şükela:  tümü | bugün
  • david malet armstrong. avustralyali islevselci* feylezof. zihin felsefesinin analitik diyarlarinda ismi epey geciyor, "a materialist theory of mind" kabilinden calismalari var. bildigim kadariyla, fizikalizmin agababalarindan kendisi.

    efkarlaninca sharpen your mind tools esliginde raki ictigi soylenir.
  • doğa yasaları üzerine görüşü, bunların bir tür zorunluluk ilişkisi olduğu biçimindedir. lakin zorunluluk ilişkisi lafını biraz muğlak bıraktığından epeyce eleştirilir. en eğlenceli eleştiri david lewis'ten gelmekte: "to call the relation necessitation no more guarantees the inference then being called 'armstrong' guarantees having mighty biceps." kabaca: "bir ilişkiye zorunluluk demek çıkarımı yapabileceğimizi garantilemez, tıpkı birine armstrong (güçlü kol) demenin güçlü bisepsleri olacağını garantilememesi gibi." david armstrong'un bisepsleri nasıldı bilemiyorum ama biseps demişken (bkz: conatus).
  • "a world of states of affairs", "truthmakers" ve son olarak "sketch of a systematic metaphysics" kitaplarında wittgenstein'ın tractatus'undan esinlenmiş bir durum (state of affairs) ontolojisini savunur. buna göre tekil bir nesnenin bir özelliğe sahip olması ya da birden çok nesnenin bir ilişki içinde olması birer durumdur. durumlar nesneler, özellikler ve ilişkilere indirgenemez. nesneler ve ilişkiler oluşturdukları durumlardan bağımsız değildirler. temel varlıklar nesneler ve ilişkiler değil durumlardır. her doğru cümleyi doğrulayan bir durum vardır. bir durum mantıksal yapısı farklı olan birden çok cümleyi doğrulayabilir. bu yüzden doğru cümleler ve durumlar birebir eşlenemez.

hesabın var mı? giriş yap