şükela:  tümü | bugün
 • 13 ay boyunca new york u dehşete düsüren dengesiz katil. temmuz 1976 - mart 1977 arasında faliyet göstermiştir. ufak tefek olup paranoyak ve şizofrendir. mahkeme akli dengesinin yernide olduguna kara verip 365 yıl hapse mahkum etmiştir.
 • (bkz: son of sam)
 • 2002 de şartlı salıvermesi görüşülcek seri katil
 • kendisinden son of sam olarak bahsedip polis departmanına yazdıgı mektuplarına mr monster olarak imza atan*, 44 kalibre tabanca ile kurbanlarını oldurdugu icin mr 44 olarak da anılan, yuzunden gulumsemesi eksik olmayan bir seri katil kendisi. daha fazlası icin *(bkz: crime library) esintileri icin (bkz: daisy berkowitz)
 • new york polisi, kendisine cinayetlerin islendigi sokaklarda o gun park cezalarinin kimlere kesildigi bilgisini kullanarak ulasmistir. cinayetlerden birini islemeden once arabasina verilen park cezasi ele vermistir adami..
 • nedense bu sene şartlı tahliyeden çıkmasına izin verilmeyen bir çeşit fenomen. geçenlerde larry king'in konuğu olan, pek sevecen duran fakat piskopat zamanlarında da durmadan güldüğü hatırlandığında insanın kafasını karıştıran adam.
 • 60'lara damgasını vuran seri katil charles mansonsa, 70'lerin ki de david berkowitz'dir aslında. oysa ki kendisi uzunca bir süre hakettiği* ilgiden yoksun kalmıştır ve alt kültürde bıraktığı derin iz ancak '90 sonları gibi yüzeye çıkmaya başlamıştır summer of sam gibi filmlerle*. tipine baksanız sabah dokuz akşam beş bir devlet memuru, ama kendisinin bir sözü hiç aklımdan çıkmaz. evinin duvarına siyah bir delik çizmiş ve üzerine şöyle yazmış:"i live in this hole, and there will be more of your children dead tomorrow."
 • new york polisinin yakalamak için 200 kişilik polis gücü kurduğu seri katil. yakalandığı zaman kötü seslerin kendisine kurbanlarını öldürmesini söylediğini iddia etmişdir bu adam.
 • kendisi ayrıca "son of sam law" diye garip bir uygulamanın çıkmasına sebep olmuştur. yürürlüğe sokulmaya çalışılan bu yasaya göre berkowitz ve benzerlerinin yakalanıp içeri girdikten sonra hikayelerini kitaplaştırıp yayınlatarak voliyi vurmalarını önlemekmiş.

  wikipedia'dan alıntılıyorum:

  "one major side effect of berkowitz's murder spree were the "son of sam laws" enacted in several states in the 1980s.
  the first of these laws was enacted in new york state after rampant speculation about publishers offering berkowitz large sums of money for his story. the new law, named for berkowitz, authorized the state to seize all money earned from such a deal from a criminal for five years, with intentions to use the seized money to compensate victims."

  her ne kadar çeşitli çevreler bu saçmalığın ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, anayasal hak ve hürriyetlere falan aykırı olduğunu söyleyip cıngar çıkarsalar bile bir kaç eyalet bu fikre sıcak bakıp aynen uygulamak istemişler.

  lakin bu hevesleri pek uzun soluklu olmamış, çünkü kaliforniya eyaleti bu zımbırtıyı 1963 yılında frank sinatra jr'u kaçıran barry keenan dallamasına karşı kullanmak istemiş ama başarılı olamamış ve eleman da tüm hakları çatır çatır columbia pictures'e satmış bi güzel. ondan sonra zaten bir daha kimse ağzına almamış bu son of sam law dalgasını.
 • (bkz: son of bitch)