölüm daha öğreticiydi.
 • herşeyde bir inverted u curve vardır diyen malcolm gladwell kitabı.
  güçlü olmak iyidir ama golyat gibi çok fazla güçlü olmak da bir yerden sonra zarardır fikrini savunan bestseller. kitabın ana fikrinin türkçemizdeki karşılığı azı karar çoğu zarardır. bu fikir gerçek hayattan alınmış dokuz farklı hikaye ile desteklenir.

  --- spoiler ---

  hikayelerde bir sınıftaki optimum öğrencisi sayısı kaç olmalıdır, çok ağır cezalar çözüm müdür, iyi bir universitede vasat bir öğrenci olmak mı vasat bir universitede iyi bir öğrenci olmak mı daha yeğdir gibi konular işlenir.

  --- spoiler ---
 • matrix 3 lemesinin sonunda --- spoiler ---

  neo ile makineler arasında olan anlaşmaya göre matrixte bulunan ajan smith savaşı
  --- spoiler --- bana bu hikayeyi hatırlatmıştır
 • gucsuzun aklini kullanarak gucluyu nasil yenebileceginin ilk ornegidir